Dziś obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

15 czerwca 2021

15 czerwca 2021 roku bookcrosserzy w naszym kraju obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. W tym roku z powodu pandemii wydarzenie ma zmieniony charakter. Organizująca je Fundacja Bookcrossing Polska informuje, że z uwagi na pandemię niekoniecznie trzeba uwalniać książki, a zamiast tego można zamanifestować swoją miłość do czytania.

Bookcrossing definiuje się jako praktykę pozostawiania książki w miejscu publicznym, aby inni mogli z nich skorzystać i przeczytać, a następnie puścić je dalej w obieg. Bookcrossing może przybierać różne formy. Niektórzy pozostawią książki wprost w przestrzeni miejskiej, inni korzystają z utworzonych w tym celu mikrobibliotek, stron internetowych czy łańcuszków książkowych, w których książki podróżują w ustalonej kolejności do uczestników wyrażających chęć lektury.

Choć udostępnianie książek drugim ma długie tradycje, swą współczesną formę zawdzięcza Ronowi Hornbakerowi, który w 2001 roku wspólnie z Bruce’em i Heather Pedersenonami wpadł na pomysł uruchomienia witryny bookcrossing.com. Po dwóch latach zrzeszona na tej stronie społeczność liczyła już ponad 113 tysięcy członków, a w 2004 roku słowo bookcrossing po raz pierwszy pojawiło się w słownikach. Obecnie inicjatywa Hornbakera i Pedersonów zrzesza ponad 1,9 miliona członków, a w ruchu znajduje się ok. 13 milionów książek krążących po 132 krajach.

W Polsce idea bookcrossingu pojawiła się w październiku 2003 roku, a już rok później po raz pierwszy obchodzono Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. W tym dniu organizuje się liczne wydarzenia propagujące udostępnianie książek innym. W 2020 roku po raz pierwszy święto miało inny przebieg – z powodu pandemii książki nie zostały „uwolnione”. Obchody przeniesiono do sieci, gdzie dzielono się literaturą i radością czytania w inny sposób. Do tego samego organizująca wydarzenie fundacja zachęca również w tym roku.

Świętować można, m.in. czytając literaturę w plenerze, udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcia swoich ulubionych książek lub filmik, na którym interpretujemy fragment którejś z nich. Organizatorzy zachęcają, by materiały oznaczać hashtagami #swietowolnychksiazek, #bookcrossing.

Jeśli zaś we własnym zakresie zdecydujemy się uwolnić którąś książkę, to nie ma ku temu większych przeciwwskazań. Biblioteka Narodowa poinformowała, że ponieważ transmisja koronawirusa poprzez powierzchnie jest niewielka, a ryzyko zachorowania w okresie spadku zakażeń w Polsce oceniane jest jako bardzo niskie, w bibliotekach nie ma już konieczności poddawania woluminów kwarantannie. Warto jednak pamiętać o zasadach reżimu sanitarnego i dezynfekować ręce.

[am]
fot. Alexandre Duret-Lutz/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia