Konkurs Wydawnictwa Warstwy „Proza nieobca” na powieść lub zbiór opowiadań

14 czerwca 2021

Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy zapraszają wszystkich piszących do udziału w konkursie na powieść bądź zbiór opowiadań. Nagrodą jest wydanie książki w serii „Proza nieobca”.

„Proza nieobca” to seria prozatorska Wydawnictwa Warstwy, której założeniem jest prezentowanie literatury współczesnej, krytycznej, nieszablonowej i propagującej refleksję nad stanem Polski i Europy. W skład serii wchodzą książki polskie i zagraniczne, debiuty, jak i książki uznanych autorów. Do tej pory ukazały się powieści „Tak blisko” Wiesława Waszkiewicza i „Saga lwowska” oraz „Magnetym” Petro Jacenki, „Cerebro” Andrija Bondara, nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia książka „Wdech i wydech” Dominiki Horodeckiej oraz „Dom dla Doma” Wiktorii Ameliny.

Teraz mają szansę dołączyć do tej serii nowy autorzy. Konkurs skierowany jest do wszystkich twórców prozy, zarówno debiutujących, jak i tych, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki, nie stawiają ograniczeń gatunkowych, przygotowali za to kilka wytycznych. Zgłaszać można powieści lub zbiory opowiadań wcześniej niepublikowane. Nadesłane teksty muszą być dłuższe niż 280 000 znaków ze spacjami. Akcja powieści lub opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem i toczyć się w znacznej części po 1945 roku.

Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia 2021. Teksty wysyłać można wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronach www.wydawnictwowarstwy.pl i www.literatura.wroclaw.pl. Laureatkę bądź laureata poznamy 4 kwietnia 2022 roku.

Wyboru dokona jury w składzie:

  • Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury oraz Fundacji Olgi Tokarczuk, redaktor naczelny Wydawnictwa Warstwy. Menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
  • Paweł Mackiewicz – dr hab., prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek: „Pisane osobno. O poezji polskiej lat pierwszych” (2010), „W kraju pełnym tematów. Kazimierz Wyka jako krytyk poezji” (2012), „Małe i mniejsze. Notatki o najnowszej poezji i krytyce” (2013), „Sequel. O poezji Marcina Sendeckiego” (2015), „Spór o realizm. 1945–1948” (2020); opracował tomy felietonów zebranych i wyboru pism Kazimierza Wyki, a także kilka wyborów poezji, m.in. Marcin Sendeckiego „Pamiątka z celulozy” (2014). Mieszka w Legnicy.
  • Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu”, wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” i biografii pisarza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”. Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
  • Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, prozaiczka i dramatopisarka. Opublikowała cztery powieści (w tym „Lato Adeli” z 2019 roku), dziesięć książek poetyckich (najnowszy to wydany w 2021 roku tom „Raster Lichtensteina”) oraz cztery książki dla dzieci (najnowsza to „Gdzie jest noc” z 2019 roku). Jest autorką kilku sztuk teatralnych (wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Muzycznym Capitol i Instytucie Grotowskiego) oraz kuratorką literacką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: literackie