Co nas czeka w połowie czerwca na 3. Festiwalu Książki Opole? Przekonajcie się!

23 maja 2018


Remigiusz Mróz, Joanna Bator, Jerzy Stuhr, Marcin Meller, Dorota Masłowska i wielu innych! Ponad czterdziestu pisarzy, siedemdziesięciu wystawców, koncerty oraz Wielkie i Małe Opolskie Dyktando czekają na uczestników Festiwalu Książki Opole. Literackie wydarzenie już za niecały miesiąc odbędzie się na opolskim Placu Wolności.

Festiwal Książki Opole już po raz trzeci zagości na festiwalowej mapie wydarzeń kulturalnych. Festiwal będzie miał miejsce w dniach od 15 do 17 czerwca w parku przy Placu Wolności. Podczas trzydniowej czytelniczej imprezy na festiwalowiczów czekać będzie wiele spotkań autorskich oraz indywidualnych rozmów z autorami. Do Opola przyjadą największe gwiazdy polskiej literatury, dziennikarstwa oraz kreatorzy kultury i sztuki. W rodzimym mieście nie może zabraknąć Remigiusza Mroza, który w sobotę 16 czerwca spotka się z czytelnikami na scenie plenerowej. Spotkania odbędą się również z udziałem Joanny Bator, Jerzego Stuhra, Marcina Mellera, Doroty Masłowskiej, Jacka Hugo-Badera, Marcina Świetlickiego, Marzeny Rogalskiej, Michała Rusinka, Anny Ficner-Ogonowskiej, Marty Dymek, Piotra Stelmacha, Krzysztofa Vargi, Justyny Kopińskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Jakuba Ćwieka i wielu, wielu innych pisarzy.

Opole na równi z innymi miastami wojewódzkimi w Polsce od trzech lat może pochwalić się też swoimi targami książki. Z roku na rok zainteresowanie opolskimi targami rośnie, dlatego w tym roku do miasta przyjedzie około siedemdziesięciu wystawców, w tym największe wydawnictwa, takie jak: Świat Książki, Sonia Draga, Publicat, Rebis, Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Literackie, Wielka Litera, Prószyński i S-ka czy Znak. W Miasteczku Literackim swoje miejsce znajdą także rodzime, opolskie wydawnictwa, takie jak Wydawnictwo Nowik, Uniwersytet Opolski czy Nieformalny Klub Literacki. Wystawcy będą rozmieszczeni w namiotach w parku przy Placu Wolności oraz na chodniku przy ul. Mozarta. Wydawnictwa przyjadą zaprezentować swoje nowości oraz szeroką ofertę starszych tytułów w promocyjnych, targowych cenach. Na stoiskach będzie można spotkać się z autorami oraz wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez wystawców.

Festiwal Książki Opole promuje również czytelnictwo poprzez muzykę, dlatego warto zwrócić uwagę na festiwalowe koncerty. W piątek zaplanowano występ zespołu Mikromusic, który odbędzie się naprzeciwko drukarni Opolgraf, na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej ? wejście od bramy ul. Niedziałowskiego. Przed koncertem będzie miało miejsce spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą, pisarzem, ale również autorem tekstów piosenek dla takich artystów, jak Dr Misio czy Pablopavo.

Już po raz trzeci zorganizowane zostanie Wielkie Opolskie Dyktando, które odbędzie się w sobotę, 16 czerwca, w Filharmonii Opolskiej. Tym razem pomyślano również o osobnym dyktandzie skierowanym do młodszych uczestników festiwalu. Dlatego w wydarzeniu mogą wziąć udział również dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Aby uczestniczyć w dyktandzie, należy zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie opolskiego festiwalu.

W ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapowiada się dyskusja, podczas której dowiemy się, co Polacy czytali sto lat temu oraz jak wyglądali. W strefie chillout będzie można odwiedzić Pokój Zagadek. Podczas zabawy uczestnicy będą musieli rozwiązać zagadki rozmieszczone na terenie Miasteczka Festiwalowego. Do kolejnych atrakcji można zaliczyć również zaczytane foodtrucki, które zadbają o to, aby każdy czytelnik wyszedł z Festiwalowego Miasteczka najedzony.

Przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne czy szkoły ponadgimnazjalne z Opola i nie tylko zapraszane są do zapisów na warsztaty. Na piątek 15 czerwca przygotowano szeroki program skierowany do dzieci i młodzieży, w tym warsztaty literackie, plastyczne, czytanie dzieciom czy Turniej Harry?ego Pottera. Kontakt: festiwalksiazkiopole@gmail.com. W ramach festiwalu organizowany jest konkurs literacki „Przygoda z książką w tle”, skierowany do uczniów opolskich szkół w dwóch kategoriach wiekowych: 10-13 lat i 14-19 lat. Termin nadsyłania prac mija 4 czerwca. Do wygrania nagrody książkowe, które wręczy Joanna Jabłczyńska.

Organizatorem Festiwalu Książki Opole 2018 jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL przy wsparciu miasta Opola. Inicjatorem wydarzenia jest drukarnia Opolgraf. Impreza odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

fot. główna ? tło: bossm/panoramio/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia