Co czeka nas w Kawiarni Literackiej podczas Off Festival 2015?
Jak co roku organizatorzy Off Festival nie zapominają o literackich zainteresowaniach uczestników katowickiej imprezy. Tym razem festiwalową Kawiarnię Literacką poprowadzą Szymon Kloska i Michał Nogaś.
W Kawiarni Literackiej jubileuszowej 10. edycji Off Festivalu będziemy mogli wziąć udział w rozmowach o poezji i prozie, o feministkach z dalekiego świata i dziewczynach z wielkiej płyty, spotkać się z młodymi gniewnymi i z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy program tegorocznej Kawiarni Literackiej, dzięki czemu zaplanujecie sobie spotkania z waszymi ulubionymi pisarzami, a jednocześnie nie przegapicie występów The Residents, Sunn O))), Micka Harveya, Ride, Xiu Xiu, Sun Ra Arkestra, Sun Kil Moon, Kinsky’ego, Patti Smith, Run The Jewels i wielu innych znakomitych artystów.
Piątek, 7.08.2015:
16:05 – Spotkanie wokół premiery książki „Rajza po Kato”.
Jak chyba w żadnym innym polskim mieście, w Katowicach historia miesza się ze współczesnością, tradycja ma ważne miejsce w codziennym życiu, a krajobraz ulega nagłym i dynamicznym przemianom. Mimo swej krótkiej, bo 150-letniej historii, Katowice wypracowały swój oryginalny styl, którego główną cechą jest szacunek dla tego, co lokalne, połączony z otwartością na to, co nowe i nieznane. Ten niezwykły miks intryguje, kusi i zachęca do odkrywania. A czy istnieje lepszy sposób poznawania nowego miejsca niż nieskrępowane włóczenie się po nim?
„Rajza po Kato” to alternatywny przewodnik stworzony przez pasjonatów Katowic. Nie jest almanachem, lecz subiektywnym wyborem nieoczywistych lokalnych skarbów, które stanowią o współczesnej tożsamości miasta. Ikony architektury sąsiadują więc z blokowiskami, śląskie tradycje z nowymi miejskimi inicjatywami, a godka ze współczesnym designem. Nie zabrakło też miejsca na przybliżenie postaci, które aktywnie uczestniczą w tworzeniu nowego obrazu miasta, ani wydarzeń, dzięki którym Katowice stały się jednym z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Polski.
W spotkaniu udział wezmą osoby, które współtworzą nowoczesny wizerunek Katowic: Paweł Jaworski, aktywista miejski, zawodowo zajmujący się planowaniem przestrzennym, Ryszard Nakonieczny, znawca katowickiej architektury oraz Dominik Tokarski, pasjonat, miejski partyzant, twórca Kato i Geszeftu.
17:45 – Nowe ścieżki reportażu: Magdalena Grzebałkowska i Andrzej Muszyński.
Polska w sensie literackim zawsze była, jak wiadomo, krainą poezji. Ostatnimi czasy ten odwieczny truizm przestaje być oczywisty, a dzieje się to za sprawą reportażu. Wydawałoby się, że po otwarciu granic Polacy zaczną jeździć po świecie i przestaną o nim czytać. Te obawy okazały się bezzasadne, ale też reportaż literacki stał się czymś więcej, niż po prostu literaturą o podróżach. Pojawiły się dziesiątki podgatunków, stylów i eksperymentów. Świetnym tego przykładem są książki Grzebałkowskiej – autorki reporterskich biografii (?Ksiądz Paradoks? i ?Beksińscy: Portet Podwójny?) i monografii roku 1945. To książki świetnie udokumentowane, ale też wyczulone na drugiego człowieka. Zupełnie inaczej pisze Muszyński, autor wydanego niedawno ?Cyklonu?: to łazik, włóczęga o poetyckim, refleksyjnym usposobieniu, którego opowieści o tym, co widzialne, natychmiast przenoszą nas w światy, które zobaczyć znacznie trudniej. Grzebałkowska i Muszyński zawodowo, i z dużym powodzeniem, zajmują się odczytywaniem i interpretowaniem tego, czego my najczęściej nie jesteśmy w stanie dostrzec. Być może nauczą nas tego w niespełna godzinę.
19:35 – Piosenki czy wiersze: Pablopavo, Sampler Orchestra (duet producencki w składzie Staszek Koźlik i Paweł Moszyński).
Tekściarstwo polskie, jak zresztą każde inne, miało swoje wzloty i upadki. Z jednej strony, mimo Grzesiuków, Osieckich, Kelusów, Kaczmarskich i Kleyffów, piosenka pozostaje traktowana jak towar literacko upośledzony. Z drugiej zaś strony, trudno się temu dziwić, bo utworków-potworków, przy których beatlesowskie ?yeah yeah yeah? brzmi jak poezja najwyższych lotów, jest cała masa. Na szczęście walka o dobre imię najpopularniejszego gatunku literackiego (bez wątpienia jest nim piosenka właśnie) trwa. Raport z oblężonego miasta złożą Pablopavo i Paweł Moszyński.
21:45 – „Tajny detektyw” w godzinie duchów. Rozmowa o zbrodniach sprzed lat -? Jacek Dehnel, Basia Klicka, Małgorzata Tekiel.
Wszystko przez Jacka Dehnela i jego miłość do zdjęć sprzed lat! Tym razem… przedwojenne fotografie policyjne i archiwalne numery tygodnika „Tajny detektyw”! Nieznane zbrodnie, historie, które obalają mity i stereotypy, między innymi te dotyczące przestępczości wśród obcych etnicznie grup społecznych.
„Tajny detektyw” AD 2015 to książka i… płyta, na której pojawią się utwory z tekstami odnoszącymi się do opisów konkretnych zbrodni! W realizację przedsięwzięcia zaangażowali się specjaliści z trzech dziedzin sztuki: literatury, muzyki i sztuk wizualnych. W spotkaniu udział wezmą twórcy projektu: Jacek Dehnel, Barbara Klicka, Małgorzata Tekiel.
Sobota, 8.08.2015:
16:05 – Psychodelia ze Śląska: Weronika Murek.
Wydawcy ogłaszają debiut roku średnio raz na kwartał. Taka ich rola. Czytelnicy nieco rzadziej. Na szczęście. W wypadku Murek jedni i drudzy zdają się zgadzać, używając przymiotników takich jak: najciekawszy, najdziwniejszy, niespodziewany, a nawet wyczekiwany. O tym skąd się wzięła ta surrealistyczno-folklorystyczna mieszanka i dlaczego musiała narodzić się na Śląsku, opowie autorka książki, której tytuł brzmi: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”.
17:45 – Kultura z urzędu. Spotkanie z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatą Omilanowską.
Czy Polacy potrafią zrozumieć sztukę i o niej rozmawiać? Dlaczego budzi ona tak wiele kontrowersji, nierzadko dzieli – zamiast łączyć? Z czego powinniśmy być dumni?
Jak dotrzeć do tych, którzy sztuki nie rozumieją, nie są nią zainteresowani, uważają za rzecz zbyteczną? Jaką rolę ma odgrywać państwo w promowaniu, wspieraniu sztuki? Pomagać czy nie przeszkadzać? A co z literaturą i z poziomem czytelnictwa? Jak promować, by biblioteki pękały w szwach? Czy książki mogą być tańsze (i czy powinny)? Dlaczego nasi politycy nie fotografują się z książkami? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.
19:35 – Walka stulecia: Czubaj vs Żulczyk.
Ich najnowsze książki (?Piąty Beatles? i ?Ślepnąc od świateł?) niewiele łączy, poza tym, że sporo w nich muzyki, i że w obu przypadkach to proza gatunkowa, w której chodzi o coś więcej. Mariusz Czubaj to dr hab. kulturoznawstwa, autor wielu kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, posiadający czarny pas w karate, pijący. Jakub Żulczyk, swojego czasu znany szerzej jako autor pierwszej powieści o dorastaniu i grach komputerowych, od tego czasu wydal dużo książek i jeszcze więcej skomentował na łamach tych czy innych mediów, abstynent. Jego ?Ślepnąc od świateł? rzuciło na kolana krytykę, czytelników i HBO (będzie serial). Spotkanie z nimi będzie okazją, by ostatecznie rozstrzygnąć, co się liczy, a co nie, w tzw. kulturze popularnej. W trakcie spotkania przewidziany jest też skrócony kurs z Beatlesów.
21:45 – Dyskusja: ?Burleska ? feminizm czy mizoginia?.? Wezmą udział: Paula The Swedish Housewife (USA), Fancy Chance (GB), Sylvie Bovary (IT), Betty Q (PL).
Czym jest burleska? Czym różni się burleska w Europie od amerykańskiej? Jak miewa się burleska w Polsce? Czy burleska jest dla kobiecej, czy męskiej widowni? Na czym polega subwersywność burleski? Na te i inne pytania odpowiedzą: Betty Q – kuratorka sceny Take it OFF! na OFF Festivalu, prekursorka polskiej burleski, Paula The Swedish Housewife (USA) – producentka największych burleskowych wydarzeń w USA (m.in. Burlesque Hall Of Fame), Fancy Chance (GB) – międzynarodowa gwiazda zaangażowanej neoburleski i Sylvie Bovary (IT) – międzynarodowa performerka burleski i artystka tatuażu.
Niedziela, 9.08.2015:
16:05 – Spotkanie z Robertem Koniecznym, prow. Anna Dudzińska.
Gdy zaprojektowany przez niego Dom Aatrialny uznany został za najlepszy dom na świecie, informację na ten temat musiał drukować w kafejce internetowej – w jego autorskiej pracowni brakowało pieniędzy na wszystko, nawet na tusz do drukarek. Od tego czasu zdobył wiele nagród, ośmiokrotnie nominowany był do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van den Rohe. Dzisiaj jego projekty są najczęściej drukowanymi przykładami polskiej architektury na świecie. O trudnych początkach, realizacji Arki – własnego domu marzeń – i współczesnej polskiej architekturze porozmawiamy z Robertem Koniecznym. Jednym z najlepszych polskich architektów.
Rozmowę poprowadzi Anna Dudzińska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, od lat wsłuchująca się w to, co o przestrzeni naszych miast mają do powiedzenia architekci. Autorka cyklu o najpiękniejszych domach świata w radiowej Trójce. Na co dzień autorka reportaży, poszukująca tego, co usłyszeć można pod powierzchnią zdarzeń.
17:45 – Dziewczyny z wielkiej płyty i okolic: Sylwia Chutnik, Dominika Słowik.
Chutnik od lat sabotuje polską literaturę swoim ciętym językiem i opowieściami o tych, o których właściwie nikt inny opowiadać nie potrafi. Jej robota, mimo dywersyjnego charakteru, spotkała się z ekstatycznym przyjęciem krytyki i czytelników. Z kolei Słowik dopiero co wyważyła, dość stanowczym kopniakiem (zatytułowanym ?Atlas: Doppelganger?), drzwi do literackiego parnasu. Obie pisarki opowiedzą o tym, jak to było i przede wszystkim o tym, jak to będzie jutro (o ile w ogóle będzie). Możemy też liczyć, że poświęcą kilka słów szarawej estetyce dnia codziennego.
19:35 – GOŚĆ SPECJALNY.
21:45 – W stronę Orientu. W poszukiwaniu Bronisława Grąbczewskiego: Max Cegielski i Mikołaj Długosz.
Kim był? Jednym z najważniejszych odkrywców i badaczy? Szpiegiem i zdrajcą? Patriotą, który wstąpił do carskiej armii, ale wcale nie po to, by walczyć ze swoim narodem? Miłośnikiem Orientu, ?zarażonym? przez Adama Mickiewicza?
W swojej nowej książce Max Cegielski, wraz z Mikołajem Długoszem, tworzy portret człowieka, który był jednym z najważniejszych uczestników ?Great Game?, rywalizacji Rosji i Anglii na pograniczu dzisiejszego Pakistanu, Afganistanu, Chin i Tadżykistanu w czasach, gdy odkrycia geograficzne były ściśle powiązane z militarną i dyplomatyczną konkurencją mocarstw w regionie.
Gdzie szukać śladów Grąbczewskiego dzisiaj ? i co nam one o nim powiedzą? Co mu zawdzięczamy i jak miejsca, które odwiedzał i odkrywał wyglądają dziś? Tego dowiemy się podczas spotkania.
Tegoroczni prowadzący spotkania w Kawiarni Literackiej:
Szymon Kloska – pracuje w Instytucie Książki. O książkach opowiada w radiach i telewizjach, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Współorganizator Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Michał Nogaś – dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, prowadzący audycje poświęcone książkom: ?Z najwyższej półki? oraz ?Trójkowy Znak Jakości?, a także wtorkowe wydania ?Do południa?, w których prezentuje nowości literackie.
Kawiarnia Literacka powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
fot. Off Festival
TweetKategoria: wydarzenia