Pisarki mają dużo mniejszy wpływ na literaturę niż pisarze?

3 sierpnia 2015

pisarki-wplyw-literatura
Niezależne irlandzkie wydawnictwo Tramp Press ujawniło dane, z których wynika, jak niewielki wpływ na twórczość współczesnych autorów i autorek mają pisarki. Aż 78% z tych, którzy przesłali swoje manuskrypty na adres wydawnictwa, wymieniło wśród swoich literackich inspiracji mężczyzn.

Oficyna Tramp Press zawsze prosi autorów składających manuskrypty o zdradzenie w osobnym liście, kto wpłynął na ich pisarstwo. Współzałożycielka wydawnictwa, Sarah Davis-Goff, przejrzała 100 ostatnich zgłoszeń i ze zdumieniem odkryła, że na 148 wymienionych nazwisk jedynie 33 należały do pisarek. „Przeczytałam list po liście, wszystkie od pełnych dobrych intencji, miłych mężczyzn i kobiet wymieniających pisarzy, których podziwiali, nawet nie odnotowując, że pisarze, których wymieniają, są jednej płci. Jeśli pisarz wymienia dwie inspiracje i obie są męskie ? w porządku, niech będzie. Nigdy nie zdarza się jednak, by obie były kobiece, za to już otrzymanie listy pięciu, siedmiu, dziesięciu męskich inspiracji jest niepokojące. To po raz kolejny wskazuje na poważniejszą kwestię w przemyśle ? nasze notoryczne, nieuzasadnione odrzucenie doświadczeń, poglądów i wspaniałej pracy kobiet” ? napisała Davis-Goff w artykule na łamach „The Irish Times”.

Zdaniem współwłaścicielki wydawnictwa Tramp Press takie wyniki nie są dowodem złośliwego, lecz przypadkowego seksizmu, ale to wciąż seksizm, o którym powinno się rozmawiać, zwłaszcza w kontekście wyborów, jakich dokonujemy w życiu codziennym, kulturze, polityce i innych dziedzinach.

Dane zebrane przez irlandzkie wydawnictwo to kolejny opisany w ostatnim czasie przypadek dysproporcji pomiędzy kobietami i mężczyznami w literaturze. W maju pisarka Nicola Griffith przeanalizowała dzieła, które w ostatnich piętnastu latach zwyciężyły w sześciu najważniejszych nagrodach literackich na rynku anglojęzycznym. Jak się okazało, w gronie laureatów dominowały książki, których bohaterami byli mężczyźni. Autorami tych publikacji byli zarówno pisarze, jak i pisarki. Badania VIDA potwierdzają, że również mężczyźni częściej recenzują książki.

[aw]
fot. Carl Guderian
źródło: The Irish Times, The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy