Alkohol motywem przewodnim „pełnoletniej”, 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021

29 stycznia 2021

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Kryminału obchodzi swoje osiemnaste urodziny. Co to oznacza? Że nie może zabraknąć na nim alkoholu, rzecz jasna – jako merytorycznego motywu przewodniego.

„Będziemy (…) rozmawiać o tym, co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego wszyscy (no dobrze, prawie wszyscy) bohaterowie kryminałów piją. Zastanowimy się nad wieloma niebezpiecznymi związkami alkoholu z przestępczością. Literacko i naukowo. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego alkohol uzależnia bardziej od czytania” – piszą organizatorzy.

Alkohol nie będzie jednak jedynym tematem, który zostanie poruszony w czasie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Organizatorzy zaproszą też drugoplanowych bohaterów – książek i życia. Tych, o których często zapominamy, a przecież są tak ważni. O kim mowa? O zwierzakach. Dlatego festiwal zamknie Kryminalny Dzień Dziecka i Zwierząt, który wesprze Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów” – pierwsze miejsce w Polsce, gdzie zwierzęta pracujące w służbach mundurowych po przejściu w stan spoczynku znajdują prawdziwy dom.

W programie nie zabraknie oczywiście stałych elementów: warsztatów literackich, wykładów i punktu kulminacyjnego, czyli wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści 2020 roku.

„Bardzo chcielibyśmy spotkać się z Wami na naszej osiemnastce i wznieść toast na żywo, ale wiemy, że sytuacja jest równie nieprzewidywalna, jak w zeszłym roku. Dlatego pracujemy nad wszystkimi możliwymi scenariuszami festiwalu, także wersją online – a jak będzie, czas pokaże. Niezależnie od formy festiwalowe wydarzenia będziemy transmitować na naszych kanałach” – wyjaśniają organizatorzy.

Jedno jest pewne: 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału odbędzie się w dniach od 26 do 30 maja. Miłośnicy literatury kryminalnej spotkają się albo we Wrocławiu, albo przed ekranami.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia