8. edycja festiwalu Poznań Poetów zapowiedziana na maj

14 kwietnia 2017


W dniach od 15 do 20 maja 2017 roku w Poznaniu po raz ósmy odbędzie się festiwal Poznań Poetów. Będzie to okazja, aby przedstawić poezję polską i po części światową z jej najlepszej lub przynajmniej najciekawszej strony.

Festiwal Poznań Poetów posiada już dość długą tradycję – impreza odbywa się co dwa lata, począwszy od 2003 roku. Wydarzenie charakteryzuje się dużym rozmachem (gości licznych poetów polskich, twórców zagranicznych, muzyków, ludzi teatru, plastyków); jest wielojęzyczny (prezentuje różne poetyki, style, wartości, sposoby komunikowania się z odbiorcami), poważny i wyrafinowany (otwarty na zjawiska nowatorskie, łamiące przyzwyczajenia i konwencje, oraz akademicką refleksję nad literaturą), popularyzatorski (przedstawia zarówno współczesny kanon, jak i autorów początkujących). Kuratorem festiwalu jest prof. Piotr Śliwiński (UAM) ? ceniony znawca poezji współczesnej, aktywny i wszechstronny krytyk, inicjator wielu przedsięwzięć popularyzujących kulturę literacką.

Podczas tegorocznej edycji imprezy pojawią się gwiazdy zarówno świecące od dziesięcioleci, jak i zupełnie świeżo ? Piotr Sommer, Adam Wiedemann, Edward Pasewicz, Ewa Lipska, Barbara Klicka, Dominika Dymińska, a przede wszystkim ? Krystyna Miłobędzka. W przeddzień swoich 85. urodzin poetka przeczyta swoje dawne i nowe wiersze. Towarzyszyć jej będzie wybitny muzyk, Wacław Zimpel. Do Poznania przyjadą również gwiazdy z zagranicy ? Yoko Tawada z Japonii, pisząca również po niemiecku, znana w Europie i Ameryce oraz Janos Hay, charyzmatyczny pisarz węgierski. Oboje byli już tłumaczeni na polski. Nie zabraknie poetów i poetek młodszego pokolenia, utalentowanych, odkrywczych, wyrazistych, jak: Joanna Mueller, Aneta Kamińska, Kamila Janiak, Piotr Macierzyński, Filip Zawada, Marcin Orliński, Marcin Ostrychacz.

W programie znajdzie się sesja na temat poezji Aleksandra Wata i dyskusja o nieznanych wierszach Rafała Wojaczka. Przygotowano również studenckie seminarium interpretacyjne, lekcje w szkołach, czytanie dla dzieci, słowem ? dużo powodów do nauki i dyskusji. Wyjątkowo dużo będzie muzyki. Ma towarzyszyć poetom, czasami ? jak się okaże ? poetom i kompozytorom w jednej osobie, ozdobi galę wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, pojawi się też w zaskakujących formach np. podczas dyskoteki poetyckiej, w trakcie wieczoru poświęconego Dylanowi i Cohenowi, w cyklu filmów o bitnikach. Z kolei mocny akcent plastyczny zapewni udział Mirosława Bałki.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie festiwalu.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia