banner ad

5. edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” w Częstochowie

17 września 2015

festiwal-dekonstrukcji-slowa-czytaj-2015
Już po raz piąty Częstochowa zaprasza na intensywny literacki tydzień, podczas którego wszyscy
miłośnicy dobrej lektury spotkają się na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Od 21 do 27 września w wielu zakątkach miasta będą czekać na nich bardzo różne, często nieoczywiste, imprezy czytelnicze.

W ramach festiwalu będzie można wysłuchać i obejrzeć intermedialną wariację na temat powieści „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej w interpretacji Oli Florczyk, w reżyserii Piotra Nity, z muzyką Przemka Ozgi i wizualizacjami kolektywu „Międzymiastowa”.

Każdy prawdziwy wielbiciel literatury powinien przynajmniej raz w życiu własnoręcznie wykonać półkę na książki. Warto zatem wziąć udział w warsztatach stolarskich z Wióry Lecą. W czasie zajęć będzie okazja do obcowania z narzędziami i pachnącym drewnem. Wszystkie materiały będą czekały na miejscu. Autorskie projekty każdy zabierze sobie do domu.

Cały czwartek poświęcony będzie najczęściej tłumaczonemu polskiemu pisarzowi przełomu wieków, Stanisławowi Lemowi. Utwory pisarza przeczytają aktorzy. Obędzie się również wernisaż wystawy studentki III roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która zaprezentuje swoje wizualne interpretacje m.in. ?Bajek robotów?, ?Kongresu futurologicznego? czy najsłynniejszej powieści – ?Solaris?.

Miłośnicy literackich kulinariów będą mogli degustować m. in. słynne proustowskie magdalenki z powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”, konfiturę z cebuli z wiersza Wisławy Szymborskiej, seler w sosie remoulade z książki „Mapa i terytorium” Michela Houellebecq?a.

Złaknieni adaptacji w kinie będą mogli obejrzeć „Legendę Kaspara Hausera” Davide’a Manuli oraz „Kongres” Ari Folmana, natomiast fanów teatru na pewno ucieszy nowa sztuka Dariusza Sosińskiego. Muzyczną wisienką na torcie będą AsiMina grająca haiku, muzyczno-wizualny duet Sikorski&Pukocz, Krzychu Niedźwiecki na ?Wakacjach z duchami? i Marcin Świetlicki z nowym zespołem ?Najprzyjemniejsi?.

Nie zabraknie również kryminalnej gry miejskiej, warsztatów typografii, wymiany książki i klasycznych spotkań autorskich (z Łukaszem Orbitowskim, Filipem Springerem, Jakubem Żulczykiem, Maciejem Parowskim, Ziemowitem Szczerkiem oraz Magdaleną Tulli).

Najważniejsza przy tym wszystkim jednak będzie zabawa. Bo książki otwierają wiele drzwi, dają wiele możliwości, trzeba tylko złapać okazję. Festiwal ?Czytaj!? łączy bardzo różne spojrzenia na literaturę, łączy różne środowiska, które wspólnie tworzą wyjątkowe święto książki w Częstochowie.

Szczegóły imprezy można śledzić na profilu fb: facebook.com/czytaj oraz na stronie:
festiwalczytaj.pl.

fot. Jan Waldemar/Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia