450 prac Bohdana Butenki do obejrzenia na wystawie w Muzeum Karykatury w Warszawie

22 czerwca 2023

W czwartek 29 czerwca w Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Bohdana Butenki – jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów. Dla zwiedzających przygotowano 450 dzieł z trwającej blisko siedem dekad kariery artysty, zarówno prace znane i lubiane, jak i takie, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie.

Jak przekazuje muzeum, podstawę wystawy stanowić będzie wybór żartów rysunkowych i krótkich humorystycznych form komiksowych, w tym oryginalnych plansz z przygodami Gapiszona. W drugiej części ekspozycji zaprezentowane zostaną skarby odnalezione w archiwach rodzinnych autora: projekty niewydanych książek i książek przygotowanych dla zagranicznych wydawców, niepublikowane ilustracje i kolaże, plansze telewizyjne, klisze animacyjne, abstrakcyjne grafiki, pejzaże z egzotycznych podróży i realistyczne ćwiczenia warsztatowe.

„Archiwum Bohdana Butenki to same perełki” – mówi Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury. „Zanurzenie się w tym zbiorze było przyjemnością i przygodą. Przyjemnością, bo to spotkanie ze wspaniałym twórcą i jego bohaterami. Co rysunek to czysta radość. Przygodą było oglądanie prac niepublikowanych – to odkrywanie niezwykłej wyobraźni Bohdana Butenki. Gdy zobaczyliśmy przymiarki do zilustrowania 'Lokomotywy’ Juliana Tuwima, zaniemówiliśmy. Te pomysły wyprzedzały swój czas. Wyglądają, jakby powstały ostatnio, a nie kilkadziesiąt lat temu” – dodaje.

„Bohdan Butenko był tytanem pracy i perfekcjonistą” – zaznacza Michał Rzecznik, współkurator wystawy. „Zaprojektował i zilustrował kilkaset książek, współpracował z czołowymi polskimi czasopismami, był autorem scenografii teatralnych i telewizyjnych. Zajął też poczesne miejsce w panteonie polskiego komiksu. Od połowy lat 60. stworzył tysiące krótkich i dłuższych historii obrazkowych dla dzieci, powołując do życia takich bohaterów jak Gucio i Cezar czy Kwapiszon. Na wystawie w Muzeum Karykatury będzie można zobaczyć blisko 150 oryginałów historyjek z przygodami Gapiszona, dopełnionych wyborem żartów rysunkowych dla najmłodszych” – wyjaśnia.

Mniej znaną częścią spuścizny Bohdana Butenki jest twórczość humorystyczna. Pomimo publikacji w „Szpilkach” i „Przekroju” ojciec Gapiszona nie zdołał zaistnieć w świadomości polskich odbiorców jako rysownik stricte satyryczny. Swoim uroczym, choć ciętym humorem, zachwycił zaś zagranicznych odbiorców. W Muzeum Karykatury po raz pierwszy ma być pokazany szeroki wybór prac humorystycznych Butenki publikowanych między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Danii i Szwecji.

Muzeum Karykatury podkreśla, że wystawa „Butenko dla małych i dużych” jest pomyślana jako wystawa familijna, dla różnych grup wiekowych. Dlatego rysunki będą prezentowane – w ramach aranżacji scenograficznej – w dwóch pasmach. Na wysokości wzroku dorosłych rysunki satyryczne i żarty rysunkowe, natomiast niżej, na wysokości wzroku dzieci, prace dla najmłodszych. Dziecięcy widzowie przy wejściu dostaną muzealne bingo – zabawę, która zachęci do uważnego oglądania wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 29 czerwca o godz. 18:00. Prace Bohdana Butenki można oglądać w Muzeum Karykatury od 30 czerwca do 29 października.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia