banner ad

18 maja ruszają Targi Książki Empiku. W programie 60 wydarzeń, ponad 90 gości, setki premier i dyskusje branżowe

10 maja 2022

18 maja rozpoczyna się wiosenna edycja Targów Książki Empiku, która odbędzie się w formule online oraz we wszystkich salonach sieci w Polsce. Do końca miesiąca na czytelników czeka bogaty program: 60 wydarzeń, setki premier od 150 wydawców oraz akcje specjalne.

Tradycyjnie maj i czerwiec obfitują w intrygujące debiuty i wyczekiwane powroty ulubionych twórców. Zbliżające się Targi Książki Empiku to okazja do spotkania z autorami – tym razem nie tylko wirtualnie, ale również bezpośrednio. Organizatorzy zapowiadają bowiem niestandardową akcję z udziałem wybranych pisarzy w salonach Empik, której szczegóły zostaną podane już wkrótce.

Pięć scen na targach

Program piątej edycji wydarzenia podzielony został na pięć Scen, na których pojawi się blisko 90 gości z Polski i zagranicy. Na Scenie Głównej zagoszczą najważniejsi twórcy polskiej i światowej literatury, w tym autorzy powieści obyczajowych, kryminałów, thrillerów czy poradników. O ciekawostki na temat nowych książek i nie tylko będzie można zapytać m.in. Katarzynę Bondę, Wojciecha Chmielarza, Vincenta V. Severskiego, Grzegorza Kasdepkę, Justynę Suchecką czy Marcela Mossa. Zdalnie z czytelnikami połączą się John Flanagan i David Lagercrantz. Po dwóch latach od debiutu literackiego do targowego studia powróci stand-uper Rafał Pacześ. Nie zabraknie także osob znanych szerokiej publiczności z programów telewizyjnych, które tym razem promować będą swoje najnowsze książki, w tym Marcina Mellera, Marzeny Rogalskiej i Marcina Prokopa.

Targi będą także przestrzenią do dyskusji na istotne tematy społeczne, m.in. w ramach spotkań współorganizowanych z Fundacją Sexed.pl. 29 maja na Scenie Głównej pojawi się inicjatorka projektu – Anja Rubik. W rozmowach poruszających tematykę praw człowieka czy równości płci wezmą udział m.in. Maciej Stuhr czy Piotr Jacoń. Refleksjami wokół relacji międzyludzkich podzielą się także uczestnicy spotkania towarzyszącego premierze filmu „Fucking Bornholm”, będącego adaptacją serialu audio Empik Go o tym samym tytule.

Na Scenie Apostrof królować będzie literatura piękna i reportaż. O swoich nowych książkach opowiedzą m.in. Łukasz Orbitowski, Mariusz Szczygieł, Anna Dziewit-Meller, Jacek Dehnel czy Magdalena Grzebałkowska. Z długo wyczekiwaną premierą powróci Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike w 2020 roku. W spotkaniu wokół swojego wywiadu-rzeki weźmie udział były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a w wirtualnej przestrzeni zagoszczą także autorzy zagraniczni – Torrey Peters, Gregory David Roberts i Karin Smirnoff.

W programie targów tradycyjnie nie zabraknie Sceny Przecinek i Kropka, adresowanej do najmłodszych czytelników. Odbędzie się na niej m.in. spotkanie z autorem bestsellerowego cyklu „Baśniobór”. Brandon Mull powraca bowiem z piątym tomem popularnej serii. Natomiast 29 maja o ciekawostkach z Podhala i okolic opowie Beata Sabała-Zielińska.

Nowością na targach będzie Scena Zrozumieć świat poświęcona tematyce geopolitycznej, w tym sytuacji na Wschodzie Europy. Na pytania internautów odpowiedzą autorzy bestsellerów ostatnich tygodni, m.in. Krystyna Kurczab-Redlich, której książka „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” znajduje się w czołówce listy najchętniej kupowanych tytułów w Empiku. Wśród gości pojawią się również eseistka Oksana Zabużko oraz Wojciech Rogacin, autor biografii Wołodymyra Zełenskiego. Wszystkie spotkania na tej scenie poprowadzi zaś Witold Szabłowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich reportażystów, autor m.in książki „Rosja od kuchni”.

Podczas wiosennej odsłony Targów Książki Empiku swoją ofertę zaprezentuje 150 wydawców – na wirtualnych „stoiskach” na Empik.com oraz w salonach. Na uczestników czekają promocje na tytuły targowe, a książki z autografami będzie można zdobyć nie tylko online podczas wybranych spotkań, ale również kupić w stacjonarnych sklepach.

Branżowa Scena Forum

Dla wydawców i osób zawodowo związanych z rynkiem książki organizatorzy przygotowali program w ramach specjalnej, piątej Sceny – branżowego Forum. Odbędą się tu webinary i dyskusje z udziałem ekspertów. Łącznie zaplanowano 12 wydarzeń.

„Rynek książki przeszedł w ciągu ostatnich dwóch lat przyśpieszoną cyfrową transformację. Zmieniły się nawyki czytelnicze, treści cyfrowe – szczególnie audio – zyskały na popularności. Wreszcie masowo słuchamy też podcastów. Program branżowy Forum w ramach Targów Książki Empiku będzie analizować te trendy. Stąd pierwsze dwa dni w całości poświęcimy formatom cyfrowym, audiobookom oraz podcastom. W kolejnych zwrócimy uwagę na nowoczesne formy promocji książek, a jeden z webinarów poprowadzą eksperci TikToka. W ramach dyskusji wydawców porozmawiamy również o czytelniczych trendach. Spróbujemy także podsumować zmiany na rynku książki w efekcie pandemii” – zapowiada Marcin Maćkiewicz, menadżer działu eventów w Empiku, organizator targów.

W trakcie webinarów i dyskusji zostaną poruszone również takie tematy, jak: druk na żądanie, sprzedaż praw zależnych czy obecność e-booków i audiobooków w bibliotekach. Specjaliści rynku wydawniczego zastanowią się podczas spotkań, na czym polega fenomen podcastów i dlaczego pisarze i dziennikarze uruchamiają własne audycje. Natomiast podczas webinarów będzie można dowiedzieć się, jak nagrać własny podcast i jak wykorzystać ten format jako narzędzie promocji książek, filmów i seriali.

Wszystkie spotkania odbywające się w ramach targów będą transmitowane na żywo w różnych kanałach online – na fanpage’u Empiku na Facebooku i Instagramie, a w przypadku Sceny Forum – na platformie ClickMeeting z wcześniejszą rejestracją. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.empik.com/targi-ksiazki.

Poniżej możecie zapoznać się z całym kalendarzem spotkań, które odbędą się w ramach Targów Książki Empiku (kliknij w grafikę, żeby powiększyć):

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia