„Zapomniani odzyskani” – nowy program TVP Kultura przypomni zapomnianych wybitnych pisarzy

30 grudnia 2015

zapomniani-odzyskani-tvp-kultura
2 stycznia na antenie TVP Kultura ruszy nowy cykl pt. „Zapomniani odzyskani”. Twórcy programu chcą przypomnieć nam zapomnianych wybitnych polskich pisarzy, o których dziś nie pamięta już nikt za wyjątkiem krytyków literackich i literaturoznawców.

Polska literatura współczesna to nie tylko Nałkowska, Witkacy, Gombrowicz czy Iwaszkiewicz. Powstało wiele wybitnych powieści należących już do klasyki, które bez wznowień funkcjonują na czytelniczym marginesie. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. „Czasem winna była współczesna pisarzowi krytyka, innym razem w grę wchodziła cenzura PRL. Kiedy wypożyczaliśmy książki niektórych twórców w bibliotekach publicznych, panie bibliotekarki wspominały nam, że niektóre powieści nie były wypożyczane od 1995 roku” – mówi współtwórca programu, Damian Piwowarczyk.

Program „Zapomniani odzyskani” w krótkiej, bo zaledwie 3-minutowej formule, będzie przybliżał widzowi nie tylko dzieła, ale również jego autora. Z tego względu każdy odcinek podzielony zostanie na dwie części. Część pierwsza to wprowadzenie, które opiera się na materiałach archiwalnych. Część druga to plansza z fragmentem powieści. Zarówno biografię pisarza, jak i fragmenty książki czytać będzie Sylwia Chutnik.

„Wszystkich twórców, których mamy zamiar pokazać, łączy przede wszystkim znakomity warsztat pisarski, oryginalność spojrzenia i przykra, bo niezasłużona nieobecność w czytelniczej świadomości. Chcielibyśmy zainteresować widzów twórczością, po którą naszym zdaniem naprawdę warto sięgnąć” – zapowiada Damian Piwowarczyk.

Pierwsza odsłona programu poświęcona będzie Stanisławowi Rembekowi, autorowi takich powieści jak „Wyrok na Franciszka Kłosa” czy „W polu”. W kolejnych odcinkach przedstawione zostaną sylwetki i twórczość m.in.: Michała Choromańskiego, Marii Ukniewskiej, Stanisława Rembeka, Zygmunta Haupta, Hanny Malewskiej oraz Stanisława Czycza.

Twórcy programu są również otwarci na propozycje czytelników. Nazwiska autorów, których waszym zdaniem warto przybliżyć w cyklu „Zapomniani odzyskani”, można zgłaszać na profilu programu na Facebooku.

Emisja pierwszego odcinka zapowiedziana jest na 2 stycznia o godzinie 11:30 na kanale TVP Kultura. Nowe odcinki będą pojawiać się co tydzień.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: telewizja