Podróż po Polsce szlakiem bibliotek. Cykl reportaży „Eureka Biblioteka!” od 10 grudnia w TVP Kultura

7 grudnia 2022

Od 10 grudnia na antenie TVP Kultura prezentowany będzie nowy cykl telewizyjny – „Eureka Biblioteka!”. To opowieść o współczesnych bibliotekach, które oferują znacznie więcej niż tylko książki. Bohaterami pierwszej serii, współprodukowanej przez Narodowe Centrum Kultury i TVP Kultura, będzie 16 bibliotek z całej Polski.

W każdym kolejnym odcinku reportaże będą opowiadały o jednej wybranej bibliotece z danego województwa, która została zmodernizowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i wyróżnia się bogatą ofertą wydawniczą i kulturalną, tematycznymi spotkaniami, specjalnymi usługami dla młodszych i starszych czytelników, a także imponującą architekturą budynków bibliotecznych. Premierowy odcinek będzie prezentował Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach.

„To jedna z najpopularniejszych tego typu placówek w województwie śląskim o powierzchni aż 17 tysięcy m2, która oprócz wypożyczalni i czytelni zapewnia mieszkańcom bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. Szeroki wybór audiobooków, filmów, płyt z muzyką, a nawet kącik dla melomanów z płytami winylowymi (popularny zwłaszcza w ramach lekcji bibliotecznych) to tylko kilka elementów, z których mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy tej biblioteki. Czechowicka biblioteka inspiruje do czytania śląską społeczność lokalną – aż co czwarty mieszkaniec Czechowic-Dziedzic posiada własną kartę biblioteczną” – informuje koproducent serii, Narodowe Centrum Kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie (fot. archiwum biblioteki)

„Eureka Biblioteka!” ma być również opowieścią o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się też gry edukacyjne i konsole do gier dla młodszych czytelników, organizowane są tematyczne warsztaty czy lekcje biblioteczne, nawiązujące nie tylko do ulubionych bohaterów oraz innych motywów literackich, lecz także programowania czy wiedzy o kosmosie. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi wrzutniami do zwrotu książek oraz książkomatami do wypożyczania. Niektóre z bibliotek są otwarte nawet przez 7 dni w tygodniu.

Premierowy odcinek zostanie wyemitowany w TVP Kultura w sobotę 10 grudnia 2022 roku o godz. 18:15. Kolejne odcinki pierwszej serii reportaży trafią do emisji 17 grudnia o godz. 18:25 (reportaż poświęcony Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie) i 31 grudnia o godz. 18:15 (filmowa relacja z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie). Kolejne odcinki z podróży po najciekawszych bibliotekach zostały zaplanowane na 2023 rok.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie (fot. Anna Bryła)

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: telewizja