banner ad

Wiktor Zborowski czyta w radiowej Dwójce „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka

9 marca 2020


Od poniedziałku 9 marca Program 2 Polskiego Radia w cyklu „Książka do słuchania” zaprasza na premierową adaptację „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka. Fragmenty słynnej opowieści o przedwojennej Warszawie widzianej oczami młodego cwaniaka czyta aktor Wiktor Zborowski.

Stanisława Grzesiuka (1918?1963) znamy przede wszystkim jako barda warszawskiego Czerniakowa. Dzięki niemu przedwojenny stołeczny folklor przetrwał i znalazł wielu naśladowców. Grzesiuk napisał trzy autobiograficzne książki ? druga z nich nosiła tytuł „Boso, ale w ostrogach”. Gdy wspomnienia obozowe zatytułowane „Pięć lat kacetu” spotkały się z szerokim rozgłosem i bardzo pozytywnym odbiorem wśród czytelników, Grzesiuk postanowił wrócić do czasów młodości i opisać przedwojenny Czerniaków, który w drugiej połowie lat 50. już nie istniał. „Jak o tym nie napiszesz, to po prostu zniknie” ? przekonywała autora Mira Karpińska, redaktorka z wydawnictwa Książka i Wiedza.

Akcja „Boso, ale w ostrogach” rozgrywa się w Warszawie lat 30. Stasiek jest dzieciakiem, wyrostkiem, a w końcu mężczyzną. Brawurowo i bezpardonowo opisuje czerniakowski światek, w którym obowiązuje szlachetne prawo pięści, nieznanej gdzie indziej kultury miejskiej i zamiłowanie do awantur. Przy okazji dał czytelnikom możliwość poznać słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Książka miała ukazać się w kwietniu 1959 roku, ale władza nie patrzyła przychylnie na opisywanie warszawskich łobuzów, a Grzesiuk nie chciał wprowadzić żadnych zmian w tekście. Zabiegi trwały kilka miesięcy. Pod wpływem rodziny i najbliższych autor usunął niektóre zbyt odważne sceny i w lipcu 1959 roku „Boso, ale w ostrogach” trafiło do księgarń. Na tekst integralny ? bez skreśleń i cenzury ? trzeba było poczekać do 2018 roku. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Emisja fragmentów „Boso, ale w ostrogach” w aktorskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 19:15-19:30 na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

[am]
fot. mat. prasowe Programu 2 Polskiego Radia

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio