Od poniedziałku Maria Seweryn czyta w Trójce „Górę Tajget” Anny Dziewit-Meller

15 lutego 2016

gora-tajget-w-trojce
Od poniedziałku 15 lutego Program 3 Polskiego Radia emitować będzie fragmenty „Góry Tajget”. Mocną, kontrowersyjną książkę Anny Dziewit-Meller przeczyta Maria Seweryn. Adaptacja radiowa powieści przeznaczona jest tylko dla dorosłych odbiorców.

Współczesny S?ląsk. Spokojną codzienność Sebastiana, ojca dwuletniej córeczki, uporczywie zakłóca lęk o bezpieczeństwo dziecka. Jako właściciel przyszpitalnej apteki nie zdaje sobie sprawy jak blisko jest piekła, które miało miejsce tuz? obok w czasie drugiej wojny s?wiatowej. Dręczące go niepokoje, których nie sposób wyciszyć, potęguje piętno wydarzeń z nazistowskiej przeszłości szpitala, w którym po cichu uśmiercano dzieci w ramach akcji T4. Sebastian nie ma pojęcia, że obok siebie ma osoby z bagażem nieodwracalnych traum. „To historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Tak prawdziwa, że długo nie da się jej zapomnieć” ? pisze autorka.

gora-tajget„Anna Dziewit-Meller jest piękną, młodą, kreatywną kobietą, funkcjonującą w świecie mediów, Alicją w krainie czarów książek i napisała swoją, nie pierwszą już powieść ? dojrzałą, świadomą możliwości języka, momentami liryczną, momentami operującą zgryźliwą ironią, inteligentną, momentami (może za bardzo) nie oszczędzającą czytelnika” ? mówi Barbara Marcinik, opiekunka artystyczna radiowej adaptacji „Góry Tajget”. „Te niełatwą lekturę powierzyliśmy Marii Seweryn. O muzykę poprosiliśmy Tomka Wachnowskiego, który doskonale odnalazł się już wcześniej w 'śląskich’ klimatach (’Drach’ Szczepana Twardocha)” ? dodaje dziennikarka Trójki.

Książka ukaże się 17 lutego nakładem Wydawnictwa Wielka Litera. Patronat nad „Górą Tajget” objął Booklips.pl, dlatego możecie być pewni, że będziemy jeszcze wracać do tej pozycji. Tymczasem zapraszamy na antenę Trójki. Emisja fragmentów powieści Anny Dziewit-Meller od 15 lutego ? codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 20.50.

fot: K. Goleniewska / Polskie Radio Program 3

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: radio