Ósma książka o Harrym Potterze już na szczytach list bestsellerów

15 lutego 2016

osmy-harry-potter-bestsellerem-1
Dzień po ogłoszeniu informacji o zaplanowanej na koniec lipca premierze ósmej książki o Harrym Potterze, tytuł znalazł się na pierwszym miejscu list bestsellerów Amazona, Watersones oraz innych sieci księgarń i okupuje najwyższą pozycję do dziś.

Zważywszy na astronomiczny sukces sagi o Harrym Potterze (ponad pół miliarda sprzedanych egzemplarzy), zainteresowanie książką nikogo nie dziwi. Księgarnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych dopytują się już wydawcy o możliwość zorganizowania uroczystych premier tuż po północy, tak jak to było w przypadku poprzednich części cyklu. Na razie jednak żadne decyzje nie zostały podjęte, zaś sama Rowling nie ma brać udziału w tego typu wydarzeniach.

Decyzja pisarki może mieć związek z faktem, że zapowiedź ósmej książki o Harrym Potterze wprowadza wielu czytelników w dezorientację. Po pierwsze warto więc przypomnieć, że nie otrzymamy nowej powieści, a jedynie utwór dramaturgiczny, który jest podstawą sztuki teatralnej „Harry Potter and the Cursed Child” (z ang. „Harry Potter i przeklęte dziecko”). Po drugie, Rowling nie jest autorką książki. Scenariusz napisał angielski dramaturg Jack Thorne, opierając się na historii, którą wymyślił wspólnie z J.K. Rowling i reżyserem Johnem Tiffanym.

Książka będzie oficjalną kontynuacją sagi, a jej akcja ma się rozgrywać 19 lat po wydarzeniach znanych z siódmego tomu, gdy Harry Potter ma już żonę, trójkę dzieci i jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii. „Brzmi to bardzo przygnębiająco” ? skomentował w swoim programie amerykański aktor i satyryk Stephen Colbert. „To wspaniale, że dostaniemy coś więcej o całym tym świecie, ale czyż wszyscy nie możemy po prostu przyznać, że życie Harry’ego Pottera osiągnęło szczyt, gdy miał 17 lat, był kapitanem drużyny quidditcha i wielkim ?wybrańcem? na kampusie? Teraz jest po prostu zwykłym facetem. A kim mogą być jego wrogowie? Phil z księgowości? Spowolniony metabolizm? Niejasne, niespokojne uczucie, kiedy spogląda na plakaty wycieczek turystycznych? Równie dobrze można by nazwać tę książkę ?Harry Potter i czarodziejska prostata'”. Na koniec zwraca się do autorów literatury dziecięcej: „Oszczędźcie nam tego. Nie zniosę czytania o dorosłym Holdenie Caulfieldzie, asystencie kierownika w Costco. Nie chcę czytać o nieudanych małżeństwach dzieciaków z Narnii” ? mówi.

Czytelnicy są najwyraźniej innego zdania niż Colbert, czego dowodzi liczba zamówień złożonych do tej pory w przedsprzedaży. Światowa premiera książki zapowiedziana jest na 31 lipca, w dniu 36. urodzin Harry’ego Pottera.

osmy-harry-potter-bestsellerem-2

[am]
fot. Warner Bros.
źródło: Independent, The Guardian, Bustle

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy