Zapowiedzi Wydawnictwa Bo.wiem na pierwsze półrocze 2024 roku
W styczniu Wydawnictwo Bo.wiem świętuje trzecie urodziny, a że urodziny to czas snucia planów na przyszłość, udało nam się dowiedzieć, co marka Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowała na nadchodzące półrocze.
Sezon oficyna rozpocznie w lutym powieścią grozy Layli Martinez „Kornik”. Skrywa ona historię dziedziczonej traumy, konsekwencji wojny domowej w Hiszpanii i reprodukujących się przez pokolenia dziejów wyzysku i upokorzeń. „Ta doskonale poprowadzona literacko historia jest bardziej realistyczna niż niejeden reportaż” – przekonuje Monika Tatka z działu promocji Bo.wiem.
Planowany również na luty „Atlas sztucznej inteligencji” Kate Crawford to swoista mapa teraźniejszości: miejsc, ludzi i relacji, która pomoże nam zrozumieć rolę sztucznej inteligencji we współczesnym świecie. Książka będzie cenną przeciwwagą dla bezkrytycznych zachwytów nad AI oraz zaproszeniem do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjnej.
W marcu na czytelników czeka wzruszająca japońska powieść Genki Kawamury „Sto kwiatów”. Ta intymna historia rodzinna uświadamia nam, że dla każdego z milionów ludzi cierpiących na demencję, a także ich bliskich, choroba jest odrębnym, boleśnie osobistym doświadczeniem. Zanim nadejdzie nieuchronny moment, warto zastanowić się nad przeszłością, postarać się ją zrozumieć i pogodzić się z bliskimi.
W kwietniu możemy spodziewać się trzech tytułów. W „Przenośnej magii” Emma Smith zabierze was w intrygującą podróż przez dzieje i kontynenty, aby odkryć powody ludzkiej fascynacji książkami. Autorka przedstawia nową, ekscytującą, a nawet obrazoburczą historię tego niezwykłego przedmiotu oraz bada kiedy, dlaczego i w jaki sposób zyskał on nad nami szczególną władzę. Jak to ujął Stephen King, wszystkie książki stanowią „jedyną w swoim rodzaju przenośną magię”.
Ed Yong, dziennikarz naukowy i laureat nagrody Pulitzera, w swojej książce „Inne zmysły” analizuje niezwykłe zdolności zwierząt, odsłaniając to, co niedostępne ludzkiemu doświadczeniu. Dowiadujemy się na przykład, z jakiego powodu ciemniki czarne, niewielkie chrząszcze, lecą w stronę pożaru, a pysk krokodyla jest równie czuły jak opuszki palców ludzi. „Inne zmysły” to sensualna podróż, pełna historii o zaskakujących odkryciach naukowców i wielu nierozwiązanych jeszcze tajemnicach.
„Miasto Meksyk” Juana Villoro ma być jednocześnie intymnym i wszechstronnym, zaskakującym i żywym jak samo miejsce, otwierającym oczy spacerem po jednej z największych metropolii świata. Autor odkrywa perypetie i triumfy kulturalnej, politycznej i społecznej historii miasta: od starożytności rdzennej ludności po okres Azteków, od podboju Hiszpanii po dzisiejsze miasto Meksyk.
Maj będzie należał do literatury włoskiej. W „Sycylijkach” Gaetano Savatteri prezentuje galerię niezwykłych sycylijskich kobiet: patronkę miasta świętą Rozalię, Francę Violę, która przyczyniła się do zmiany prawa i zwyczajów, dziennikarkę i pisarkę Giulianę Saladino czy „octową staruszkę”, która w XVIII stuleciu przygotowywała mikstury pozwalające na otrucie mężów.
„Ucieczka Anny” Matti Corrente również związana jest z Sycylią. To opowieść o kobiecie próbującej walczyć z ciasnotą narzuconego jej losu, z oczekiwaniami matki, dla której kobieta rodzi się po to, by zostać żoną mężczyzny i matką syna. To także historia jej męża Severina, który odkrywa bezlitosne prawdy i próbuje zrozumieć motywacje własnych działań i wyborów.
Opisy książek pochodzą od wydawcy.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi