Wydawnictwo Znak zapowiada kolekcjonerską edycję dzieł Czesława Miłosza

11 grudnia 2023

Wydawnictwo Znak planuje rozpocząć w 2024 roku publikację kolekcjonerskiej edycji dzieł jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy XX wieku – noblisty Czesława Miłosza. W przygotowaniu są nowe wydania esejów z przedmowami m.in. Olgi Tokarczuk i Timothy’ego Snydera, wznowienia tomów poetyckich i wiele więcej tytułów.

„Jest to ogromne przedsięwzięcie, które pozwoli na opublikowanie wszystkich najważniejszych dzieł Miłosza na przestrzeni najbliższych 10 lat” – zapowiada Wydawnictwo Znak.

Plany wydawnicze łączą się z ustanowieniem przez Senat roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza. Uchwałę podjęto w związku z przypadającą w tym czasie 20. rocznicą śmierci noblisty. Wydawnictwo Znak razem z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce, bibliotekami, archiwami, fundacjami, ośrodkami badawczymi i uniwersytetami, oraz z szerokim poparciem środowiska artystycznego, ma zamiar włączyć się w obchody Roku Miłosza.

„W 20. rocznicę śmierci chcemy przypomnieć Czesława Miłosza, którego teksty są interesującą odpowiedzią na współczesne kryzysy i przemiany na świecie. Jego twórczość jest niezwykle aktualna w wielu aspektach: ekologicznym (dialog empatii z naturą), postreligijności, migracji czy rosnącej roli nowych mediów” – przekazano w komunikacie prasowym.

Jak przypomniano, Czesław Miłosz proponuje swoim odbiorcom – często niezależnie od pokolenia – język otwarty na wyzwania społeczne, polityczne, religijne. Pomaga przetrwać momenty, w których czytelnicy czują się bezradni, osamotnieni czy niezrozumieni. „Swoją postawą życiową niejednokrotnie udowadniał, że bycie przyzwoitym jest najlepszą strategią oporu społecznego. Jego remedium na otaczające zło było obcowanie z naturą, pamięć o słabszych, ale i niezwykły humor, o którym często zapominała polska recepcja” – podkreśla Wydawnictwo Znak.

„Chcemy przywrócić pamięć o Czesławie Miłoszu. O człowieku broniącym słabszych, poecie bliskim Innemu, buntowniku, rośliniarzu, wielkim polskim uchodźcy, który o sobie mówił, że jest 'małym chłopczykiem, który raptem osiwiał'” – dodano.

W najbliższym czasie ukażą się między innymi najważniejsze teksty eseistyczne noblisty – „Ziemia Urlo” i „Umysł zniewolony” – z przedmowami Olgi Tokarczuk i Timothy’ego Snydera, a także wybory poezji, w tym wznowiony po raz pierwszy od 1945 roku tom „Ocalenie” oraz dwujęzyczny, polsko-angielski wybór wierszy pt. „Zmyślenie albo wielki sen / Fiction or a Long Dream”.

Wydawnictwo Znak określa zapowiadaną edycję symbolicznym powrotem Miłosza do domu. Oficyna ta wspólnie z Wydawnictwem Literackim wypuściła już bowiem w latach 1999-2014 serię dzieł zebranych noblisty, konsultowaną z pisarzem, który wiele tomów przejrzał, skorygował i poprzedził „Przypisami po latach”. Jak będzie prezentowała się nowa edycja? Przekonamy się już niebawem.

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi