banner ad

W sprzedaży ?Brak tchu? Georga Orwella

24 stycznia 2012

Do księgarń trafiła niedawno wydana nakładem Bellony powieść Georga Orwella pt. ?Brak Tchu?.

Wydana jeszcze przed ?Folwarkiem zwierzęcym? powieść uznawana jest przez wielu krytyków za jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze, dzieło wybitnego pisarza. Akcja rozgrywa się w Anglii, a bohater – gruby komiwojażer George Bowling, po nieoczekiwanym wygraniu na wyścigach pokaźnej kwoty, postanawia wyruszyć w sentymentalną podróż do Dolnego Binfield, miasteczka swojego dzieciństwa. Niestety, krajobraz się zmienił, a zamiast sielskiej brytyjskiej prowincji zastaje na miejscu ponurą rzeczywistość zbliżającej się wojny i totalizmu.

Historia powstania książki jest równie ciekawa jak sama fabuła. W 1937 roku Orwell przez kilka miesięcy walczył w hiszpańskiej wojnie domowej. Postrzelony w gardło przez faszystowskiego snajpera przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii. Z uwagi na kłopoty zdrowotne zalecono mu spędzić zimę 1938 roku w ciepłym klimacie. Aby wspomóc wyjazd pisarza do Afryki Północnej, prozaik L. H.Myers przesłał mu anonimowo trzysta dolarów. Orwell zgodził się przyjąć pieniądze pod warunkiem, że będą potraktowane jako pożyczka. Od września 1938 roku do marca 1939 pisarz przebywał wraz z żoną we francuskim Maroku, głównie w Marakeszu. To właśnie tam stworzył ?Brak tchu?.

George Orwell w Maroku (1939)

Po powrocie do Anglii Orwell zostawił manuskrypt swojemu agentowi, ten z kolei przekazał go do wydawcy Victora Gollancza, z którym pisarz miał podpisaną umowę. Gollancz miał jednak co do książki pewne zastrzeżenia i wciąż opóźniał decyzję o przyjęciu do druku. Za intencjami wydawcy mógł się kryć również fakt, że nie spodobało mu się, jak sam został w powieści sportretowany. W końcu jednak ?Brak tchu? ukazał się bez większych zmian 12 czerwca 1939 roku. Była to jednak ostatnia publikacja, jaką Orwell wydał u Victora Gollancza. Następna książka, ?Folwark zwierzęcy?, wydana została nakładem Secker and Warburg. Powieść ta przyniosła pisarzowi nie tylko sławę i uznanie, ale również pieniądze. Wreszcie Orwell mógł spłacić owe trzysta dolarów. Co ciekawe, pisarz nigdy nie dowiedział się, od kogo otrzymał pieniądze, które pozwoliły mu wyjechać do Maroka i napisać ?Brak tchu?.

Powieść ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Bellona.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi