„Tak czy inaczej…” – autobiografia współzałożyciela Monty Pythona pod patronatem Booklips.pl

25 maja 2015

tak-czy-inaczej-premiera
Nakładem wydawnictwa Albatros ukazała się autobiografia Johna Cleese’a, współzałożyciela legendarnego Monty Pythona. „Tak czy inaczej…” to arcyśmieszna i zaskakująca książka, która opowiada o tym, jak pewien wysoki, nieśmiały młodzieniec z niewielkiego angielskiego miasteczka został jednym z najbardziej rozpoznawalnych Brytyjczyków.

„Tak czy inaczej…” to opowieść o drodze Johna Cleese?a do tytułu najlepszego brytyjskiego komika dwudziestego wieku ? od dzieciństwa w Weston-super-Mare w hrabstwie Somerset w czasie i tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, poprzez pierwsze kroki na scenie w czasie studiów prawniczych w Cambridge, aż po zachłyśnięcie się sławą, gdy BBC zaproponowało mu pisanie skeczów dla radia, jego teksty, w wykonaniu takich ówczesnych sław jak David Frost i Peter Sellers, trafiły na West End, a on sam wszedł w skład grupy najbardziej absurdalnych, bezkompromisowych i twórczych komików zwanych potocznie Pythonami.

Autor wydobywa z pamięci niezwykłe dzieciństwo w małym angielskim miasteczku, a przede wszystkim postacie rodziców ? matkę, świetnie zorganizowaną domową tyrankę, i spokojnego ojca. „Tak czy inaczej?” ujawnia, jak rozpieszczony dzieciak, oczko w głowie rodziców, zboczył z prostej drogi do zdobycia solidnej akademickiej edukacji i stał się geniuszem humoru.

John Cleese to postać już niemal legendarna. Aktor i scenarzysta, obdarzony niezwykłym talentem komediowym zachwyca widownię od lat 60. XX wieku. Czterokrotnie żonaty. Mieszka w Kalifornii. „Tak czy inaczej?” to pierwszy z trzech planowanych tomów autobiografii, obejmujący okres od urodzenia Cleese’a w 1939 roku do pierwszych zarejestrowanych skeczy Monty Pythona, ale znajdziemy w nim również wiele odniesień do późniejszych dzieł, w tym słynnych filmów grupy. Jak tłumaczy sam autor, początkowo chciał zantagonizować wszystkich, dając swej książce tytuł „Otoczony przez głupków”. Ostatecznie jednak zdecydował się na coś innego. „Zauważyłem, że ludzie, którzy nie potrafią opowiadać historyjek, zawsze spalą dowcip. Nagle, w trakcie dygresji, zacinają się, przymykają oczy i mówią 'tak czy inaczej'” – wyjaśnia. Cleese puszcza więc oko do wszystkich kiepskich gawędziarzy, a czyni to bez zahamowań i z dużym dystansem wobec samego siebie.

Autobiografia Johna Cleese’a w przekładzie Łukasza Praskiego ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi