Rusza przedsprzedaż „Nadziei”. Tokarczuk, Krall, Myśliwski, Szczygieł, Stasiuk i inni wspólną książką zbierają fundusze dla seniorów w czasie pandemii

21 maja 2020


Najsłynniejsi polscy pisarze, w tym Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Andrzej Stasiuk, Łukasz Orbitowski, Magdalena Grzebałkowska, zaangażowali się w napisanie książki „Nadzieja”, z której cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów podczas pandemii i po jej zakończeniu. Składająca się z ponad czterdziestu tekstów publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora. W piątek 22 maja rozpocznie się przedsprzedaż.

Pandemia koronawirusa jest próbą człowieczeństwa, umiejętności bycia razem i wspierania siebie nawzajem. W tych trudnych chwilach, zwłaszcza dla osób chorych i najbardziej potrzebujących, liczy się każda pomoc. Świadomość ta stała się przyczynkiem do zainicjowania przez Wydawnictwo Agora wyjątkowej akcji charytatywnej „Nadzieja”, która poprzez projekt literacki mobilizuje do wspólnego pomagania.

„Chcemy pomóc tym, których pandemia dotyka najmocniej – osobom starszym znajdującym się w grupie największego ryzyka zakażenia i najcięższego przebiegu COVID-19 – mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, również prowadzonym przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów” – pisze w liście otwartym zespół Agory.

Wydawnictwo Agora zaprosiło polskich pisarzy, reporterów i poetów do stworzenia wyjątkowej książki „Nadzieja”. Składa się ona z ponad czterdziestu tekstów – opowiadań, reportaży, wierszy, a nawet komiksu, nawiązujących do tytułowej nadziei – autorstwa m.in. Olgi Tokarczuk, Hanny Krall, Wiesława Myśliwskiego, Ewy Lipskiej, Andrzeja Stasiuka, Mariusza Szczygła, Magdaleny Grzebałkowskiej, Joanny Bator (z duecie z Przemysławem Truścińskim Trustem), Jacka Dehnela, Wojciecha Chmielarza, Małgorzaty Rejmer, Sylwii Chutnik, Grażyny Plebanek, Ignacego Karpowicza, Mikołaja Grynberga, Łukasza Orbitowskiego, Ziemowita Szczerka, Dominiki Słowik, Katarzyny Boni, Julii Fiedorczuk, Filipa Springera, Małgorzaty Lebdy, Krzysztofa Vargi, Natalii Fiedorczuk-Cieślak, Pawła Piotra Reszki, Jarosława Mikołajewskiego czy Waldemara Bawołka.

„Nadzieja” w księgarniach ukaże się 8 lipca, a w formie e-booka już 23 czerwca. Od 22 maja książkę-cegiełkę w wersji papierowej będzie można nabyć w przedsprzedaży na Kulturalnysklep.pl oraz na Empik.com, a także w formie e-booka na Publio.pl. We wszystkich kanałach sprzedaży egzemplarz książki będzie kosztował 50 złotych. Cały dochód ze sprzedaży wydania zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocy dla seniorów. „Wszystkie zaangażowane w powstanie akcji i książki osoby pracują charytatywnie począwszy od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, koordynatorów i promotorów akcji a także dystrybutorów książki. Okładkę bez wynagrodzenia zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki” – wyjaśnia zespół Agory.

Z fragmentami książki będzie można zapoznać się przedpremierowo. Pierwszy tekst – esej Wiesława Myśliwskiego – zostanie opublikowany już 23 maja na łamach weekendowego wydania „Gazety Wyborczej”. Premierowe opowiadanie Wojciecha Chmielarza ukaże się na Tokfm.pl. W niedzielę 24 maja o godz. 20:00 podczas Wirtualnych Targów Książki Empiku odbędzie się spotkanie online z trójką autorów książki – Dominiką Słowik, Wojciechem Chmielarzem i Łukaszem Orbitowskim, które poprowadzi Michał Nogaś.

Akcja będzie kontynuowana po zakończeniu pandemii. Wyboru placówek, do których trafią pieniądze, dokona Fundacja Agory we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich – partnerem i patronem projektu. Bieżące informacje o projekcie oraz wypowiedzi autorów czy fragmenty tekstów i cytaty z książki „Nadzieja” od piątku 22 maja będzie można znaleźć na Facebooku.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi