„Rork” i „Koziorożec” powracają w wydawnictwie Sideca

18 grudnia 2013

rork-koziorozec
Nowo powstałe wydawnictwo Sideca planuje dokończyć po swoich poprzednikach publikację dwóch kultowych serii komiksowych Andreasa. Premierowe tomy „Rorka” i „Koziorożca” są już dostępne w sprzedaży.

Andreas znany jest ze swych szokujących, ekstrawaganckich projektów graficznych. Plastyczna maestria podkreśla cały niepokojący charakter jego komiksów. Nietypowe kadrowanie, śmiałe skróty perspektywiczne, misternie skomponowana architektura. Urodzony w Niemczech artysta zasługuje dziś zdecydowanie na miano autora kultowego, a „Rork” to kamień węgielny jego kariery.

Rork - DuchyPolscy czytelnicy po raz pierwszy zetknęli się z tajemniczym bohaterem o białych włosach i zadziwiających zdolnościach telepatycznych już w 1989 roku. To właśnie wtedy w ramach serii „Komiks Fantastyka” ukazał się pierwszy tom cyklu pt. „Fragmenty”. Był to zbiór sześciu opowieści, dzięki którym stopniowo poznaliśmy Rorka. W tomie znalazły się kluczowe dla całego cyklu historie, jak chociażby ta o kobiecie cierpiącej na amnezję, którą bohater odnajduje przy wejściu do nieznanej świątyni, pojawia się też tajemnicza plama z kosmosu, która zwabia Rorka w śmiertelną pułapkę. Na podobnej zasadzie skonstruowany był też drugi tom wydany w tym samym roku pt. „Przejścia”. Siedem składających się na niego epizodów pozornie opowiadały niezależne historie, ale w szerszej perspektywie odsłaniały pełniejszy obraz postaci Rorka, zdradzając przy okazji fascynującą tajemnicę dzieciństwa bohatera.

Francuzi na kolejne tomy Rorka musieli czekać cztery lata. Polscy czytelnicy czekali lat trzynaście, do czasu aż wydawnictwo Motopol Twój Komiks, które na początku ubiegłej dekady z impetem weszło na rynek komiksowy, podjęło się wznowienia dwóch pierwszych albumów oraz wydania kolejnych. Niestety, przed opublikowaniem finałowej części oficyna zbankrutowała. Tom siódmy zatytułowany „Powrót” ukazał się dopiero w 2007 roku nakładem kolejnego wydawcy – Manzoku. Kiedy więc Andreas ogłosił, że zamierza jeszcze raz wrócić do serii i stworzyć tom zerowy, wydawało się naturalnym przypuszczać, że to właśnie Manzoku będzie polskim wydawcą albumu. Zanim jednak komiks zdążył ukazać się na rynku francuskim wydawnictwo zawiesiło działalność. I wreszcie dopiero teraz, dzięki Sidece, czwartemu z kolei wydawcy, polscy czytelnicy będą mogli poznać kompletny cykl o białowłosym bohaterze.

18 grudnia ukazało się zbiorcze wydanie pierwszych czterech tomów „Rorka” – premierowy tom 0: Duchy (w czerni i bieli), tom 1: Fragmenty, tom 2: Przejścia, tom 3: Cmentarzysko katedr. Album uzupełniono o dwie niepublikowane wcześniej nowele („Zapomniani” i „Wybawiciel z okresu kredowego”) oraz tekst poświęcony autorowi z grafikami z archiwum artysty. „Rork tom 1” jest pierwszym z dwóch wydań zbiorczych, które zaprezentują czytelnikowi całą serię w jednolitym, wysokiej jakości poligraficznej wydaniu, z zastosowaniem szytej, twardej oprawy.

Ponadto Sideca kontynuuje porzuconą przez Manzoku serię poboczną do „Rorka”, czyli „Koziorożca”. Jej głównym bohaterem jest znany już czytelnikom astrolog, posiadacz imponującej biblioteki, który wplątany zostaje w szereg intryg z udziałem tajemniczych służb specjalnych, okultystów i ludzi o nadprzyrodzonych zdolnościach. Miłośnicy „Rorka” znajdą tutaj rozwinięcie wielu wątków z macierzystej serii, pojawiają się również znane postacie. 19 grudnia ukaże się tom 9 serii opisujący ciąg dalszy nierównej walki Koziorożca i innych mistyków z tajemniczą organizacją Koncept, której powiódł się misterny plan zdobycia władzy nad światem.

Wydawnictwo Sideca zapowiada, że tom 10 „Koziorożca” powinien ukazać się w styczniu 2014. Drugi zbiorczy album „Rorka” – w pierwszej połowie przyszłego roku.

Poniżej imponująca, dwustronicowa ilustracja Andreasa do 9 tomu „Koziorożca” (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Koziorożec - rysunek

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi