banner ad

Premiera trzeciego tomu antologii prezentującej komiksy z kultowego magazynu „Relax”

11 marca 2019


„Relax” to najważniejsze pismo w historii polskiego komiksu. Ukazywało się w latach 1976?1981 i ukształtowało całe pokolenie miłośników opowieści obrazkowych. Wydawnictwo Egmont 13 marca opublikuje już trzeci tom prezentujący wyselekcjonowane prace artystów z kultowego magazynu.

Magazyn „Relax” był pierwszym po wojnie pismem poświęconym wyłącznie komiksom. Przedstawiane były w nim komiksy o rozmaitej tematyce ? humorystyczne, fantastyczne, wojenne, historyczne. „Zdawałem sobie sprawę ze znaczenia 'Relaxu’ w skali międzynarodowej. (?) Moją ambicją było stworzenie pierwszego prawdziwego magazynu komiksowego w naszej części Europy. I to się udało” ? mówi Grzegorz Rosiński, rysownik m.in. „Thorgala”, ówczesny kierownik artystyczny pisma. Na jego łamach publikowali najważniejsi polscy rysownicy, których komiksy są czytane do dziś. W trzecim albumie znajdziemy prace Janusza Christy, Grzegorza Rosińskiego, Marka Szyszki, Jerzego Wróblewskiego, Witolda Parzydło, Szymona Kobylińskiego i Zbigniewa Wójcickiego.

„Od początku tworzenia naszego imprintu marzyłem, by wydać taką książkę. Jestem pewien, że będzie to wspaniała lektura zarówno dla starszych czytelników, wspominających dziecięce fascynacje, jak i dla nowych, którzy wreszcie będą mogli poznać kanon polskiego komiksu” ? mówi Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

„’Relax’ to lekcja komiksu. (?) Bez 'Relaxu’ nie byłoby progresu w polskiej twórczości komiksowej. Dlatego czytajcie, bo to pocztówka z czasów, których już nie ma i nigdy nie wrócą” ? wspomina Waldemar Miaśkiewicz z „Nowej Fantastyki”. „Nieoceniony był także aspekt kulturotwórczy i środowiskowy (tego czasopisma). (?) Praktycznie wszyscy utalentowani rysownicy, którzy publikowali na łamach 'Relaxu’, są dziś ? podobnie jak sam magazyn ? otoczeni kultem” ? mówi Sebastian Frąckiewicz z „Polityka”.

W najnowszym tomie znajdują się zróżnicowane tematycznie i stylistycznie opowieści gigantów polskiego komiksu, między innymi po raz pierwszy publikowane w antologii prace Szymona Kobylińskiego „Poselstwo do Gniezna”, „Nieco praktycznych porad duchowych?” czy „Historia z uśmiechem”, a także „Przybysze” Grzegorza Rosińskiego, „Bionik Jaga” Marka Karmowskiego, czy „Wywiadowca XX wieku” Jerzego Wróblewskiego. Taki wybór gwarantuje najwyższą jakość lektury, a zarazem ukazuje wielką klasę polskich twórców komiksowych z ery legendarnego „Relaxu”.

Jak przyznaje Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksów, przygotowanie tego typu antologii to trudny proces. Wiele oryginalnych plansz zaginęło w ciągu minionych dekad. Trzeci tom ponownie stanowi reprezentatywny wybór komiksów, stylów i tematów, które oferował „Relax” i prezentuje perełki z legendarnego pisma, które warto powspominać i odkryć na nowo.

We wstępie do trzeciej części „Relaxu. Antologii opowieści rysunkowych” Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, pisze: „Języka komiksu nauczyłem się bardzo szybko podczas lektury 'Tytusa, Romka i A?Tomka’, ale wkrótce najważniejszy stał się dla mnie magazyn 'Relax’. Do dzisiaj pamiętam oczekiwanie na kolejne numery i moment, kiedy ukazywały się w kiosku. Od tamtych czasów komiks pozostał ze mną na zawsze. Komiks, który obecnie jest powszechnie dostępny, w latach mojego dzieciństwa był towarem bardzo poszukiwanym, a czasem nieosiągalnym. Pewnie był to jeden z powodów, dla których jeszcze bardziej chciało się go zdobyć. Magazyn 'Relax’ to z pewnością jedna z najważniejszych ? lub wręcz najważniejsza ? część dzieciństwa fanów komiksu mojej generacji. Ośmielę się nawet nazwać moich zainteresowanych komiksem rówieśników pokoleniem czytelników 'Relaxu’. Zapraszam do lektury trzeciej części Antologii 'Relax’. I pamiętajcie, że to księga magiczna ? zmienia ludzkie życie”.

„Relax. Antologia opowieści rysunkowych ? tom 3” trafi do sprzedaży 13 marca.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi