Pierwsza kompleksowa biografia Leopolda Tyrmanda już w księgarniach

14 listopada 2016

biografia-tyrmanda_premiera
Nakładem wydawnictwa MG do księgarń trafiła „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”. Autor książki, Marcel Woźniak, jako pierwszy podjął się zadania przedstawienia pełnego obrazu życia pisarza. Publikacja ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera „Zły” oraz słynnego „Dziennika 1954”. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego „Zły”? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy „Dziennik 1954” jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem?

„Od wielu lat szukałam kogoś, kto zbierze te wszystkie fakty i napisze biografię Leopolda Tyrmanda. Wreszcie się udało” – pisze szefowa wydawnictwa MG, Dorota Grupińska. Zadania podjął się Marcel Woźniak, z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista, autor scenariuszy seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe. By napisać tę książkę przemierzył kawał świata i spotkał się z setkami ludzi.

„Marcel odnalazł tak wiele: zdjęcia i wspomnienia z Wilna, listy więźniów obozu, cenne dokumenty i korespondencję, rozmawiał z osobami, które wcześniej nie były do tego skore lub których w ogóle nie brano pod uwagę – jak znajomi miłośnicy jazzu z USA. To właśnie dzięki tej energii i pasji uwierzyłem w jego potencjał jako biografa. Jedyne, czego chciał, to odkryć prawdę. Ci, którzy pisali o Tyrmandzie przed nim, woleli raczej snuć własną wizję. Wyczerpująca, pełna nieznanych dotąd szczegółów książka Marcela jest po prostu wzorowa” – zachwala Matthew Tyrmand, syn Leopolda.

Opublikowana przez wydawnictwo MG biografia to opowieść o życiu i śmierci Tyrmanda, którą uzupełnia bogata dokumentacja. Książka daje nam wgląd w prywatne archiwum pisarza: liczne fotografie, skany dokumentów, rękopisy utworów, notatki, listy, kopie artykułów stanowią nie lada atrakcję dla wszystkich miłośników jego twórczości. Przed wami Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi