Najważniejsze zapowiedzi Grupy Wydawnictwa Poznańskiego na 2024 rok

7 grudnia 2023

Wydawnictwo Poznańskie zaprezentowało najważniejsze zapowiedzi wszystkich swoich marek na 2024 rok. Poznajcie tytuły, których możemy oczekiwać pod szyldem poznańskiej oficyny, jak również imprintów Czwarta Strona, Czwarta Strona Kryminału, We need YA oraz Zygzaki.

Co dobrego czeka nas w literaturze pięknej? W 2024 roku Wydawnictwo Poznańskie opublikuje powieści, które zdobyły zarówno uznanie czytelników, jak i prestiżowe nagrody. Na początku ukaże się nominowana do Nagrody Bookera i Orwell Prize „Kolonia” irlandzkiej pisarki Audrey Magee (tłum. Dobromiła Jankowska), następnie przeczytamy trzecią książkę brytyjsko-tanzańskiego noblisty Abdulrazaka Gurnaha „By the Sea” (tłum. Kaja Gucio). W drugiej połowie roku na półki księgarń trafi powieść Julii Armfield „Our Wives Under the Sea” (tłum. Agnieszka Walulik), zdobywczyni brytyjskiej nagrody dla książek z reprezentacją LGBTQ+, czyli Polari Prize. Warto czekać też na hipnotyzującą i opartą na prawdziwych wydarzeniach powieść Tan Twan Enga „The House of Doors” (tłum. Agata Ostrowska), osadzoną w latach 20. XX wieku w Malezji. Jest też dobra wiadomość dla fanów „Króliczka” – do sprzedaży wejdzie kolejna książka Mony Awad „All’s Well” (tłum. Natalia Wiśniewska). Na koniec niespodzianka: miłośnikom prozy Rebekki Makkai czas oczekiwania na jej kolejną książkę umili sięgnięcie po wcześniejszą twórczość pisarki – szczegółów wypatrujcie wkrótce w mediach społecznościowych Wydawnictwa Poznańskiego.

Jesienią przyszłego roku czekają nas również premiery dwów książek polskich autorek: Agata Romaniuk pracuje nad aktualną i rozpisaną na kilka głosów powieścią „Dina, Dina”, której akcja rozgrywa się w trzech planach czasowych: we Włoszech, Ukrainie i Afganistanie. Natomiast Michalina Grzesiak, znana jako autorka projektu „Krystyno, nie denerwuj matki”, zaskoczy książką „Uczucia współistniejące”.

W Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukaże się w przyszłym roku aż pięć pozycji – zarówno kolejne książki znanych i lubianych autorów (Roy Jacobsen, Karin Smirnoff), jak również silne kobiece głosy z Finlandii (Mia Kankimäki, Maria Turtschaninoff). Piąty tytuł ma być niespodzianką.

Nadchodzący rok przyniesie miłośnikom literatury faktu wiele ciekawych i różnorodnych pozycji. Na samym początku roku zastanowimy się, skąd wzięła się idea normalności i w jaki sposób ugrzęźliśmy w ocenianiu siebie na tle statystyk. Pomoże nam w tym książka „Czy ktoś tu jest normalny?” Sarah Chaney (tłum. Nika Sztorc).

W serii książek popularnonaukowych „Zrozum” powróci Jeffrey A. Lieberman. Do jego bestsellerowej „Czarnej owcy medycyny” dołączy pozycja o schizofrenii (tłum. Jan Dzierzgowski). Latem będzie miał premierę tytuł „Butts: A Backstory” Heather Radke (tłum. Martyna F. Zachorska), w którym historia pośladków staje się pretekstem do dyskusji o zmieniającej się roli ciała. Natomiast w połowie roku znów wybierzemy się do świata patomorfologów dzięki trzeciej już książce Pauliny Łopatniuk.

Wydawnictwo Poznańskie szykuje również bardzo różnorodną ofertę książek historycznych. Serią starożytną zawładną „Bestie antyku” Anny Jankowiak. Kamil Janicki cofnie się w czasie, aby oprowadzić nas przez „Średniowiecze w liczbach”. Norman Ohler, autor „Trzeciej Rzeszy na haju”, powróci z nowym tytułem, w którym ponownie przyjrzy się używkom, tym razem w rzeczywistości powojennej. Wydana zostanie także długo oczekiwana książka Elinor Cleghorn „Unwell Women” (tłum. Paulina Surniak i Adrian Stachowski) o historii leczenia kobiet.

W serii reporterskiej ukaże się przejmująca książka o starości autorstwa Grażyny Latos i Elżbiety Strzałkowskiej. Z kolei Lena Khalid, znana jako „Polka na pustyni”, stworzy niepowtarzalny i niekiedy pełen sprzeczności portret mieszkanek Sahary Zachodniej. W serii nie zabraknie również literatury true crime – tym razem będzie to pozycja autorstwa Jeffa Guinna „Waco” (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka) o historii amerykańskiej sekty i jej przywódcy Davida Koresha.

W 2024 roku będziemy mieli okazję do wielu podróży na kartach książek. Wraz z serią podróżniczą odwiedzimy kolejno Francję z książką „Radość życia” Cathy Yandell (tłum. Dorota Malina), Macedonię, o której napisze Justyna Mleczak, oraz Węgry razem z Kingą Piotrowiak-Junkiert. W dzikiej serii (książki eko) ukaże się kolejna książka Roberta Macfarlane’a „Dzikie miejsca” (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka) oraz dziennikarsko-podróżnicza pozycja Olivera Franklina-Wallisa „Wasteland” (tłum. Jacek Konieczny), która jest wciągającą opowieścią o tym, co się dzieje ze śmieciami.

Rok zakończy się książką „Hands of Time” zegarmistrzyni i historyczki Rebekki Struthers (tłum. Michał Kramarz), dla której historia czasu nie ma żadnych tajemnic.

Wielbiciele powieści kryminalnych mogą szykować miejsce w domowych biblioteczkach na nowe książki Remigiusza Mroza oraz Izabeli Janiszewskiej. Emocji dostarczyć mają również Weronika Mathia, Hanna Greń (która popełni więcej niż jedną powieść), Klaudia Muniak, Agnieszka Pietrzyk, Przemysław Borkowski, Bartosz Szczygielski i Przemysław Żarski.

Kryminalną ucztę doprawią znane i uwielbiane autorki zagraniczne: Freida McFadden, Ruth Ware, Ann Cleeves oraz Victoria Helen Stone. Czwarta Strona Kryminału zasili ich szeregi o kolejne światowej sławy nazwiska – Kate Alice Marshall, Eevę Louko i Layne Fargo. Dorzuci też do tego grona męską reprezentację, którą dumnie otworzy Dann McDorman. I tu czeka nas również pewna niespodzianka, o której dowiemy się z mediów społecznościowych imprintu.

Rok 2024 w Czwartej Stronie będzie obfitował w kolejne tomy serii, które pokochały czytelniczki literatury obyczajowej, oraz w zupełnie nowe historie. Czy po wielu trudnych doświadczeniach można znaleźć szczęście? Agata Przybyłek odpowie na to pytanie w książce „Z głębi serca”. Dzięki Karolinie Wilczyńskiej znów będzie można zagościć we Wrzosowej Polanie, która pełna jest tajemnic i magii. Już w styczniu „Zima zasypie miłością”. Wiosną natomiast, wraz z Natalią Sońską, odwiedzimy Judytę Breszkę w jej warszawskiej kancelarii. Czy w ostatnim tomie „Serii z Aktami” zapadną ostateczne wyroki? Nie zabraknie też historii od Joanny Szarańskiej. Autorka zabierze nas w Tatry i oczaruje słodko-gorzką historią miłości dwojga ludzi na krętym szlaku życia.

Na początku nowego roku będzie też można sięgnąć po „Jedyne prawdziwe miłości” Taylor Jenkins Reid (tłum. Agnieszka Brodzik). Natomiast jesienią, gdy za oknem deszcz i wiatr, dobrym wyborem będzie „Weather Girl” Rachel Lynn Salomon (tłum. Katarzyna Makaruk). Seria Bezwstydna przygotowuje z kolei „Władcę gniewu” Any Huang (tłum. Katarzyna Makaruk). Do pachnącej latem Kanady ponownie zabierze Carley Fortune w książce „Spotkasz mnie nad jeziorem” (tłum. Anna Hikiert-Bereza).

W 2024 roku w imprincie młodzieżowym We need YA ma być magicznie, groźnie i słodko. Na początku roku ukaże się popularne za granicą romantasy, czyli „Twin Crowns” Catherine Doyle i Katherine Webber (tłum. Marta Wielgosz) – polski roboczy tytuł to „Bliźniacze korony”. To pierwsza część dylogii, a zakończenie tej historii, „Cursed Crowns”, pojawi się jeszcze tego samego roku. W drugim kwartale w planach jest pierwsza japońska książka w We need YA – „Lonely Castle in the Mirror” Mizuki Tsujimury (tłum. Krzysztof Olszewski). Ta czuła i poruszająca opowieść przesycona realizmem magicznym opowiada o Kokoro, nastoletniej dziewczynce, która przestaje chodzić do szkoły ze względu na bullying. Pewnego dnia w jej lustrze pojawia się tytułowy tajemniczy zamek…

Jeszcze w pierwszej połowie roku ukaże się „Imagine Me” Tahereh Mafi (tłum. Agnieszka Brodzik), czyli ostatni tom popularnej serii „Dotknij Mnie”. Jedną z niespodzianek ma być nowa książka autorki, której seria „Gołąb i Wąż” cały czas okupuje pierwsze miejsca sprzedaży w kategorii „young adult” – mowa tu o Shelby Mahurin i jej nowej książce „The Scarlet Veil”. Wracamy do stworzonego przez nią świata inspirowanego średniowieczem, gdzie tym razem będzie można spotkać wampiry… W 2024 roku We need YA planuje też wydać zdecydowanie więcej polskich autorów i autorek.

Ciekawe książki dla najmłodszych przygotują Zygzaki. Na początek możemy spodziewać się historii fantastycznej i mrożącej krew w żyłach – opowieści o mieście, w którym dorośli są powoli zastępowani przez odmieńców. „Gwiazdy zbłąkane w nieskończoności” Colina Meloya w przekładzie Macieja Studenckiego ma być trzymającą w napięciu, klimatyczną powieścią autora „Uroczyska”. A już w kwietniu Agata Romaniuk, autorka bestsellerowej „Kociej Szajki”, przybędzie do Poznania, by przedstawić Kokosa, Marcela, Wowę i Inkę – pełną energii i zapału Bandę z Wildy. Lubicie szyfry i zagadki? To ta propozycja jest właśnie dla was. W sierpniu zaś czeka na czytelników „The Whisperwicks: The Labyrinth of Lost and Found” Jordana Leesa w przekładzie Macieja Studenckiego. To nowa, podbijająca świat seria fantasy dla fanów Harry’ego Pottera, magii i fantastycznych stworzeń. Tajemnice, przyjaźń i niewyobrażalne przygody zamknięte we wciągającym świecie.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi