„My lunatycy. Rzecz o Republice” trafi do księgarń tuż przed rocznicą urodzin Grzegorza Ciechowskiego
Republika to nie tylko jeden z najbardziej popularnych i oryginalnych polskich zespołów muzycznych, ale również kulturalny fenomen, którego siła nie osłabła do dziś. 26 sierpnia, tuż przed 58. rocznicą urodzin lidera zespołu, Grzegorza Ciechowskiego, ukaże się książka „My lunatycy. Rzecz o Republice”. To pierwsza tak kompleksowa publikacja prezentująca różne oblicza zespołu. Autorzy przeprowadzili szereg wywiadów z członkami zespołu, ich rodzinami, osobami z muzycznego środowiska, a także z wieloletnimi fanami grupy. O Grzegorzu Ciechowskim opowiada m. in. jego córka Weronika, która jesienią odwiedzi Polskę.
Republika powstała w 1981 roku w Toruniu. Grupa była silnie związana z toruńskim Klubem Studenckim Od Nowa, który stanowił ważny punkt na mapie kulturalnych miejsc w Polsce. Nowofalowe, awangardowe brzmienie zespołu szybko przysporzyło mu silną grupę fanów. Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski prezentują początki, szczyt i schyłek Republiki, udzielając głosu ludziom najlepiej pamiętającym tamte lata. Do pracy nad książką „My lunatycy” autorzy zaangażowali szereg osób. O klimacie dawnej Od Nowy opowiadają toruńscy muzycy, a o najważniejszych wydarzeniach w historii zespołu jego członkowie (Zbigniew Krzywański, Sławek Ciesielski, Paweł Kuczyński, Leszek Biolik) i menadżerowie: Andrzej Ludew oraz Jerzy Tolak. Grzegorza Ciechowskiego, prawdziwą ikonę polskiej kultury alternatywnej, wspomina jego rodzina: córka Weronika, siostra Aleksandra oraz szwagierka Agnieszka. Wszystkie rozmowy przeplatane są materiałami archiwalnymi: fragmentami listów, urywkami z prasy oraz zdjęciami z koncertów, spotkań z fanami oraz nigdy dotąd niepublikowanymi fotografiami pochodzącymi z rodzinnych archiwów.
„My, rocznik 1971 ? rocznik błogosławiony i przeklęty zarazem? Dlaczego? W 1981 roku mieliśmy tylko 10 lat. To za mało, by kojarzyć i rozumieć wszystko, co działo się wokół, to za mało, by poznać mechanizmy, które zaczęły funkcjonować w PRL-owskiej rzeczywistości, to za mało, by być wrażliwym na zmiany, które dokonywały się za oknem. Ale też i dość dużo, by zrozumieć, co się tak naprawdę działo, odczuwać NOWE, które przychodziło wielkimi krokami. Nowe sytuacje w Polsce, w naszym społeczeństwie i przede wszystkim w muzyce” – piszą we wstępie autorzy. „My, rocznik 1971, nie mogliśmy w tym uczestniczyć, nie odczuliśmy atmosfery tamtych prób, koncertów, napięć między artystami, ale wiemy z przekazów starszych kolegów, że była to MAGIA. W jednym miejscu, w podziemiach historycznego Dworu Artusa, powstawały i grały zespoły, które wywarły bardzo mocne piętno na kształcie i wizerunku polskiej muzyki. To tu swoje próby i koncerty miały takie grupy jak m.in.: Bikini, Rejestracja, SS-20 i przede wszystkim najjaśniejsza muzyczna gwiazda w Polsce ? toruńska REPUBLIKA. (…) Na szczęście mamy wielu przyjaciół, kolegów i znajomych, którzy doskonale pamiętają te historyczne już czasy, w latach 1980?1981 otrzymywali swoje pierwsze dowody osobiste i wsiadali do malucha ojca. Ich wspomnienia z pewnością przypomną atmosferę panującą w ówczesnej Polsce, w Toruniu, w Dworze Artusa, w Od Nowie”.
„My lunatycy” to pierwsza publikacja tak szeroko przedstawiająca muzyczny fenomen Republiki. Autorzy prezentują różne punkty widzenia, udzielają głosów wielu ludziom z różnych środowisk i pokoleń oraz uwydatniają ogromną rolę, jaką w historii zespołu odegrali jego fani. Książka powstała w wyniku wielu miesięcy pracy, szeregu rozmów i podróży, a przede wszystkim z ogromnej pasji dwojga ludzi zaangażowanych w życie Republiki od samego początku jej istnienia. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana zespołu oraz wszystkich, którzy chcieliby raz jeszcze poczuć klimat muzycznych klubów sprzed kilku dekad.
Anna Sztuczka jest animatorką kultury, organizatorką koncertów, menadżerką zespołów rockowych. Współpracowała m.in. z Agressivą 69, Half Light, Cela nr 3 czy Rejestracją. Fanka Republiki od 1982 roku.
Krzysztof Janiszewski to wokalista rockowy, autor tekstów, kompozytor, z wykształcenia socjolog. Jest współtwórcą takich grup rockowych jak Stainless, Doktor C, Vitamina oraz Half Light. Współpracował z Januszem Niekraszem z legendarnego TSA, z którym również wydał album „Stało się? czas na prawdę”. Fan Republiki od 1982 roku.
Premiera książki zapowiedziana jest na 26 sierpnia 2015. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi