banner ad

Pierwsze fragmenty ekranizacji „Kosmosu” Gombrowicza w reżyserii Andrzeja Żuławskiego

21 sierpnia 2015

pierwsze-fragmenty-kosmosu1
Podczas festiwalu filmowego w Locarno Andrzej Żuławski otrzymał statuetkę Srebrnego Leoparda za najlepszą reżyserię. Nagrodę przyniósł mu najnowszy film, ekranizacja „Kosmosu” Gombrowicza. Dzięki wygranej do sieci trafiły pierwsze fragmenty adaptacji, której szczegóły były dotąd owiane tajemnicą.

Francusko-portugalska koprodukcja oparta na ostatniej powieści Witolda Gombrowicza to pierwszy film Żuławskiego od piętnastu lat. Tłem historii jest pobyt dwójki przyjaciół, Witolda i Fuksa, w pensjonacie w Zakopanem prowadzonym przez panią Wojtysową (w filmie akcja przeniesiona została do malowniczej francuskiej wsi). Niesamowite wydarzenia, jakie spotykają młodzieńców, każą przypuszczać, że ktoś daje im znaki, których oni sami nie potrafią odczytać.

pierwsze-fragmenty-kosmosu2

Jak mówi sam Żuławski, „Kosmos” to jego ulubiona powieść Gombrowicza. „Nigdy nie myślałem o nakręceniu na jej podstawie filmu: być może ze względu na mój podziw, a może dlatego, że wszystkie adaptacje utworów autora okazały się rozczarowujące, a nawet idiotyczne” – wyjaśnia. „To Paulo Branco, jeden z najmądrzejszych europejskich producentów – ale również jeden z najbardziej wykształconych – sprawił, że uwierzyłem, iż kinowa adaptacja 'Kosmosu’ może być nie tylko możliwa, ale naprawdę ekscytująca”.

Film w całości był kręcony w Portugalii w miejscowościach Sintra i Covilh?. Narratora powieści, Witolda, gra młody aktor o wampirycznej urodzie, Jonathan Gen?t. Towarzyszą mu francuscy, portugalscy i szwajcarscy aktorzy: Sabine Azéma, Jean-François Balmer, Johan Libéreau, Victoria Guerra, Clémentine Pons, Andy Gillet, Ricardo Pereira i António Sim?o.

Ekranizacja będzie miała swoją premierę podczas festiwalu filmowego w Lizbonie i Estoril, który odbędzie się w dniach od 6 do 15 listopada. Film trafi do portugalskich kin 19 listopada. Polska data premiery nie jest jeszcze znana.

Scenariusz, aktorzy i dyscyplina to zdaniem Żuławskiego „trzy kluczowe słowa tego filmu, pełnego suspensu i żarliwej miłości”.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: film