Historia legendarnego klubu muzycznego Fugazi na kartach komiksu Marcina Podolca

24 września 2013

Fugazi Music Club - premiera
Wydawnictwo Kultura Gniewu opublikowało najnowszy komiks Marcina Podolca pt. „Fugazi Music Club”. Historia legendarnego warszawskiego klubu oparta została na wspomnieniach jednego z założycieli, Waldemara Czapskiego.

Wśród tych, którzy na początku lat 90. aktywnie zajmowali się muzyką bądź przynajmniej regularnie jeździli na koncerty, warszawski Fugazi cieszył się swoistym kultem i pozostał w ich pamięci na długo. To, czego grupa dwudziestolatków dokonała w ciągu krótkich, acz intensywnych 11 miesięcy działalności, może wzbudzić zazdrość u niejednego scenowego wyjadacza. To właśnie w Fugazi swoje pierwsze koncerty zagrali Acid Drinkers, Hey i Wilki, zespół Vader umawiał pierwszą trasę po Europie, natomiast Kult po raz pierwszy publicznie wykonał piosenki z „Taty Kazika”. To w Fugazi imprezy dla chorych na AIDS organizował Marek Kotański, wywiadów uczył się robić Kuba Wojewódzki, a Jurek Owsiak polewał ludzi wodą.

Klub był czynny 24 godziny na dobę, dlatego wiele osób miało tam swoje śpiwory lub spało w trumnie, która była elementem wystroju lokalu. Jak określił to Robert Brylewski w swojej wspomnieniowej książce, Fugazi to był „zenit frywolki tamtych czasów”.

Wszystko skończyło się nagle, kiedy do młodych właścicieli przyszła mafia po haracz. Czapskiego i kolegów kilka razy pobito. W prokuraturze usłyszeli, że ludzie, którzy chcieli od nich haraczu byli ścigani listami gończymi za morderstwa. Prokurator poradził im kupić pistolety i zniknąć. Tak też zrobili.

O tym miejscu ? klubie „Fugazi” ? zrobił swój najnowszy komiks Marcin Podolec, rysownik m.in. bardzo dobrze przyjętego „Czasem”. Scenariusz opowieści powstał na podstawie wspomnień Waldemara Czapskiego, jednego z założycieli legendarnego klubu. Komiks można już zamawiać w sklepie wydawnictwa. Przykładowe plansze możecie zobaczyć klikając tutaj.

Poniżej prezentujemy krótki materiał filmowy, z którego dowiecie się, jak autor pracował nad swoim komiksem:

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi