banner ad

„Galveston” Nica Pizzolatto ? powieść twórcy „True Detective” pod patronatem Booklips.pl

14 października 2014

galveston-premiera
Wydawnictwo Marginesy przygotowało prawdziwą gratkę dla wszystkich wielbicieli serialu „True Detective”. Już w tym tygodniu w księgarniach powinniśmy znaleźć mroczny kryminał „Galveston”, którego autorem jest Nic Pizzolatto, twórca tej znakomitej produkcji telewizyjnej porównywanej do „Miasteczka Twin Peaks”.

„Galveston” to mroczna, brutalna i smutna opowieść o honorze, zdradzie i miłości, kwitnącej w zakazanych miejscach. Pizzolatto ponownie zabiera nas na Południe Stanów Zjednoczonych. Bohaterem (a właściwie antybohaterem) książki jest Roy Cady, uzbrojony w metalową pałkę dwumetrowy brodacz, postrach niesolidnych dłużników w Nowym Orleanie, niezbyt lubiany, ale za to skuteczny. Do czasu. Wiadomość o toczącej go śmiertelnej chorobie i zdradziecka pułapka, w jaką wpada podczas rutynowej roboty, zmuszają go do zerwania z dotychczasowym życiem i podróży, w której przyjdzie mu się zmierzyć z duchami przeszłości. Rozpoczyna się mordercza zabawa w kotka i myszkę, prowadząca przez najbardziej obskurne zakątki amerykańskiego Południa, podejrzane speluny i zapuszczone motele, w których Cady oczekuje na spotkanie z tym, co nieuniknione. Czy uda mu się ocaleć? Czy ochroni dziewczynę, której życie do czasu spotkania z nim było jednym wielkim pasmem rozczarowań? Czy znajdzie w sobie dość sił, by pomimo choroby, odkupić dawne grzechy?

„Myślę, że jeśli przeczytasz powieść 'Galveston’, prawdopodobnie dość szybko zauważysz, że ta książka i 'True Detective’ są tworem tego samego pisarza” – zapewnił w jednym z wywiadów Nic Pizzolatto. Faktycznie, dzieło filmowe i literackie łączy wiele wspólnego: oba rozgrywają się na Głębokim Południu Stanów Zjednoczonych, akcja dzieje się w dwóch odległych od siebie momentach czasowych, zaś ofiarami wszelkiego zła wyrządzanego przez mężczyzn padają głównie kobiety. Nie ma tu jednak mowy o wtórności – „Galveston” broni się oryginalną, pełną bolesnych prawd fabułą i wspaniałym językiem przywołującym porównania do twórczości Cormaca McCarthy’ego. W przyszłym roku ma powstać ekranizacja książki z Matthiasem Schoenaertsem w roli głównej.

Powieść „Galveston” ukazuje się nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

galveston-premiera2

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi