banner ad

Egmont wydaje Kanon Komiksu ? 12 dzieł komiksowych, które każdy powinien znać

2 września 2014

kanon-komiksu-zapowiedz
Nakładem wydawnictwa Egmont już 8 września 2014 roku ukażą się pierwsze albumy z niezwykłej kolekcji „Kanon Komiksu”. Kanon to 12 przełomowych, reprezentujących różne style plastyczne i narracyjne komiksów, które powinny stanąć w bibliotece każdej osoby zainteresowanej literaturą i sztuką współczesną. Kanon to próba odpowiedzi na pytanie, czym jest sztuka komiksu, to dzieła wybitne i nagradzane, to wielkie nazwiska i znakomite opowieści.

Kolekcja „Kanon Komiksu” powstała z myślą o odbiorcach, którzy chcieliby zapoznać się ze sztuką komiksu i mieć gwarancję, że w ich ręce trafiły najważniejsze albumy w tej dziedzinie. „Wybraliśmy 12 tytułów, stworzonych przez najważniejszych autorów gatunku. Znajdują się wśród nich opowieści fantastyczne i historyczne, mitologiczne i obyczajowe, surrealistyczne i superbohaterskie. Komiksy kolorowe i czarno-białe, wykorzystujące różnorodne techniki graficzne. W kolekcji znalazły się dzieła wybitnych rysowników i scenarzystów takich jak Bilal, Eisner, Gaiman, Loisel, Manara, Miller, Moebius, Moore, Rosiński, Van Hamme” ? mówi Tomasz Kołodziejczak, Redaktor Naczelny Klubu Świata Komiksu (Egmont Polska).

Komiks, jako odrębna forma sztuki, nie ma w Polsce silnych tradycji. Wprawdzie obecny jest na naszym rynku od niemal stu lat, dorobił się lokalnych mistrzów i klasyków oraz europejskiej supergwiazdy (Grzegorz Rosiński), jednak wciąż pozostaje medium niszowym, mało rozpoznanym poza środowiskiem specjalistów i fanów. Dla wielu osób, nawet tych zainteresowanych literaturą czy sztukami plastycznymi, komiks pozostaje rozrywką dla dzieci, często jest postrzegany jako naiwna, gorsza forma literatury.

Oczywiście, ten stan rzeczy się zmienia. W ciągu dwudziestu pięciu minionych lat w Polsce, wydano tysiące tytułów, w tym większość najważniejszych dzieł gatunku. Wydawcy sięgnęli po dorobek trzech najważniejszych komiksowych kultur świata ? frankofońskiej, amerykańskiej i japońskiej, a także po ważnych autorów z wielu innych krajów. Wzrosło zainteresowanie komiksem w mediach, odbywają się liczne konwenty i festiwale, oryginały komiksowych grafik trafiły na wystawy i na aukcje dzieł sztuki.

Jednakże ogrom tej produkcji sprawia, że wielu potencjalnych czytelników nie za bardzo wie, po które komiksy sięgnąć, by rozpocząć swą przygodę z tym medium. Na dodatek wiele klasycznych komiksów, wydawanych zwykle w niskich nakładach, od dawna jest niedostępnych na księgarskich półkach.

„Oczywiście, kilka czy nawet kilkadziesiąt utworów, to zdecydowanie zbyt mało, by pokazać pełnię artystycznych możliwości całej gałęzi sztuki. Jednak jestem przekonany, że Kanon Komiksu – 12 wyselekcjonowanych i starannie wydanych tomów – może być doskonałym wstępem do przygody ze sztuką komiksu” ? dodaje Tomasz Kołodziejczak.

Cykl obejmuje następujące albumy, każdy z nich wydany w twardej oprawie, ze szczególną dbałością o stronę edytorską. Wszystkie ukażą się do końca lutego 2015 roku.

Premiery we wrześniu 2014:

straznicy-kanon„Strażnicy”
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Dave Gibbons

Wielowątkowa opowieść rozgrywająca się w alternatywnej Ameryce w latach 80. XX wieku, pokazująca świat na skraju wojny atomowej. „Strażnicy” stali się przełomem w opowiadaniu historii superbohaterskich, wyznaczając nowy kierunek amerykańskiej popkultury. Dzieło Moore’a otrzymało liczne nagrody branży komiksowej. Magazyn Time umieścił je, jako jedyny komiks, na liście stu najważniejszych powieści w historii. Doczekało się adaptacji filmowej (Watchmen, 2009), a także kontynuacji w serii „Strażnicy ? Początek”Alan Moore jest jednym z najbardziej uznanych scenarzystów komiksowych. Poza „Strażnikami” stworzył tak znane dzieła, jak „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, „Saga o Potworze z Bagien” czy „V jak Vendetta”. Dave Gibbons, brytyjski pisarz i rysownik komiksowy, pracował m.in. nad seriami: „Judge Dredd”, „Superman”.

powrot-mrocznego-kanon„Batman. Powrót Mrocznego Rycerza”
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller, Klaus Janson, Lynn Varley

Gotham City stacza się w otchłań bezprawia, ale pomoc nie nadchodzi. Czy współczesny człowiek wart jest tego, aby superbohater ryzykował dla niego życie? Jeden z najważniejszych komiksów o Batmanie.
Frank Miller „Powrotem Mrocznego Rycerza” nie tylko przełamał dotychczasowy schemat opowieści o ikonie amerykańskiej popkultury, ale także wprowadził do komiksu nowe sposoby narracji.
Autorskie dokonania Millera, takie jak opowieść o Mieście Grzechu „Sin City”, czy nawiązujący do heroicznej obrony wąwozu Termopile album „300”, zostały przeniesione na duży ekran i odniosły ogromny sukces komercyjny.

v-jak-vendetta-kanon„V jak Vendetta”
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: David Lloyd

Przerażająca i jednocześnie wyjątkowo przemyślana opowieść o wyrzeczeniu się wolności i własnej świadomości w totalitarnym świecie. Londyn, rok 1997. Tajemniczy anarchista o pseudonimie „V” walczy z dyktatorskim rządem, kolejno eliminując jego członków.
Główny bohater komiksu Moore’a i Lloyd’a nawiązuje do postaci Guy’a Fawkesa, jednego ze spiskowców planujących zamach na brytyjskiego króla Jakuba I. Maska z twarzą Fawkesa stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli popkultury; najpierw za sprawą filmu (V jak Vendetta, 2006), później w związku z wykorzystaniem jej przez globalną grupę aktywistów internetowych „Anonymous”, sprzeciwiającą się ograniczaniu swobód obywatelskich.

fins-de-siecle-kanon„Fins de si?cle”
Polowanie, Falangi czarnego porządku
Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal

Dwie historie o sile nienawiści. „Polowanie” to wizja dziejów komunizmu przedstawiona we wspomnieniach aparatczyków z państw Układu Warszawskiego. „Falangi czarnego porządku” ukazują wyznawców dwóch zbrodniczych ideologii, którzy czterdzieści lat po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii nie potrafią przestać zabijać.
Komiks z gatunku political fiction, w którym atmosferę strachu i zwątpienia wspaniale oddają charakterystyczne rysunki Bilala.
Enki Bilal to jeden z najsłynniejszych artystów europejskich. Twórca komiksów, rysownik, scenarzysta, reżyser filmowy. Do najbardziej znanych cykli komiksowych, które stworzył, należą: „Tetralogia potwora” oraz „Trylogia Nikopola”, sfilmowana w 2004 roku jako „Immortal ? Kobieta pułapka”.

Premiery w październiku 2014:

umowa-z-bogiem-kanon„Umowa z Bogiem”
Scenariusz i rysunki: Will Eisner

Trylogia „Umowa z Bogiem”, najbardziej znaczące i ponadczasowe dzieło Willa Eisnera, to niezwykła kronika kilku pokoleń mieszkańców Dropsie Avenue w Nowym Jorku, alegoria losów Stanów Zjednoczonych w XIX i XX w. Autor zawarł w komiksie wiele własnych wspomnień i refleksji, łącząc wrażliwość Henry’ego Rotha z tematyką społeczną, jaką podejmowali wielcy pisarze lat trzydziestych, na przykład Dos Passos i Steinbeck. Dzieło to zapoczątkowało narodziny nowego gatunku literackiego ? powieści graficznej.
Zmarły w 2005 roku Will Eisner uznawany jest za pioniera komiksu; twórcę, który podniósł komiks do rangi sztuki. Do jego najbardziej znanych powieści graficznych należą: „Sprawa rodzinna i inne historie”, „Życie w obrazach”, „Nowy Jork ? życie w wielkim mieście”, „Żyd Fagin”, czy „Spirit”. Najbardziej prestiżowa nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komiksu nosi imię Eisnera.

piotrus-pan-kanon„Piotruś Pan”
Scenariusz i rysunki: Régis Loisel

XIX-wieczny Londyn, miasto ponure i okrutne. Podobnie jak w powieści Jamesa M. Barriego niespodziewane spotkanie z latającą wróżką przenosi Piotrusia na fantastyczną wyspę. Tu jednak jego walka o przetrwanie wcale się nie kończy. Komiksowa historia Piotrusia Pana niewiele ma w sobie optymizmu, właściwego opowieściom dla dzieci. Sporo tu nawiązań do psychologicznych teorii Freuda, jak choćby relacje Piotrusia z matką alkoholiczką, jej tajemnicza śmierć czy wątek tożsamości ojca.
Régis Loisel to wybitny francuski twórca komiksów, znany w Europie za sprawą serii fantasy „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”. Pracował również ze studiem Walta Disneya przy filmach „Atlantyda” i „Mulan”.

szninkiel-kanon„Szninkiel”
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Scenariusz: Jean Van Hamme

Bohaterem opowieści jest J’on należący do niewolniczej rasy szninkli. Wbrew własnej woli zostaje uznany za wybrańca, który według przepowiedni wyzwoli uciemiężonych i przywróci pokój w świecie rządzonym przez potężnych władców. Jednak przyjdzie mu za to zapłacić najwyższą cenę. Czarno-biały komiks fantasy, pełen odwołań do Biblii oraz prozy J.R.R. Tolkiena. Filozoficzny wydźwięk opowieść zawdzięcza scenariuszowi Van Hamme’a, rysunkom Rosińskiego zaś niezwykłe połączenie klimatu grozy, podniosłości i zmysłowości.
Grzegorz Rosiński to znany w całej Europie polski rysownik komiksowy, grafik i malarz. Do jego najsłynniejszych serii komiksowych należą „Thorgal” (tworzony przez wiele lat wspólnie z Van Hamme`em) oraz „Yans”. Jean Van Hamme jest belgijskim pisarzem oraz scenarzystą komiksowym i filmowym.

Premiery w listopadzie 2014:

sandman-preludia-kanon„Sandman. Preludia i nokturny”
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Sam Kieth

Mroczna historia Władcy Snów, nieziemskiej istoty, która nie będąc bogiem, posiada władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć ? rządzi ludzkimi snami i marzeniami. Za sprawą scenariusza łączącego wątki mitologiczne, eschatologiczne i popkulturowe oraz okładek autorstwa Dave’a McKean’a cykl o Sandmanie przyczynił się do przekształcenia komiksu z jarmarcznej rozrywki w gatunek artystyczny. Seria otrzymała wiele nagród m.in. World Fantasy Award, nagrodę zarezerwowaną dotychczas dla literatury. „Sandman” doczekał się też udanych kontynuacji pobocznych wątków, z których jedną z najciekawszych jest seria „Lucyfer”. Neil Gaiman jest dziennikarzem, scenarzystą i przede wszystkim jednym z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy.

indianskie-lato-kanon„Indiańskie lato”
Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Milo Manara

XVII wiek. W okolicach pewnej angielskiej kolonii na wybrzeżu Ameryki Północnej dwaj Indianie gwałcą białą osadniczkę. W zemście zostają zabici przez kolonistów, co napędza pętlę wzajemnych odwetów. Poprzez historię osadniczej rodziny Lewisów Pratt pokazuje koszmar kolonizacji Ameryki Północnej. Album jest popisem kunsztu Manary, którego rysunki świetnie przystają do historycznego anturażu, nasycając opowieść dużą dawką erotyki. „Indiańskie lato” otrzymało nagrodę za najlepszy komiks na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoul?me w 1987 roku.
Milo Manara to włoski scenarzysta i rysownik komiksowy, którego specjalnością stały się wspaniałe wizerunki kobiet oraz rysunki scen erotycznych. Stworzył tak znane komiksy, jak „El Gaucho” oraz cykl o przygodach Giuseppe Bergmana.

garaz-hermetyczny-kanon„Garaż hermetyczny”
Scenariusz i rysunki: Moebius

Świat majora Gruberta to miejsce, gdzie wszystko jest możliwe: od podróży między wymiarami po interwencje dawnych bogów. „Garaż hermetyczny” to przykład artystycznej improwizacji, zabawy fabułą i konwencjami. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci. Pierwsze wydanie komiksu w 1979 roku wywołało ogromne poruszenie w świecie artystycznym, uzmysławiając twórcom, że komiks jako medium nie ma przed sobą żadnych ograniczeń.
Moebius to artystyczny pseudonim Jeana Girauda, francuskiego scenarzysty i rysownika komiksowego, mistrza opowiadania obrazem. Najsłynniejsze dzieła Girauda to „Blueberry”, „Incal”, „Arzach”. Współtworzył także scenografie do filmów „Obcy”, „Tron” oraz „Piąty Element”.

Premiery w styczniu 2015:

persepolis-kanon„Persepolis”
Scenariusz i rysunki: Marjane Satrapi

Rewolucja w Iranie widziana oczami dziecka. Autobiografia Marjane Satrapi jest donośnym głosem sprzeciwu wobec narzucanego siłą religijnego reżimu. Przed patosem chroni ją jednak gorzkie poczucie humoru autorki, wspaniale współgrające z czarno-białymi, często symbolicznymi ilustracjami.
„Persepolis” został wyróżniony nagrodą za scenariusz roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoul?me, a w 2007 roku powstała animowana adaptacja komiksu pod tym samym tytułem.
Film był nominowany do Oscara, Złotego Globu, Złotej Palmy i nagrody BAFTA, otrzymał dwa Cezary ? za reżyserię i najlepszy scenariusz adaptowany.
Pochodząca z Iranu, obecnie mieszkająca w Paryżu, Marjane Satrapi jest autorką komiksów, reżyserem filmów animowanych; pisze także felietony do prasy oraz książki dla dzieci.

pasazerowie-wiatru-kanon„Pasażerowie wiatru”
Scenariusz i rysunki: François Bourgeon

Dramat historyczny rozgrywający się na tle francusko-angielskiej wojny o kolonie. Para awanturników ? dziewczyna podająca się za hrabinę oraz marynarz oskarżony o morderstwo ? trafia na statek płynący do Nowego Świata. Czy jednak ów Nowy Świat okaże się bardziej przychylny bohaterom?
W warstwie graficznej uderzający jest realizm i niezwykła precyzja, z jaką autor odtwarza nawet najdrobniejsze szczegóły epoki.
François Bourgeon uznawany jest za najwybitniejszego współczesnego twórcę francuskiego komiksu historycznego. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany w kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoul?me. Innym słynnym komiksowym dziełem Bourgeona jest średniowieczny tryptyk „Towarzysze zmierzchu”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi