Przyznano komiksowe Oscary. Wśród laureatów znalazł się komiks, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie

28 lipca 2014

eisnery-2014
W piątek w trakcie konwentu Comic-Con w San Diego przyznano doroczne Nagrody Eisnera, uważane za komiksowy odpowiednik Oscarów. W gronie tegorocznych laureatów znalazła się izraelska artystka Rutu Modan. Jej rozgrywający się we współczesnej Warszawie komiks „Zaduszki” otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepszy nowy album”.

„Zaduszki” to historia żydowskiej dziewczyny imieniem Mika, która wraz z babcią Reginą udaje się do Warszawy, aby odnaleźć posiadłość, jaką jej rodzina straciła podczas II wojny światowej. Jednak po przylocie z Izraela Regina zaczyna się dziwnie zachowywać. Odzyskanie dawnej własności przestaje być dla niej priorytetem i Mika czuje, że babka coś przed nią ukrywa. Odkrywając współczesną Warszawę, młoda dziewczyna odkrywa też wielki rodzinny sekret, o którym przez wiele lat nie wiedział prawie nikt.

Zaduszki - premiera

„Na stronicach ’Zaduszek’ ożywają widma przeszłości, z przykurzonych kątów wychylają czasem dawne uprzedzenia i antagonizmy, a bohaterowie nie są krystalicznie dobrzy ani całkowicie źli, jednak opowieść mieni się paletą tonacji charakterystyczną dla tych mniej skandalizujących filmów Almodóvara. Uświadczymy tu owej niejednoznacznej mieszanki wzruszenia i pogody ducha, jaką z lubością w swych dojrzalszych filmach serwuje nam hiszpański reżyser”pisał o komiksie Artur Maszota, dodając, że „Modan nie interesuje rozdrapywanie ciężko gojących się ran z przeszłości, a sensu opowieści upatruje w kolejach życia zwykłych ludzi, będących zazwyczaj ponad wielką polityką i wszelką ideologią”.

eisnery-2014-2

Wśród laureatów znalazło się również kilka tytułów, które w najbliższych miesiącach doczekają się polskiego wydania. Trzy nagrody (dla najlepszej kontynuowanej serii, najlepszego scenarzysty i najlepszej ilustratorki) otrzymali Brian K. Vaughan i Fiona Staples, twórcy komiksowej space opery „Saga” określanej jako połączenie „Gwiezdnych wojen” z „Grą o tron”. Seria opowiada o losach Alany i Marko, dwojga kochanków pochodzących z różnych światów: ona – z zaawansowanej technologicznie planety Landfall, on ? z niewielkiego satelity krążącego wokół planety, gdzie ludzie posługują się magią. Z racji tego, że ich rasy pogrążone są w wojnie, Alana i Marko muszą ukrywać się przed władzami obu stron galaktycznego konfliktu, jednocześnie starając się wychować córeczkę Hazel. Pierwszy tom serii ukaże się we wrześniu 2014 roku nakładem wydawnictwa Mucha Comics.

eisnery-2014-3

W planach Muchy jest również „The Wake” Scotta Snydera i Seana Murphy?ego (nagroda za najlepszą mini-serię oraz osobne wyróżnienie dla Murphy?ego za szkice/tusz). Jeśli znacie tytuły Snydera dostępne w Polsce (m.in. „Amerykański wampir” i „Severed. Pożeracz marzeń”), to wiecie, że należy się spodziewać komiksowego horroru, tym razem z domieszką sci-fi. Bohaterem komiksu jest biolog morski Lee Archer, który wraz z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego USA odkrywa w głębinach pod kołem podbiegunowym potencjalne zagrożenie dla ludzkości, które ma związek z dziwnymi, humanoidalnymi stworzeniami zamieszkującymi ocean. Komiks powinien trafić do księgarń w pierwszym kwartale 2015 roku.

eisnery-2014-4

Statuetkę za „Najlepszy komiks dla nastoletnich czytelników” zdobył „Battling Boy” Paula Pope?a, będący mieszanką komiksowego superhero z pulpową sci-fi i mangą. Akcja rozgrywa się w Arcopolis. Miasto pogrążone jest w wojnie, oblężone przez armię olbrzymich potworów i nękane przez gang dziecięcych terrorystów kierowanych przez ghula imieniem Sadysto. Jedynym człowiekiem zdolnym ich powstrzymać był niezwyciężony Haggard West. Niestety, West został zabity, toteż sytuacja w mieście przedstawia się beznadziejnie. Tymczasem w panteonie bogów patrzących z góry na wszystkie światy, przypominające Thora wojownicze bóstwo podejmuje decyzję, aby wysłać swojego niespełna 13-letniego syna w podróż, w jaką każdy bóg musi się udać, jeśli chce osiągnąć dojrzałość. Uzbrojony jedynie w magiczną kartę kredytową i walizkę pełną zaczarowanych koszulek młody Battling Boy zostaje zrzucony w okolice Arcopolis, gdzie będzie musiał stoczyć walkę z krwiożerczymi potworami, pragnącymi opanować świat. Komiks ma ukazać się tej jesieni nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Podczas ceremonii wprowadzono również uznanych twórców do komiksowej Alei Sław. W tym roku zaszczyt ten spotkał Alana Moore’a, Hiyao Miyazakiego, Dennisa O?Neila, Berniego Wrightsona, Irwina Hasena, Sheldona Moldoffa i Orrina C. Evansa.

Pełną listę nagrodzonych możecie znaleźć na oficjalnej stronie konwentu Comic-Con.

Nagroda Eisnera to najważniejsza nagroda przemysłu komiksowego, nazwana tak na cześć Willa Eisnera, pioniera komiksu amerykańskiego i powieści graficznych. Przyznawana jest od 1988 roku. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się tak wybitni twórcy, jak Frank Miller, Neil Gaiman, Mike Mignola, Stan Lee, Moebius czy Dave Gibbons.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy