banner ad

Ogłoszono 7 finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” 2014

2 września 2014

7-finalistow-angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 7 książek nominowanych do finału nagrody. Tytuły wyłoniono z 14 publikacji, które zakwalifikowały się do półfinału.

Jeden z członków jury, prof. Andrzej Zawada, zauważył w rozmowie z PAP, że książki, które znalazły się w finale Angelusa łączy wspólne doświadczenie kulturowe narodów Europy Środkowej: „To wspólna przeszłość historyczna, mieszanie się kultur, wspólne doświadczenia polityczne. Tematy, które są poruszane w tych książkach są nasycone świadomością przeszłości. To wszystko powoduje, że dobrze rozumiemy literaturę czeską, ukraińską, słowacką czy węgierską”.

Lista tytułów zakwalifikowanych do finału przedstawia się następująco:

1. Jelena Czyżowa „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska, wyd. Czarne, Rosja
2. Ołeksandr Irwaneć „Choroba Libenkrafta”, przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór, Biuro Literackie, Ukraina
3. Ismail Kadare „Wypadek”, przekł. Dorota Horodyska, wyd. Świat Książki, Albania
4. Wiesław Myśliwski „Ostatnie rozdanie”, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Polska
5. Pavol Rankov „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”, przekł. Tomasz Grabiński, wyd. Książkowe Klimaty, Słowacja
6. Martin Šmaus „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew, wyd. Książkowe Klimaty, Czechy
7. Jáchym Topol „Warsztat diabła”, przekł. Leszek Engelking, wyd. W.A.B., Czechy

Laureatów Nagrody Głównej oraz przyznawanej po raz pierwszy Nagrody Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej poznamy podczas uroczystej gali 18 października.

Organizowana przez miasto Wrocław Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Nagroda przyznawana jest corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Do tej pory Angelusem wyróżnieni zostali: Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz i Oksana Zabużko.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy