Biografia The Clash od stycznia w księgarniach

13 stycznia 2012


W styczniu do księgarń trafiła wydana nakładem Kagry biografia jednej z najsłynniejszych punkowych kapel wszech czasów, zatytułowana ?The Clash ? ostatnia załoga na mieście?.

Autorem biografii The Clash jest Marcus Gray, który na ponad 720 stronach książki (uzupełnionej 16 stronicową wkładką ze zdjęciami) zawarł setki historii i szczegółów kariery legendarnej grupy i jej członków. Muzyka, polityka, początki punkowej rebelii w Anglii, tło społeczne, zadymy, wybryki, wzloty i upadki. To lepsze niż niejedna powieść.

?Dorastałem w bardzo dobrych czasach, by stać się buntownikiem” ? wyznał w jednej ze scen filmu ?Niepisana Przyszłość? Joe Strummer (rocznik 1952), jeden z liderów The Clash. „Rewolucja obyczajowa końca lat 60-tych, rozruchy w Paryżu i innych miastach Europy w 1968 roku, czy wreszcie muzyka ? np. rewelacyjny „Kick Out The Jams” zespołu MC5.”

Marcus Gray

Najwyraźniej podobny fart przytrafił się także Marcus?owi Gray?owi (rocznik 1960) autorowi ?The Clash – Ostatniej załogi na mieście?. Był nastolatkiem, gdy w jego ojczyźnie punk rock stawał się rzeczywistością. Dorastając w małej miejscowości w północnym Yorkshire, z wypiekami na twarzy słuchał pierwszych singli Sex Pistols czy Eddie and the Hot Rods, a po przejechaniu kilkudziesięciu mil do Newcastle wielokrotnie mógł zobaczyć np. Stranglers, The Jam, Buzzcocks, The Adverts czy wreszcie zaliczyć kilka koncertów The Clash. Tak też się zaczęło uczucie, które po kilkudziesięciu latach zaowocowało bardzo szczegółowym opracowaniem. Jego książka miała już kilka uzupełnianych wydań w Wielkiej Brytanii, pierwsze ukazało się w połowie lat 90-tych.

Gray jako pisarz i dziennikarz miał okazję otrzeć się o środowisko związane z zespołem, ale nie był zbyt blisko z The Clash. Jednak miłość fana i mrówcza praca dały znakomity efekt. Opisał losy muzyków w czasach zanim powstali The Clash i dzieje samego zespołu od prób w londyńskich piwnicach, po pełne stadiony na trasach koncertowych w USA. Część książki wypełnia także historia poświęcona Joe Strummer?owi, jego życiu ?na pustkowiu? po rozpadzie The Clash, triumfalnemu powrotowi z Mescaleros, aż po tragiczną śmierć.

Niektórzy czytelnicy oryginału ?Last Gang in Town: The Story and the Myth of the Clash? zarzucali autorowi, że ta historia opisana jest zbyt szczegółowo. Jednak dla prawdziwego fana taka precyzja może być tylko zaletą, a nie wadą! Potwierdzają to m.in. opinie prasy na całym świecie – od „Washington Post” po „Q”.

Książka od pierwszych dni stycznia dostępna jest w księgarniach oraz na stronie wydawnictwa.

Na zdjęciu poniżej The Clash spotykają Andy’ego Warhola w Nowym Jorku:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi