Biografia Pameli Travers, autorki cyklu powieści o Mary Poppins, już od dziś w księgarniach pod patronatem Booklips.pl

14 lutego 2014

To ona napisala Mary Poppins - premiera
Dzisiaj nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się niezwykła, a mało znana biografia Pameli Lyndon Travers, australijskiej pisarki i poetki, która stworzyła kultową serię opowieści o Mary Poppins ? niezwykłej niani z ulicy Czereśniowej.

„Mary Poppins jest historią mojego życia” ? napisała P.L. Travers, choć obraz jej dzieciństwa daleki był od sielankowej historii rodziny Banksów. „Jej ojciec zmarł, gdy miała siedem lat. Patrzyła na niego jak na alkoholika, który został zdegradowany w pracy i musiał przemieszczać się z miasta do miasta” ? wyjaśnia w wywiadzie dla „Chicago Tribune” autorka biografii, Valerie Lawson. „Kiedy miała trzynaście lat jej matka próbowała popełnić samobójstwo, rzucając się w nurt rzeki”. Wymyślając wiele lat później postać cudownej niani, obdarzyła ją mocą, której brakowało wszystkim dorosłym w jej życiu ? dawała poczucie bezpieczeństwa.

Magiczne triki Mary Poppins przypominają zmiany, jakie dokonywały się w życiu autorki. Z Australii wywędrowała do Londynu i wymarzonej Irlandii, a nawet Ameryki; z aktoreczki i dziennikarki ? zmieniła się w namaszczoną przez największe umysły Wielkiej Brytanii poetkę i pisarkę, nieustannie poszukującą swojej duchowej drogi. Surowy ton, niemodny strój i wątpliwą urodę odziedziczyła Mary Poppins po stryjecznej babce autorki, która wychowała ją, a wcześniej jej matkę. Tajemniczość, oschłość i próżność to cechy przejęte w genach od samej Travers. Figurę zawdzięcza zaś rysunkom Mary Shepard, córki słynnego ilustratora książek o Kubusiu Puchatku. Popularność to zasługa Walta Disneya, który upupił Mary Poppins i przyprawił jej słodką buzię Julie Andrews. Historia obrony angielskiej niani przed amerykanizacją to w książce tylko jeden rozdział, Disney nakręcił o tym cały film „Ratując pana Banksa”.

Travers nie życzyła sobie, by powstała o niej biografia, a jednak zgromadziła tyle pamiątek i dokumentów, że trudno uwierzyć w szczerość jej deklaracji. Valerie Lawson dostała jak na tacy mnóstwo rękopisów, notesów, listów. Utkała z nich rzetelną, a przy tym niezwykle fascynującą historię życia Helen Lyndon Goff, która niczym pod wpływem magii zmieniła się w P.L. Travers.

Premiera książki w tym, a nie innym momencie to nie przypadek. W styczniu na ekrany polskich kin wszedł właśnie film „Ratując pana Banksa” z Tomem Hanksem, Emmą Thompson i Colinem Farrellem w rolach głównych. Obraz opowiada o perypetiach, jakie musiał przejść Walt Disney, aby spełnić marzenie swych córek i zrealizować film na podstawie ich ulubionej książki „Mary Poppins”. Spełnienie przyrzeczenia zajęło mu 20 lat. Aby uzyskać prawa do ekranizacji Walt musiał stawić czoła zgryźliwej, bezkompromisowej pisarce, która nie zamierzała patrzeć, jak jej ukochana niania-czarodziejka jest masakrowana w trybach hollywoodzkiej machiny. Jednak w miarę spadku sprzedaży książki i pogarszania się sytuacji finansowej, Travers zgodziła się pojechać do Los Angeles, aby wysłuchać planów adaptacji. Na te dwa krótkie tygodnie w 1961 roku Walt Disney wytoczył najcięższą artylerię. Uzbrojony w oszałamiające storyboardy i radosne piosenki braci Sherman przypuścił frontalny atak na P.L. Travers, jednak rozeźlona autorka nie ugięła się łatwo pod presją. W „Ratując pana Banksa” w rolę czarującej, a zarazem irytującej pisarki wcieliła się Emma Thompson.

„To naprawdę dobry film” ? ocenia autorka biografii. „Myślę, że Emma Thompson uchwyciła jej charakter. Jest naprawdę zabawna i sympatycznie irytująca, co było bardzo trudne do pokazania. Travers na wiele sposobów była uroczą kobietą, ale jako osoba publiczna już nie, wtedy była bardzo ostra, co widać w filmie. Oczywiście miała wiele problemów życiowych, które wyjaśniają, o wiele dokładniej niż dało się to zrobić w retrospekcjach w filmie, dlaczego była tak kąśliwa”. I właśnie o tym wszystkim, co złożyło się na obraz pisarki, którą prasa niesłusznie nazywała często ?zołzą?, przeczytamy w pięknie wydanej książce Valerie Lawson.

„To ona napisała Mary Poppins. Życie P. L. Travers” autorstwa Valerie Lawson ukazała się dzisiaj, tj. 14 lutego, nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi