4-10 marca 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Wybraliśmy dla was najbardziej interesujące nowości wydawnicze, które ukazały się w księgarniach w dniach od 4 do 10 marca.
Lucy Maud Montgomery „Anne ze Złotych Iskier” | Opis wydawcy: Szósta część przygód rudowłosej Anne w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. Anne Blythe wraz ze swoją rodziną – mężem Gilbertem i piątką dzieci: Jemem, Waltherem, bliźniaczkami Di i Nan oraz Shirleyem – przenosi się do domu, któremu nadają nazwę Złote Iskry i który szybko wypełnia się ciepłem i miłością. Wkrótce do gromadki pociech dołącza mała Rilla.
Każde z dzieci ma swój unikalny charakter, przeżywa własne przygody i problemy. Na szczęście w domu zawsze czeka mama – ona na pewno pocieszy, przytuli i powstrzyma uśmiech rozbawienia, słuchając dziecięcych dramatów. Sama Anne jednak również musi mierzyć się z wyzwaniami – nie tylko z wychowaniem dzieci, lecz także z wizytą okropnej ciotki Gilberta oraz z kryzysem w swoim małżeństwie…
Kolejna odsłona historii o Anne to pochwała przyjaźni, radości z życia i szacunku do innych.
Anna Zalewska, Wiktor Ostrowski „Wyżej niż kondory” | Opis wydawcy: Komiksowa adaptacja wspomnień Wiktora Ostrowskiego. Niedostępne góry, rozległe lodowce, dalekie kontynenty – o tym marzą pewni siebie młodzi taternicy i postanawiają te marzenia zrealizować. Ich wyprawa w Andy potrwa kilka miesięcy, ale na długo zapisze się w historii, a jej ślady do dziś znajdziemy na mapach pod postacią nazwanych na cześć polskich wspinaczy szczytów.
Spisując wspomnienia z tej wyprawy, Wiktor Ostrowski podkreśla zarówno siłę przyjaźni, która pozwala zmierzyć się z trudnościami w ekstremalnych warunkach, jak i samo skomplikowanie takiej podróży, która odbyła się w latach 30. XX wieku, kiedy do Argentyny płynęło się okrętem, w trakcie wspinaczek dopiero badało odporność na duże wysokości i testowało samodzielnie zaprojektowane namioty czy buty. Były to lata pionierów i entuzjastów, których przygody do dziś robią wrażenie.
Anna Zalewska w „Wyżej niż kondory” przekłada reporterską relację Wiktora Ostrowskiego na język komiksu – wyławia z niej szczegóły przygotowań do wyprawy i trudy podróży, by wreszcie poprowadzić bohaterów przez górskie ścieżki na andyjskie szczyty. Kolejne plansze odsłaniają przed nami zarówno wysokogórskie zmagania z mrozem, jak i zmęczenie czy ambicję prowadzącą do ryzykownych decyzji oraz siłę przyjaźni, która w takich chwilach okazuje się decydująca.
Robert Thorogood „Klub miłośniczek zbrodni” | Opis wydawcy: Czy miłość do łamigłówek może być niebezpieczna? Marlow to spokojne, senne angielskie miasteczko. Do czasu. Wiadomość o zamordowaniu jednego z mieszkańców elektryzuje lokalną społeczność. Gdy policja bezskutecznie łamie sobie głowę nad rozwiązaniem nietypowej zbrodni, do akcji postanawia wkroczyć Judith Potts. Ekscentrycznej starszej pani w rozszyfrowaniu zagadki pomoże spostrzegawczość, poczucie humoru i wierne przyjaciółki. Wraz z nimi stworzy klub miłośniczek zbrodni.
Krzyżujące się tropy, podejrzani mówiący szyfrem oraz wielopiętrowa intryga okażą się sporym wyzwaniem nawet dla wytrawnej pasjonatki zagadek. Czy Judith uda się znaleźć rozwiązanie czy będzie to ostatnia łamigłówka w jej życiu?
Tadeusz Baranowski „Porady Praktycznego Pana” | Opis wydawcy: „Porady Praktycznego Pana” Tadeusza Baranowskiego to komiks swawolny, nasycony podtekstami erotycznymi i grą słowną, sprośny, ale nie wulgarny. Każdy odcinek stanowi przezabawną kopalnię wiedzy na temat życia towarzyskiego, zawierania związków małżeńskich i rozwiązywania tych już zawartych. To też rozważania o miłości niespodziewanej oraz kilka praktycznych porad, jak dbać o własny (a czasami cudzy) interes.
Poznajcie zatem Praktycznego Pana – maestro podrywu, który wprowadzi was w tajniki dorosłego życia, akcji w duecie (na flecie), a nawet w trójkącie. Możecie mu zaufać, gdyż czyni to już z powodzeniem od prawie pół wieku. Ale ostrzegamy! Album tylko dla dorosłych!
Stworzone lata temu przez Tadeusza Baranowskiego przygody tego mistrza podrywu ukazują się w specjalnej edycji: w powiększonym formacie, z nową okładką, która powstała specjalnie na potrzeby tej publikacji, z kompletem archiwalnych plansz z pisma „Razem”, dziewięcioma nieznanymi reklamami prasowymi, mnóstwem ciekawostek, wstępem przygotowanym przez Mirosława Korkusa, redaktora naczelnego portalu Nerwosolek.pl, a także z wywiadem z autorem, który przeprowadziła Anna Baranowska.
Cecily Sidgwick „Panny bez posagu” | Opis wydawcy: Narratorką tej przezabawnej opowieści jest zatroskana pani domu, której nieustanną przyczynę zmartwień stanowi posiadanie sześciu córek, a tylko jednego syna. Rzecz dzieje się w latach 30. XX wieku w niewielkim miasteczku w Kornwalii.
Rodzina Brooke’ów żyje szczęśliwie i bez codziennych kłopotów, prowadzą dom na dość wysokim poziomie, a pan Brooke jest dyrektorem fabryki porcelany, jednak jego żona nieustannie zamartwia się przyszłością swoich dzieci płci żeńskiej: Celii, Nancy, Marty, Heli, Jane… no, z martwieniem się o Sally można jeszcze poczekać, bo dziewczynka ma dopiero dziesięć lat, ale pozostałe…
Trzeba przyznać, że różne kuzynki i sąsiadki nie uspokajają Elżbiety Brooke, a dając kolejne złote rady, tylko pogłębiają wrażenie, że jej rodzina znalazła się w sytuacji bez wyjścia. A jednak ten pozorny węzeł gordyjski powoli zaczyna się rozplątywać…
Geoffroy Monde, Mathieu Burniat „Furia” | Opis wydawcy: Arturiańskie mity w zupełnie nowej odsłonie! Gdy potwory z piekła rodem atakują królestwo Pendragon, dzielny król z pomocą magicznego miecza ratuje świat przed złymi mocami. Jednak lata mijają, a królestwo podupada podobnie jak jego władca, upojony swoim wielkim sukcesem i trunkami, których nie odstawia nawet na chwilę.
Magiczny miecz od dawna się nudzi i marzy o kolejnych wspaniałych bitwach, a młoda królewna nie może już patrzeć na staczającego się ojca. Szczególnie, że ten zamierza ją wydać za mąż za natrętnego barona. By uciec przed swym losem, Ysabelle wyrusza w podróż. Chce żyć po swojemu, zakosztować życia z dala od pałacu i odnaleźć zaginioną siostrę. Czy pomoże jej w tym tkwiąca w broni magia? I czyj gniew okaże się silniejszy – żądnego mordu miecza czy walczącej o swoją wolność dziewczyny.
Oto „Furia” – komiks Mathieu Burniata i Geoffroya Monde’a brawurowo przepisujących znane motywy z legend, by pokazać zupełnie inne oblicze bohaterskich historii i magicznych sztuczek.
Marek Zychla „Strychnica” | Opis wydawcy: Pewne rzeczy stają się oczywiste dopiero po fakcie. Do zabytkowej placówki opiekuńczej w Irlandii przybywają kolejni wolontariusze z całej Europy. Wśród nich znajduje się Bartek, lękliwy emigrant z podpoznańskiej wsi. Młodzi ludzie szybko zaprzyjaźniają się z niepełnosprawnymi intelektualnie rezydentami ośrodka: Johnem, Fioną i Michaelem. Dbają o siebie nawzajem podczas krótkich jesiennych dni i coraz dłuższych nocy. Gotują, sprzątają, wydają podopiecznym leki.
Jednak dziwne to miejsce – pośrodku niczego, o wielu drzwiach, z żelastwem w ścianach i tajemniczymi symbolami na tynkach, z zakazem wnoszenia do środka czerwonych przedmiotów. Z czasem zaczynają wychodzić na jaw niepokojące fakty z przeszłości zarówno mieszkańców placówki, jak i nowo przybyłych stażystów.
„Strychnica” pomaga spojrzeć na świat oczami bohaterów dalekich od powszechnie przyjętych literackich wzorców. Ta wciągająca już od pierwszych stron powieść to historia o odwadze, poświęceniu i wkraczaniu w dorosłość, opowiedziana w stylu, który na długo pozostanie w pamięci. I tylko tutaj dowiecie się, jak połączyć piwnicę ze strychem!
Joanna Sępek „Przesilenie” | Opis wydawcy: Przerażające potwory i trudne wyzwania – oto czego potrzeba komuś, kto postanawia zyskać chwałę, zapisać się w historii i zdobyć wielki skarb. Nie ma czasu do stracenia, bo a nuż zabraknie smoków, a magiczną koronę zdobędzie ktoś inny. Nieustępliwa i zuchwała Koza zawsze patrzyła z zazdrosnym podziwem na bohaterów i poszukiwaczy przygód. Zaniepokojona oddalającą się wizją sławy i bogactw, wyrusza wraz ze swoim kompanem Lisem w decydującą podróż. Ale w drodze towarzyszy jej jeszcze coś… Ona jednak patrzy tylko przed siebie i nie zastanawia się nawet, kim będzie, kiedy wróci.
Bohaterowie „Przesilenia” stawią czoła drapieżnym istotom, dobędą mieczy i użyją potężnych zaklęć. Czy jednak zwyciężą w najtrudniejszej z walk? Stworzona w duchu fantasy opowieść Joanny Sępek wibruje od emocji i prowadzi przez zasadzki oraz grzęzawiska, by skonfrontować bohaterów i czytelnika z tym, z czym najtrudniej się zmierzyć.
Karolina Bielenin-Lenczowska „Koloniści z Rio Claro” | Opis wydawcy: Gorączka brazylijska ogarnęła Europę Środkową pod koniec XIX wieku i potrwała do 1914 roku. Szacuje się, że do Brazylii wyjechało wówczas około stu tysięcy mieszkańców polskich wsi. Na miejscu dostawali ziemię pod uprawę roli i wykorzystując swoje umiejętności, zakładali gospodarstwa, budowali domy, szkoły, kościoły. Do dziś w wiejskim krajobrazie południowej Brazylii wyraźnie widać europejskie – w tym polskie – wpływy. Krajobraz ten jest wielozmysłowy. To pola uprawne, domy i przydomowe ogródki, ale także dźwięk mówionego i śpiewanego języka oraz zapachy i smaki lokalnych potraw.
Antropolożka Karolina Bielenin-Lenczowska przeprowadziła etnograficzne badania terenowe w dawnej Colonii Rio Claro w stanie Paraná – wsi założonej w większości przez osadników z ziem polskich. Na ich podstawie próbuje odpowiedzieć na pytania: Jak migranci i ich potomkowie przekształcili i oswoili zastany krajobraz społeczno-językowy? Czym jest dla nich polskość? I co to w ogóle znaczy być Polakiem w południowej Brazylii?
Ed Brubaker, Sean Phillips „Reckless: Duch w tobie” | Opis wydawcy: Poznaj Ethana Recklessa. Twoje kłopoty to jego specjalność… i jego kumpeli, Anny Keller. W latach sześćdziesiątych Ethan był rewolucjonistą, czego dowodem jest kilka blizn, których się wtedy dorobił. Dziś jest po trochu windykatorem, po trochu prywatnym detektywem, ale przede wszystkim wrakiem człowieka.
W czwartym tomie serii „Reckless” Ethan przebywa poza miastem, więc jego przyjaciółka i powierniczka Anna musi przejąć jego obowiązki. Kiedy dawna gwiazda kina klasy B prosi ją o przeprowadzenie śledztwa w sprawie dziwnych zjawisk zachodzących w odziedziczonej przez nią hollywoodzkiej posiadłości, Anna trafia na ślad tajemnicy sprzed kilku dekad. Tajemnicy, która może zabijać. Okazuje się bowiem, że w czasach niemego kina dom okrył się złą sławą i wcale nie ma ochoty wyjawić kryjących się w nim sekretów.
Ed Brubaker i Sean Phillips – cenieni autorzy serii takich jak „Pulp”, „Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny”, „Criminal” czy „Zaćmienie” i zdobywcy nagrody Eisnera za najlepszą powieść graficzną – powracają z kolejną opowieścią o kłopotach na zamówienie w Los Angeles lat osiemdziesiątych, ukazując typowych pulpowych bohaterów w zupełnie nowym świetle.
Annie Ernaux „Ciała” | Opis wydawcy: Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem?
„Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym, co się zdarzyło” – to zdanie staje się motywem przewodnim zbioru. Dokonując wiwisekcji wspomnień, Ernaux odważnie opisuje sprawy seksu, pożądania i kobiecości. Lawiruje między obrzydzeniem a błogością, a jej oszczędny język i fotograficzna pamięć doskonale oddają sprzeczność między tym, co społecznie przyjęte, a potrzebami ciała. Ale interesuje ją też to, jak to możliwe, że zagłębiając się w przeszłości, odkrywamy tam obce nam „ja”.
Zbiór „Ciała” to książka odważna i bezkompromisowa, to także poruszająca kronika kobiecego doświadczenia w czasach obyczajowych przemian. Ernaux jak nikt inny potrafi skonfrontować się z tabu, a własne doświadczenia przełożyć na wybitną literaturę. Na tom składają się: „Zdarzenie” („L’Événement”), „Pamięć dziewczyn” („Mémoire de fille”), „Młody mężczyzna” („Le Jeune Homme”).
Jacqueline Harpman „Ja, która nie poznałam mężczyzn” | Opis wydawcy: Powieść o samotności, kobiecej przyjaźni i świecie bez mężczyzn. Bezimienna dziewczyna spędza całe swoje życie wraz z trzydziestoma dziewięcioma innymi kobietami w podziemnym więzieniu. Pod nieustannym nadzorem uzbrojonych strażników, którzy nigdy nie wypowiadają do nich choćby słowa, więźniarki nie wiedzą nawet, jak się tam znalazły, nie mają pojęcia o upływie czasu i jedynie niejasno pamiętają swoje wcześniejsze życie. Bohaterka nie wie, czym zasłużyła sobie na swój los ani jak wygląda świat na zewnątrz, wyobraża go sobie tylko mgliście na podstawie opowieści współwięźniarek. Jednego dnia rozlega się alarm, nadzorcy znikają, a ona musi wymyślić siebie na nowo, przytłoczona pełną niepewności i niebezpieczeństw wolnością. Ale czym w tej powieści jest wolność i skąd wziął się ten dystopijny świat? Czy został porzucony? Zniszczony przez wirusa? Najechany?
Béla Hamvas „Godzina owoców” | Opis wydawcy: „Godzina owoców” to kolejny, po „Księdze gaju laurowego”, zbiór esejów węgierskiego pisarza Béli Hamvasa. W tekstach powstałych krótko po II wojnie światowej, autor rozmyśla nad melancholią ostatnich dzieł wielkich twórców, kreśli portret człowieka całkowicie wolnego, przygląda się swojemu dotychczasowemu życiu i przedstawia prognozy dotyczące społeczeństwa przyszłości.
Béla Hamvas sięga w swoich esejach do dramatów Szekspira, utworów Beethovena i obrazów Velázqueza. Czerpie inspiracje z Biblii, indyjskich upaniszad, mitologii irańskiej i dzieł chińskich mędrców. Jednocześnie jego teksty przenika zachwyt naturą i umiłowanie codziennego życia. Chociaż wojna zabrała Hamvasowi cały dobytek, a komunistyczne władze skazały go na wykluczenie i nędzę, pisarz nie tylko się nie załamał, ale uświadomił sobie, jaki jest jego najważniejszy cel: osiągnięcie pełni istnienia.
Eseje Béli Hamvasa są zjawiskiem wyjątkowym na tle całej europejskiej literatury. Polscy czytelnicy mogą je teraz poznać dzięki znakomitemu tłumaczeniu Teresy Worowskiej.
Dariusz Bitner „Cud” | Opis wydawcy: „Czytanie jest koniecznością!”, krzyczy narrator w ostatnim rozdziale. Kim jest narrator? Trudno powiedzieć. Ale z pewnością najnowszą powieścią „Cud” Dariusz Bitner po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z lepszych stylistów literackich w Polsce (co zostało zauważone przy jego poprzedniej powieści przez jurorów Nagrody Literackiej Gdynia). Wszystko zaczyna się od uroczej historii o chłopcu niechcącym czytać, choć wszyscy w jego otoczeniu to robili, a przeistacza się w nieskrępowaną opowieść o wyobraźni i jej cudownych tworach, które mogą przyjmować postać dziecięcych marzeń lub szalonych i niebezpiecznych objawień. Autor nie daje nam złudzeń – jesteśmy uwięzieni w codzienności, przykuci do „tu i teraz”, ale warto zaufać jego książce, by znów w pełni przeżyć, tak zwany, cud literatury.
Elizabeth Wetmore „Walentynka” | Opis wydawcy: „Hej, Walentynko” – słyszy czternastoletnia Gloria 14 lutego 1976 roku. Dziewczyna wzrusza ramionami. Nic do stracenia, wszystko do zyskania, myśli. Wsiada do furgonetki nafciarza i zatrzaskuje za sobą drzwi.
Jej imię przez wiele lat będzie wisiało nad teksańskimi nastolatkami niczym przestroga, czego nigdy, przenigdy nie wolno im robić. Wszystkie mieszkanki Odessy, niezależnie od wieku, żyją tą sprawą, choć to nie pierwsza i nie ostatnia taka historia, o której szepcze się podczas codziennej krzątaniny. Tylko jedna kobieta, Mary Rose, postanawia zawalczyć w imieniu Glorii i ku niezadowoleniu sąsiadów zeznawać w sądzie przeciwko nafciarzowi. Obcy ludzie zaczynają wydzwaniać do niej w dzień i w nocy. Zniszczysz chłopakowi życie – mówią. – I to wszystko dla jakiejś Meksykanki.
Elizabeth Wetmore tworzy powieść, w której oddaje głos bezkompromisowemu chórowi kobiet, tak by po raz pierwszy mogły opowiedzieć swoją historię: o narastającej złości, niezgodzie na przemoc i próbach walki o własne marzenia.
Kim de l’Horizon „Drzewo krwi” | Opis wydawcy: Jak ogień niszczy wszystko na swojej drodze: podziały na kobiece i męskie, przynależność klasową, ideologie, sposoby opowiadania. „Drzewo krwi” to wstrząs dla naszych najgłębszych przekonań i poglądów. Niemiecka Nagroda Książkowa i Szwajcarska Nagroda Książkowa. Ponad 150 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.
Tę historię opowiada Kim, osoba niebinarna. Ma dwadzieścia sześć lat, po coming oucie i ucieczce z prowincjonalnego przedmieścia mieszka w Zurychu. Poszukując języka, którym może wyrazić to, kim był_, kim jest i kim się staje, odnajduje go w szalonej eksperymentalnej narracji, bezlitośnie intymnej, odważnej, wyzwalającej, łamiącej wszelkie reguły i chwytającej za serce.
To sprowokowane demencją babci poszukiwanie własnych korzeni, rodzinna księga strachu i wstydu – najdokładniejszej siły pamięci. Opowieść o przodkiniach, które znikły nagle z domowych przekazów; czarownicach podtrzymujących tajemną więź z naturą; buntowniczkach, które nie mieściły się w strukturach społeczeństwa, religii i płci. Osobista i polityczna historia milczenia.
Enrico Marini „Orły Rzymu – wydanie zbiorcze” | Opis wydawcy: Zbiorczy album pięciu tomów znakomitej historyczno-przygodowej opowieści mistrza komiksu Enrica Mariniego. Cesarz rzymski Oktawian August wysyła legiony na podbój Germanii. Po ciężkich walkach zostaje utworzona nowa prowincja imperium, ale pokonani barbarzyńcy nie zamierzają się pogodzić z utratą wolności… Wśród zabranych do Wiecznego Miasta szlachetnie urodzonych zakładników, mających gwarantować posłuszeństwo Germanów, jest Arminiusz, syn księcia plemienia Cherusków. Oddany na wychowanie zamożnemu rodowi Falco, poznaje swojego rówieśnika Marka. Od tej pory losy młodzieńców będą splecione na dobre i na złe. Oto przedstawiona z epickim rozmachem opowieść o krwawych wojnach, czystej miłości, perwersyjnych żądzach, trafnych przepowiedniach i nieposkromionej ambicji.
Autorem serii jest Enrico Marini, słynny włoski twórca rysunków do bestsellerowych, wydanych również w Polsce serii „Drapieżcy”, „Skorpion”, „Cygan” czy „Gwiazda pustyni” oraz historii z własnym scenariuszem: „Noir burlesque” i „Batman – Mroczny książę z bajki”.
Donna Leon „Ulotne pragnienia” | Opis wydawcy: W trzydziestej części bestsellerowej serii komisarz Guido Brunetti zmuszony jest stawić czoła wyjątkowo okrutnej zbrodni. W ciągu wielu lat swojej pracy w policji Brunetti widział wszelkiego rodzaju przestępstwa i intuicyjnie wiedział, jak poruszać się po różnych ścieżkach w swoim rodzinnym mieście, Wenecji, aby znaleźć sprawcę. Teraz staje w obliczu zbrodni popełnionej poza jego jurysdykcją. Zostaje wciągnięty w sprawę dość zwyczajnie: dwie młode Amerykanki zostały ciężko ranne w wypadku na łodzi, płynąc Laguną z dwiema młodymi Włoszkami. Ciekawość Brunettiego budzi jednak zachowanie młodych ludzi, którzy porzucili ofiary po przewiezieniu ich do szpitala. Jeśli obrażenia powstały w wyniku wypadku, dlaczego chcieli uniknąć skojarzeń z nim?
Gdy Brunetti i jego koleżanka Claudia Griffoni badają incydent, odkrywają, że jeden z młodych mężczyzn pracuje dla człowieka prawdopodobnie zamieszanego w różne podejrzane interesy. Aby dotrzeć do sedna sprawy, która okazuje się bardzo bolesna, Brunetti musi zwrócić się o pomoc zarówno do Carabinieri, jak i Guardia di Costiera. Ustalenie, jak bardzo on i Griffoni mogą zaufać kolegom, potęguje trudności w prowadzonym śledztwie. Doskonała organizacja sprawców wystawia Brunettiego na ciężką próbę i zmusza go do uważnego poszukiwania prawdy.
René Goscinny, Morris „Siedem opowieści o Lucky Luke’u” | Opis wydawcy: Lucky Luke, najsłynniejszy komiksowy kowboj Dzikiego Zachodu, od świtu do zmierzchu nie ma chwili spokoju: ciągle komuś pomaga, wybawia od kłopotów, ratuje z niebezpieczeństwa. Wieczorami chętnie by się zdrzemnął, ale prawdziwemu bohaterowi nie jest pisany odpoczynek. W siedmiu krótkich opowieściach zobaczymy, jak Samotny Kowboj radzi sobie w groźnych i śmiesznych sytuacjach. Będzie musiał bronić wędrownego handlarza przed bandytami i Indianami, opiekować się nieposłusznym chłopcem, pomagać pionierom w przeprawie przez rzekę… A nawet ożywiać atmosferę na eleganckim koncercie utworów Mozarta!
Seria „Lucky Luke” została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego oraz rysownika Morrisa. Obecnie jest kontynuowana przez innych autorów.
Joan Boix „Opowieści makabryczne” | Opis wydawcy: W cyklu „Mistrzowie europejskiego komiksu” czas na Katalończyka Joana Boixa (1945). Kapitalnie dobrana i zredagowana antologia pt. „Opowieści makabryczne” zawiera dwadzieścia makabrycznych opowiadań publikowanych głownie w latach 80. w magazynach „Creepy”, „Cimoc” czy „Rambla”. Kilka z nich to adaptacje klasycznych dzieł E.A. Poe, H.P. Lovecfrafta, Franza Kafki, Hudsona Irisha czy Arthura Conana Doyle’a, kilka luźno zainspirowanych opowiadaniami Victora Hugo czy Fritz-Jamesa O’Briena, ale najwięcej stanowią własne makabreski Joana Boixa.
Boix tak jak wydany jako pierwszy w serii – Dino Battaglia – w Polsce nie doczekał się jeszcze premiery. Szkoda, bo to piękne, inspirowane klasyczną literaturą, rysowane z rozmachem, mroczne historie. Boix jak Esteban Maroto, Josep Bea, Segura i Ortiz czy Alfonso Font stanowił o sile popularnego komiksu w Hiszpanii. Tego, który trafiał do wydawców z Francji, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. Niemal do całej Europy… oprócz Polski.
Jeśli lubicie horrory i grozę, klasyczne rysowanie nieco w stylu Willa Eisnera, a ponad wszystko dobre opowieści to jest to publikacja dla was.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi