29 listopada-12 grudnia 2021 – najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl
Tym razem wyjątkowo prezentujemy nasz redakcyjny wybór najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w księgarniach w ciągu dwóch tygodni – od 29 listopada do 12 grudnia.
Piotr Jagielski „Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie” | Opis wydawcy: Dziennikarz Piotr Jagielski prowadzi nas przez niezwykłą historię amerykańskiej muzyki jazzowej. Od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago – opisuje losy i dokonania najważniejszych reprezentantów muzycznego panteonu. Niczym pełen entuzjazmu kustosz oprowadza nas po muzeum jazzu, nie kryjąc przy tym własnych fascynacji i zaangażowania. Rozmawia z muzykami, słucha płyt i wędruje tropem najważniejszych reprezentantów gatunku. Nie zapomina również o historii rasizmu w Ameryce, bo dzieje amerykańskiego jazzu to nie tylko losy muzycznych pionierów, ale przede wszystkim historia czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku.
„Święta tradycja, własny głos” to wciągająca opowieść o narodzinach i rozwoju jazzu, jednego z najważniejszych gatunków muzycznych na świecie. To on, w nieustannym napięciu między tradycją a nowoczesnością, regułą a improwizacją, dawał i daje niedosiężną wolność.
Stanisław Jerzy Lec „Myśli nieuczesane” | Opis wydawcy: Nowe pełne wydanie, przeredagowane i uzupełnione przypisami! Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu. Choć czytelnikom jego aforyzmy wydawać się mogły celną reakcją na absurdy peerelowskiej rzeczywistości, nie są one jedynie wytworem chwili historycznej, lecz zachowują aktualność i uniwersalny sens.
W „Myślach nieuczesanych” Lec kontynuuje tradycję gorzkiego żydowskiego humoru i intelektualnej gry, prześcigając lapidarnością i esencjonalnością swych aforyzmów niekwestionowanego mistrza gatunku, wiedeńczyka Karla Krausa. W eseju poświęconym pamięci wybitnego aforysty prof. Leszek Kołakowski napisał: „Rozbudzał swoim wysiłkiem ten obszar świadomości, ku któremu się zwraca autentyczna praca filozofa: miast, jak zawodowi filozofowie nieraz czynią, zlepiać zastane banały w pozorne całości, demaskował, jeden po drugim, każdy banał obiegowy, nie darował żadnemu słowu, które bezwładem języka usypia myśl. Przywrócił godność pięknemu kunsztowi aforystyki, wyjałowionemu przez wymęczony humorek kalamburzystów, dla których kalambur jest celem, nie zaś myśl, wyrażająca rzeczywiste paradoksy świata”. Tłumaczone na wiele języków, cytowane w renomowanych antologiach, „Myśli nieuczesane” stały się ulubioną lekturą artystów, naukowców i polityków.
Małgorzata Łukasiewicz „My, czytelnicy” | Opis wydawcy: Zbiór esejów wybitnej tłumaczki i krytyczki literackiej. Większość utworów, o których tu mowa, należy do literatury niemieckojęzycznej. Kilku autorów – Mann, Walser, Wittgenstein, Roth, Canetti, Frisch – świadkowało dwóm wojnom światowym i ludobójstwu. Te doświadczenia mocno odcisnęły się też w dziełach pisarzy urodzonych potem, Sebalda i Pazińskiego. Kilku innych – Heine, a potem Mann, Wittgenstein, Roth, Canetti, Sebald – z wyroków historii lub z własnego wyboru znaczną część życia spędziło daleko od kraju pochodzenia i od terytorium ojczystego języka.
Reiner Stach „Kafka. Wczesne lata 1883-1911” | Opis wydawcy: Oto pierwsza odsłona (choć w Niemczech wydana jako ostatnia) monumentalnej, rozpisanej na trzy książki (każdy tom stanowi integralną całość) biografii Franza Kafki. Jej literacki rozmach, oddech, sprawne pióro, wnikliwość analiz, szerokość spojrzenia z jednej strony, a z drugiej rzetelność badawcza w przekopywaniu się przez materiały pozostawione przez Maxa Broda, kwerendy w archiwach izraelskich i czeskich – to wszystko sprawia, że mamy przed sobą być może najpełniejszą i najciekawszą biografię autora „Procesu”.
Zaczynamy od lat dzieciństwa i młodości. Niech za przewodnik po zawartości posłuży kilka emblematycznych tytułów rozdziałów książki: Wielkoludy: Kafkowie z Woseku, Myśli o Freudzie, Kafka Franz, wyróżniający się uczeń, Niewinność i impertynencja, Przyjaciel Max, Pokusy, Krajobraz wewnętrzny: opis walki, U dziwek, Kawiarnie, gejsze, sztuka i kino, Rewelacyjny urzędnik pomocniczy, Idee i duchy: Buber, Steiner, Einstein, Literatura i turystyka.
Bolesław Chromry „Prześpij się z tym…” | Opis wydawcy: Jak żyć w państwie przemocowym i jednocześnie przygotować się na koniec świata? Bolesław Chromry śpieszy z odpowiedziami. Nowa książka obrazkowa najsmutniejszego rysownika to nie-poradnik życia w obliczu koszmarów w jaźni i na jawie. To przewodnik po labiryncie rzeczywistości, w którym jedynym sensownym wyjściem jest śmiech przez łzy.
Kazimierz Wierzyński „Poezje zebrane T.1-2” | Opis wydawcy: Kazimierz Wierzyński (1894–1969) jest bez wątpienia jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku. Choć legendzie nie da się zaprzeczyć, przez wiele lat jego dzieła nie były wznawiane i na nowo przybliżane kolejnym pokoleniom czytelników. Po „Pamiętniku poety” (PIW 2018) przyszła więc pora na monumentalne dzieło – „Poezje zebrane”. W tej dwutomowej edycji (opracowanej przez Pawła Kądzielę, który przygotował również szczegółowe noty, i poprzedzonej wstępem Anny Nasiłowskiej) współczesny odbiorca znajdzie wszystkie tomy wydane przez Wierzyńskiego, wraz z wierszami rozproszonymi i przekładami poezji obcej.
Marek Hłasko „Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” | Opis wydawcy: „Wszyscy byli odwróceni” to powieść zderzająca religijność z cynizmem, ukazująca wątłość biblijnych słów w konfrontacji z realnym doświadczeniem. „Sowa, córka piekarza”, abstrahując od elementów autobiograficznych, jest przede wszystkim niezwykle mroczną powieścią rozrachunkową. Jej bohaterowie potrafią jedynie udawać uczucia, tworzyć iluzje rzeczywistości, wchodzić w układy z założenia fałszywe. Obrazując ludzi przegranych, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na marginesie życia i w żaden sposób nie potrafią sobie pomóc, kreuje Hłasko wizję Izraela jako miejsca nieprzyjaznego, pozbawionego praw i obowiązków, przypominającego raczej westernowy Dziki Zachód niż Ziemię Obiecaną.
Magdalena Grochowska „Różewicz. Rekonstrukcja tom 1” | Opis wydawcy: Na pytanie: „Kim jesteś?”, Tadeusz Różewicz odpowiedział przed laty: „Kto mnie uważnie czyta, ten wie”. Z jego utworami w ręku Magdalena Grochowska podąża za nim przez krajobrazy, wśród których wzrastał, przez idee, które go kształtowały, i przez historię, która przełamała jego los. W pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka wnika w dzieje rodziny. Rekonstruuje okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka – matka Różewicza – opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie. Odtwarza dramat żołnierza AK, którego presja polityczna uczyniła dezerterem. I dramat człowieka poparzonego wojną, który zrewolucjonizował polską poezję, choć „po Auschwitz” miała zamilknąć. Grochowska opowiada czule o jego powrocie do życia w latach krakowskich i gliwickich, o Różewiczu mężu, ojcu, synu. Ukazuje uwikłanie w socrealizm i uwolnienie, narodziny Różewicza dramatopisarza. Magdalena Grochowska nie odpowiada wprost na pytanie o to, jakim był człowiekiem, ale odsłania jego nieznane dotąd twarze.
Jonathan Franzen „Na rozdrożu” | Opis wydawcy: Jeszcze nigdy talent Jonathana Franzena do łączenia głębi i wyrazistości swoich bohaterów z szeroką perspektywą społeczną nie był tak olśniewający jak w „Na rozdrożu”. Dwudziestego trzeciego grudnia 1971 roku rodzina Hildebrandtów staje na rozdrożu. Ojciec rodziny, Russ, pełniący funkcję młodszego pastora w podmiejskim kościele w Chicago, lada moment wyrwie się z nieszczęśliwego, jego zdaniem, małżeństwa – chyba że pierwsza z tego związku wymknie się jego błyskotliwa i niezrównoważona żona Marion. Ich najstarsze dziecko, Clem, powraca z college’u przepełnione ideą moralnego absolutyzmu, poczyniwszy wcześniej kroki, które wstrząsną jego ojcem. Siostra Clema, Becky, od dawna brylująca wśród licealnych rówieśników, skłania się w stronę ówczesnej kontrkultury, podczas gdy ich młodszy brat Perry, zdecydowany skończyć z handlem trawką, który pomagał mu trwać w narkotykowym nałogu, postanawia zostać lepszym człowiekiem. Wszyscy Hildebrandtowie szukają wolności, której znalezienie może utrudnić każdy z pozostałych członków rodziny.
Kevin B. Eastman, Tom Walz, Dan Duncan „Wojownicze Żółwie Ninja tom 1” | Opis wydawcy: Współtwórca „Wojowniczych Żółwi Ninja” Kevin Eastman oraz autor Tom Waltz prowadzą czytelników przez niesamowity świat walecznych mutantów. Poznajcie przełomową historię pochodzenia żółwi oraz epickie opowieści o męstwie, lojalności, rodzinie i walce o przetrwanie. Będziecie świadkami bojów stoczonych przez żółwie oraz ich sojuszników przeciw starym i nowym wrogom w mrocznych i niebezpiecznych zaułkach i kanałach Nowego Jorku.
Skąd żółwie wzięły swoje imiona? Dlaczego kot-mutant, Old Hob, pała taką nienawiścią do Splintera i Żółwi? Co się stało z Rafaelem? Kim są April O’Neil i Casey Jones? Co się wydarzyło w laboratoriach Stock Gen Research? Co ma do tego generał Krang? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w pierwszym tomie „Wojowniczych Żółwi Ninja”. Kolejne pięć tomów co dwa miesiące.
Agnieszka Matynia-Dąbrowska „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok” | Opis wydawcy: Opowieść o Andrzeju Dąbrowskim (ur. 1938 r.) – wspaniałym jazzmanie, popularnym piosenkarzu, kierowcy rajdowym, fotografiku i dziennikarzu. Relację o jego niezwykle bujnym życiu, o domu rodzinnym – najpierw Wilnie, potem w Krakowie, o rozlicznych pasjach, o przyjaźniach, koncertach i podróżach po świecie, a także o jego zaletach i wadach zanotowała, spisała i uzupełniła komentarzami Agnieszka Matynia-Dąbrowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, żona bohatera książki.
Swoimi zainteresowaniami i zajęciami Andrzej Dąbrowski mógłby obdarzyć kilka osób, a każda z nich zyskałaby ciekawy i bogaty w osiągnięcia życiorys. Najpierw pojawiła się fascynacja motoryzacją, chwilę później – jazzem i fotografią. Zupełnie niespodziewanie przyszedł pierwszy sukces, gdy w 1957 roku dziewiętnastolatek, student krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobył wicemistrzostwo Polski w… rajdach samochodowych.
A wkrótce stał się jedną z ważnych postaci polskiego ruchu jazzowego – najpierw jako perkusista, później także wokalista jazzowy. Na scenie debiutował w trio Andrzeja Kurylewicza. Potem przez ponad pół wieku grał i nagrywał m.in. z Wandą Warską, Wojciechem Karolakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem… Miał też okazję występować ze Stanem Getzem i Artem Farmerem, fotografować za kulisami Duke’a Ellingtona, a na scenie Sarah Vaughan czy Counta Basiego.
W latach 70. zasłynął jako piosenkarz, wykonawca superprzebojów. „Zielono mi” – ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką „Ptaszyna” – oraz „Do zakochania jeden krok” (słowa Andrzej Bianusz, muzyka Antoni Kopff) znał i nucił wtedy każdy. A były jeszcze: „Przygoda z Marią”, „A ty się, bracie, nie denerwuj”, „Zapomnij mnie” i wiele, wiele innych.
Żadnej spośród swoich pasji Andrzej Dąbrowski nigdy nie porzucił: nadal śpiewa, nagrywa jazz, fotografuje oraz startuje w wyścigach samochodowych. Tekst książki uzupełnia niezwykle bogaty wybór zdjęć pochodzących z archiwum rodzinnego i spośród artystycznych fotografii autorstwa samego bohatera książki.
Jeff Lemire, Phil Hester, Eric Gapstur, Ryan Cody „Korzenie rodzinne” | Opis wydawcy: Kiedy ośmioletnia Meg zaczyna przemieniać się w drzewo, jej samotna matka, sprawiający kłopoty brat oraz przypuszczalnie szalony dziadek wyruszają w dziwaczną i chwytającą za serce podróż przez Amerykę, rozpaczliwie szukając sposobu, aby zatrzymać transformację, zanim dziewczynka całkowicie utraci człowieczeństwo.
Tymczasem tropem bohaterów podążają złowrogie sekty i zabójczy najemnicy, którzy chcą wykorzystać przemianę Meg do własnych niecnych celów. Gdy w trakcie zmagań okazuje się, że deformacji ulega nie tylko dziewczynka, ale być może cały świat, pozornie silne rodzinne więzy zostają poddane największej próbie.
Wielokrotnie nagradzany scenarzysta Jeff Lemire („Gideon Falls”, „Descender”, „Łasuch”) oraz rysownik Phil Hester („Green Arrow”) wspólnie odkrywają „Korzenie rodzinne” w epickiej opowieści o tym, jak daleko posunie się matka, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom w obliczu kończącego się świata i niewypowiedzianych horrorów rodem z filmów Davida Cronenberga.
Darcy Van Poelgeest, Ian Bertram „Ptaszyna” | Opis wydawcy: „Ptaszyna” to uznana przez krytyków opowieść sci-fi stworzona przez wielokrotnie nagradzany zespół pisarza/filmowca Darcy’ego Van Poelgeesta i artysty Iana Bertrama. Urodzona w czasie niekończącej się wojny między opresyjnym Amerykańskim Imperium a słabnącym ruchem oporu, Ptaszyna jest ostatnią nadzieją rebelii. Gdy jej wioska została zniszczona, matka wzięta jako zakładniczka, a kraj leży w gruzach, młoda bojowniczka musi przemierzać dystopijny kanadyjski krajobraz z misją uwolnienia legendarnego Topora i wskrzeszenia ruchu oporu – by ocalić swój kraj, swoich ludzi i odkryć swoją prawdziwą tożsamość w świecie, który płonie. Książka otrzymała Nagrodę Eisnera 2020 za najlepszą serię limitowaną, była także nominowana do Książki Roku Harvey Awards 2020.
Ron Fortier, Alexander Ross „Terminator: Płonąca ziemia” | Opis wydawcy: Eksterminacja ludzkości dokonywana przez samoświadomy komputerowy system obronny zwany Skynet dobiega końca. Populacja ludzkości została zdziesiątkowana do zaledwie trzech procent. Podczas gdy nowy model terminatora – 808 – poluje na starzejącego się Johna Connora i pozostałych przy życiu członków Ruchu Oporu, Skynet, wykorzystując okazję, aby raz na zawsze unicestwić rodzaj ludzki, przygotowuje atak nuklearny. Jedyną nadzieją ocalałych jest pokonanie Skynetu w jego głównej siedzibie, we wnętrzu Góry Grzmotu.
„Terminator: Płonąca ziemia” to dzieło stawiającego wówczas pierwsze kroki w branży Alexa Rossa, obecnie gwiazdy na rynku amerykańskim, zdobywcy Nagrody Eisnera. Niniejsze wydanie, oprócz kompletnej, pięcioczęściowej historii, opatrzone jest także nową, oryginalną okładką Alexa Rossa oraz dodatkowymi grafikami i szkicami, którymi po latach powraca on do tej serii. Nowa edycja zawiera także wspomnienia obu autorów – Fortiera i Rossa, a także wstęp Brandona Grahama, autora komiksu „King City”.
Joe Benitez, Peter Steigerwald „Lady Mechanika tom 1” | Opis wydawcy: Poznajcie pięknie zilustrowany steampunkowy świat pełen statków powietrznych i potworów, w którym żyje odważna, lecz udręczona bohaterka… Bulwarówki nadały jej przydomek Lady Mechanika. Jako jedyna przeżyła straszliwe eksperymenty szalonego naukowca, efektem których są jej mechaniczne kończyny.
Nie posiadając żadnych wspomnień związanych z niewolą, Lady Mechanika zdecydowała się zostać poszukiwaczką przygód i prywatną detektyw. Wykorzystuje swoje wyjątkowe zdolności do rozwiązywania spraw, których odpowiednie organy się nie podejmują: czy to z braku umiejętności, czy też chęci. Nigdy jednak nie przestała szukać odpowiedzi na temat własnej przeszłości.
Osadzona w fikcyjnej wiktoriańskiej Anglii, gdzie magia i przesądy zderzają się z nowymi odkryciami naukowymi i wynalazkami, „Lady Mechanika” przedstawia losy młodej kobiety, która kontynuuje obsesyjne poszukiwania własnej tożsamości i prowadzi dochodzenia w sprawie innych tajemnic, zarówno naukowych, jak i nadprzyrodzonych. W niniejszym tomie została zawarta cała pierwsza mini seria zatytułowana „Tajemnica mechanicznego ciała”, włącznie z rozdziałem wprowadzającym – „Demon z Satan’s Alley”, a także galeria okładek.
Krystyna Rodowska „Cudze moje. Wiersze (wybór przekładów poezji z lat 1968–2020)” | Opis wydawcy: „Proponuję czytelnikom poezji książkę szczególną. Nie jest to tylko układanka wierszy czy próz poetyckich, urodzonych w rozmaitych 'obcych’ językach, z innych doświadczeń egzystencjalnych i cywilizacyjnych. Prezentuję zbiór światów, uzbieranych w ciągu wielu lat, wielu poetyckich podróży; te światy żyją tu i teraz, ożywione dzięki mojemu przylgnięciu do nich, a następnie zaproszeniu ich do polszczyzny. Dzielę się więc rezultatem przedziwnej fascynacji czy zaintrygowania, zwieńczonego ostatecznie wyborem – tekstów, doborem – słów, w niekończącym się pościgu za sensem i brzmieniem tamtych, oryginalnych, który sprawił, że ewidentnie cudze wiersze przeobraziły się w moje, zachowując jednak to coś do końca kulturowo nieoswojonego, co stanowi o ich atrakcyjności” – pisze Krystyna Rodowska.
W ciągu przeszło półwiecza utwory te pojawiały się na różnych łamach, najczęściej „Literatury na świecie”, ale także „Odry”, „Twórczości” i od lat już „Kwartalnika Artystycznego”. Antologia zaczyna się od przypomnienia prekortezjańskich „Hymnów” króla-poety Netzahualcoyotla i kończy prezentacją wierszy poetów, tworzących w rdzennych językach latynoskich narodów, których rozpoznawalna, zanurzona w mitologicznym odczuwaniu świata, w ścisłej więzi z przyrodą poezja upomina się o prawo do obecności i oddziaływania na wrażliwość współczesnego czytelnika.
Ota Pavel „Puchar od Pana Boga” | Opis wydawcy: „Puchar od Pana Boga” to zbiór opowiadań, w których sport stanowi pretekst do opowieści o sprawach najważniejszych: życiu i śmierci, miłości, przyjaźni i pasji. Ota Pavel pisze o zwycięstwach i porażkach równie ujmująco jak o sarnach i rybach. Doskonała lektura dla czytelników ceniących szczerość, wrażliwość i piękno.
Sławek Michorzewski „Wspulnicy” | Opis wydawcy: Odjazdowa komedia kryminalna, która rozbawi cię do… krwi! Napad na bank, afrykańskie skarby i… bandyci od siedmiu boleści.
Ich plan był genialny w swej prostocie. Napad na bank? Nic trudnego! A jednak – mała pomyłka uruchomiła lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Pełni wdzięku, lecz nieco niechlujni bandyci mają teraz na karku nie tylko policję i mafię, lecz także… lekarza psychiatrę.
Członkowie niecodziennego gangu – były strażnik miejski, nauczyciel wuefu oraz dyrektor banku – zmierzą się z przeciwnościami losu, by wydostać się z tarapatów, w które sami się wpakowali. Zapominając o osobistych urazach, z pomocą przyjaciół i przy sprzyjającym szczęściu mają szansę wyjść z tego cało. Wydanie drugie, poprawione.
Różni autorzy „Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction” | Opis wydawcy: Antologia „Niezwyciężone” to dziewięć opowiadań science fiction zainspirowanych twórczością Stanisława Lema. Tytuł zbioru nawiązuje do „Niezwyciężonego”, jednej z najsłynniejszych powieści pisarza, której tematami przewodnimi są: spotkanie z Innymi, przezwyciężanie własnych słabości i przekraczanie granic. Autorzy i autorki zaproszeni do projektu interpretują lemowskie światy i ukazują je z perspektywy postaci kobiecych. Doświadczymy obyczajowych wizji życia po zmianach klimatycznych i apokalipsie, cyberpunkowych obrazów triumfu megakorporacji, socjologicznych fantazji o osiągnięciu przez człowieka długowieczności, wyzwań macierzyństwa przyszłości.
Rodrigo Lucio, Carlos Dearmas „Mroczne sekrety Olimpu” | Opis wydawcy: Rodrigo Lucio i Carlos Dearmas w „Mrocznych sekretach Olimpu” wystartowali sprintem i już do końca nie zwolnili tempa biegu. Młodzi twórcy stworzyli komiks kapitalnie oddający klimat homeryckich opowieści, chociaż trudno nazwać go wariacją na temat greckiej mitologii. Radrigo Lucio pozabierał sobie z antycznych opowieści przeróżne postaci, pomieszał wątki znane z dzieł Homera, „Eneidy” Wergiliusza, zabrał coś od biografów Aleksandra Wielkiego, po czym zbudował intrygę, którą czyta się z zapartym tchem.
Dlaczego tak dobrze smakuje w XXI wieku? Bo udało mu się zbudować pomost pomiędzy teraźniejszością a dawnymi mitami starożytnych. Barokowe rysunki Carlosa Dearmasa jeszcze podkręciły opowieść. Argentyński twórca z rozmachem odmalował współczesne wyobrażenie o starożytnych bogach.
Ich pycha, kłótliwość, megalomania wręcz wyskakują z kadrów Dearmasa, robiąc potężne wrażenie na czytelniku. Wydawca też postanowił dorzucić coś od siebie do tej barokowej opowieści. Komiks został ubrany w efektowne etui z grafiką zamówioną u Dearmasa specjalnie na tą okoliczność.
Carlos Trillo, Domingo Mandrafina „Spaghetti Bros tom 2” | Opis wydawcy: Podobno rodziny się nie wybiera. Tyle że bez bliskich czasem źle, a z nimi jeszcze gorzej… W rodzinie Centobucchich już od dawna nie dzieje się najlepiej. Rodzinne niesnaski przeradzają się w waśnie na śmierć i życie, a z niektórych szaf zaczynają wypadać ukryte w nich trupy. Amerigo Centobucchi w obliczu kryzysu postanawia zejść z drogi występku i ustatkować się w małżeństwie. Doprowadza tym do szewskiej pasji swych braci – księdza Francesca i policjanta Antonia, któremu swoim posunięciem pokrzyżował życiowe plany dotyczące wybranki. Jedno jest pewne: to, czy w niedalekiej przyszłości w rodzinie poleje się krew, zależeć może od tego, do kogo będzie podobne dziecko, które nosi w łonie młoda córka rzeźnika…
Remigiusz Ryziński „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” | Opis wydawcy: PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja „Hiacynt” – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985-1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia.
Nazywani „zboczeńcami”, „odmieńcami”, „chorymi” – mężczyźni, których nikt nie szanował i których wielu chciało zniszczyć. Ich prześladowania nie zaczęły się w latach osiemdziesiątych. Na dużą skalę inwigilowano ich już od początku PRL. Musieli wypracować strategię przetrwania w systemie powszechnej nagonki. Nauczyć się żyć pomiędzy tymi, którzy ich okradają, szantażują i zabijają, a państwem, które chce ich policzyć i wykorzystać do własnych celów. Wreszcie zmierzyć z lękiem przed nowym nieznanym zagrożeniem – AIDS.
Jaki był faktyczny cel akcji „Hiacynt”? Ile osób przesłuchano i ile teczek powstało? Czy nadal istnieją i gdzie zostały złożone? Czy akcja naprawdę objęła wszystkich homoseksualistów, a może ktoś w tej grupie był chroniony? Remigiusz Ryziński we wstrząsającym reportażu „Hiacynt” szuka odpowiedzi na te pytania i zastanawia się, czy wraz ze schyłkiem lat osiemdziesiątych machina pogardy i nienawiści na pewno się zatrzymała.
Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja tom 2” | Opis wydawcy: Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 roku i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934-2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. „Złota Kolekacja” to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii.
Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Tom drugi kolekcji zawiera długą historię „Szranki konkury” poprzedzoną wstępem dziennikarki „Dziennika Bałtyckiego” Grażyny Antoniewicz.
Katarzyna Jasiołek „Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u” | Opis wydawcy: Co oznaczała tajemnicza „jedynka” na pudełkach? Kto wymyślił sklep samoobsługowy i jak pojawienie się supersamów w Polsce wpłynęło na wygląd opakowań? Kto zbierał papierki po cukierkach, opakowania po czekoladach albo ustawiał na meblościance piramidy z puszek po napojach? Któż z nas nigdy nie kupił kawy czy landrynek ze względu na puszkę, która będzie miłą dekoracją? Albo kto podczas zjadania czekoladek nie rozważał, czy w pudełku po bombonierce schowa listy czy wstążeczki?
Grafika i forma niektórych powojennych opakowań dziś budzi ogromny sentyment. Przywołuje wspomnienie smaku, zapachu, wyjątkowych chwil. Ówczesne opakowania projektowali rodzimi artyści graficy. Ich nazwiska czasem są znane – to malarze, plakaciści, graficy warsztatowi – a czasem brzmią obco. Twórcy opakowań rzadko mieli okazję sygnować swoje projekty, bo czy ktoś zwróciłby uwagę na podpis na pudełku, kopercie płyty czy etykiecie?
Katarzyna Jasiołek przekopała się przez tony opakowań. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedzi na serię pytań. Kto projektował najlepsze opakowania? Dlaczego słoiki i etykiety dyskwalifikowały nasze towary na zachodnich rynkach? Jak wyglądał skup opakowań i kto mógł liczyć na to, że jego pudełko czy butelka trafi na wystawę w galerii? I czy PRL naprawdę był szary?
Dan Watters, Max Fiumara, Sebastian Fiumara „Sandman universum: Lucyfer tom 2 – Boska tragedia” | Opis wydawcy: Drugi tom serii rozgrywającej się w wymyślonym przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. Głównym bohaterem tej opowieści jest pełen namiętności Lucyfer. Bluźnierczym wskrzeszeniem swojej niegdysiejszej kochanki Niosący Światło raz jeszcze wzbudził gniew Boga, który zgodził się dać wiedźmie tylko trzy dni życia, a potem skazał ją na piekło – chyba że Lucyferowi uda się znaleźć dla niej azyl w którejś z innych krain umarłych. Podróżując po różnych zaświatach, Gwiazda Zaranna odkrywa, że od czasu, kiedy władał piekłem, wszystko się zmieniło, a jego pozycja straciła na znaczeniu… Lecz Pierwszego z Upadłych nikt ani nic nie zdoła zawrócić z raz obranej drogi! Szykuje się wielka wojna z niebem!
Scenariusz serii tworzy specjalizujący się w horrorach brytyjski autor Dan Watters, znany z takich cykli jak „Limbo”, „The Shadow” czy „Deep Roots”. Rysunki są dziełem dwóch argentyńskich grafików, a zarazem braci, Maxa i Sebastiana Fiumarów, którzy przebojem zdobyli amerykański rynek, ilustrując opowieści o superbohaterach, a także historie ze świata Hellboya czy Czarnego Młota.
Janusz Górski, Elżbieta Pałasz „Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść o Marianie Stachurskim” | Opis wydawcy: Najpierw miał powstać album poświęcony twórczości Mariana Stachurskiego – grafika, który zaprojektował bodaj najwięcej okładek w historii polskiej książki, a oprócz tego jest autorem plakatów (ponad dwustu), kart pocztowych oraz ilustracji dla dzieci i dorosłych. Jednak nieoczekiwanie z wielogodzinnych rozmów przeprowadzonych z rodziną i znajomymi wyłonił się obraz niezwykle dramatycznego, zakończonego tragicznie losu.
Stąd powstał pomysł podziału książki na dwa równoległe nurty: biograficzny i ikonograficzny. Biografia opiera się na rozmowach z córkami i drugą żoną Mariana Stachurskiego oraz kolegami grafikami: Józefem Wilkoniem, Władysławem Brykczyńskim i Janem Bokiewiczem, dzięki czemu opowieść o życiu przeplata się ze wspomnieniami dotyczącymi pracy artysty w Czytelniku i warsztatu projektanta. Ikonografię wzbogacają reprodukcje oryginałów projektów, często zestawianych z odbitkami drukarskimi, co pozwala podejrzeć kulisy pracy grafika w PRL-u i porównać oryginały z ich realizacjami.
Skąd się wziął tytuł? W ostatnich latach życia Marian Stachurski zaprojektował okładkę do książki „Słyszałem wołanie sowy” Margaret Craven. W dosłownym tłumaczeniu tytuł „I Heard the Owl Call My Name” brzmi nie tylko dramatyczniej, lecz także proroczo: „Słyszałem, jak sowa woła moje imię”.
Stan Sakai „Usagi Yojimbo: Saga. Legendy” | Opis wydawcy: Nowe wydanie popularnej serii „Usagi Yojimbo”. Księga zatytułowana „Legendy” zbiera historie wydane w tomach „Usagi w kosmosie”, „Senso” oraz „Yokai”. Przygody Usagiego w przyszłości! Czy kodeks samuraja przyda się roninowi w zmaganiach z nowoczesną technologią? Istoty zamieszkujące ten świat są podzielone na wojujące ze sobą klany, Usagi jest wiernym sługą jednego z nich i musi się zmierzyć z agresywnymi maszynami, a także zapobiec kradzieży danych umożliwiających odnalezienie klanowego skarbu. Podczas jednej z bitew przeciwko panu Hikijiemu o ziemię uderza metalowa rakieta. W jej wnętrzu kryją się nowi, niespodziewani wrogowie. Usagi i jego bliscy będą musieli zebrać całą swoją odwagę, a także wykazać się hartem ducha i pomysłowością, by stawić czoła przerażającym machinom wojennym i powstrzymać inwazję przybyszów z kosmosu.
Usagi będzie również musiał zmierzyć się demonami i duchami z japońskiego folkloru, po tym jak zdesperowana kobieta poprosi go, by pomógł jej odnaleźć uprowadzoną córkę. Podczas poszukiwań porwanej dziewczynki głęboko w lesie Usagi odkryje, że yokai gromadzą się, by przejąć władzę nad okolicą. Na szczęście do Usagiego dołączy Sasuke. Ale sprawy nie zawsze mają się tak, jak nam się wydaje – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z siłami nadprzyrodzonymi! Seria „Usagi Yojimbo” jest wydawana od ponad trzydziestu lat i tłumaczona na kilkadziesiąt języków. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai, a nowe wydanie zostało wzbogacone o kolorową galerię okładek.
Denis-Pierre Filippi, Silvio Camboni „Myszka Miki: Miki i zaginiony ocean” | Opis wydawcy: Disnejowska Myszka Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Kolekcja dzieł znanych europejskich autorów ukazuje Mikiego także jako detektywa, poszukiwacza dawnych cywilizacji czy wynalazcę. Przeżyj wraz z tym bohaterem niesamowite przygody!
W świecie spustoszonym podczas Wielkiego Konfliktu powoli odradza się cywilizacja. Największym problemem jest rozpaczliwy brak wszelkiego rodzaju paliw. Miki, Minnie i Goofy tworzą zespół zdolnych wynalazców, ale zajmują się też przeszukiwaniem wraków statków. Niestety, kolejny raz zdobycz zostaje sprzątnięta im sprzed nosa przez największego rywala, bezwzględnego Czarnego Piotrusia. Pozbawieni dochodów bohaterowie postanawiają wziąć udział w „wyzwaniu stulecia” i zdobyć wielką nagrodę. W efekcie jednak wplątują się w intrygę, która może doprowadzić do ostatecznego końca świata…
Autorami „Mikiego i zaginionego oceanu” są francuski scenarzysta Denis-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni, którzy od lat współpracują, tworząc znane na wielu rynkach europejskich serie fantastyczno-przygodowe „Niezwykła podróż”, „Gargouilles” i „Néfésis”.
David Roberts „Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych” | Opis wydawcy: 17 stycznia 1913 roku sytuacja Douglasa Mawsona, kierownika Australazjatyckiej Ekspedycji Antarktycznej, była nie do pozazdroszczenia – z całego zespołu został tylko on, groziła mu śmierć głodowa, a na dodatek wszystkie psy padły, musiał więc samodzielnie ciągnąć sanie w drodze powrotnej do głównej bazy. Kiedy zarwał się pod nim most śnieżny i Mawson zawisł nad przepaścią na uprzęży sań, życie uratował mu zapamiętany fragment wiersza, dzięki któremu wykrzesał z siebie siły, by wspiąć się z powrotem na powierzchnię.
Momentami poruszał się na czworakach, a pewnego wieczoru z przerażeniem stwierdził, że spód stopy całkowicie się od niej oderwał. Kiedy 8 lutego dowlókł się do bazy, przypominał żywy szkielet. Pierwszy z towarzyszy, który go ujrzał, zawołał ze zgrozą: „Wiem, że jesteś jednym z nich. Ale którym?!”.
Fascynująca i niewiarygodna historia przywraca Mawsonowi należne mu miejsce pośród największych polarników i kierowników ekspedycji antarktycznych. Książka zawiera słynne zdjęcia Antarktydy wykonane przez Franka Hurleya – wiele z nich nigdy nie było dotychczas publikowanych.
Don Rosa „Wujek Sknerus i Kaczor Donald tom 10: Druga tajemnica starego zamczyska” | Opis wydawcy: Średniowieczni templariusze byli zakonną armią i dysponowali przebogatym skarbcem… a funkcję ich oficjalnych skarbników pełnili członkowie klanu McKwaczów! Teraz Sknerus wraca do swojego rodowego zamku w Szkocji, żeby sprawdzić, czy rycerze ukryli tam swoje skarby… ale dlaczego jego siostra Matylda próbuje go powstrzymać?
Tego dowiesz się z kolejnego tomu kaczych przygód autorstwa Dona Rosy! Oprócz historii o Sknerusie szukającym rodzinnej fortuny, znalazły się tu komiksy o trzech caballeros, którzy zapuszczają się do niebezpiecznych Kopalń Ofiary, a także o Czarnym Rycerzu Arszenie Lampenie, który chce unicestwić całą wystawioną w muzeum kolekcję pamiątek Sknerusa McKwacza z licznych wypraw…
Kolekcja, składająca się z dziesięciu tomów, to pierwsze kompletne, chronologiczne wydanie kaczych przygód autorstwa ulubieńca czytelników Dona Rosy, podążającego śladem legendarnego disnejowskiego autora Carla Barksa, lecz posiadającego własny, niepowtarzalny styl. Rosa, który zasłynął cyklem „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, przez dwie dekady snuł opowieści o Sknerusie i Donaldzie!
Simon Spurrier, Aaron Campbell „John Constantine Hellblazer – tom 1: Znak cierpienia” | Opis wydawcy: Pierwszy tom kolejnej z opowieści rozgrywającej się w stworzonym przez słynnego Neila Gaimana uniwersum Sandmana. Tym razem głównym bohaterem jest największy komiksowy mag Anglii – John Constantine! Podobno John nie żyje… Owszem, przez jakiś czas był poza naszym wymiarem życia, ale jakaś siła wyrwała go z chaosu apokaliptycznych wersji przyszłości, aby powrócił na ulice Londynu, gdzie przerażające istoty rozdzierają na strzępy miejscowych gangsterów. Ich szef chce zatrudnić Constantine’a, aby zlikwidował mroczne zagrożenie. Szybko okazuje się, że zwyczajne egzorcyzmy nie wystarczają. Co więcej, sprawa ginących bandytów jest tylko zapowiedzią nadciągającego wielkiego niebezpieczeństwa…
Serię „John Constantine: Hellblazer” tworzy wielu autorów, między innymi scenarzysta Simon Spurrier („Lobster Random”, „The Simping Detective”) i rysownik Aaron Campbell („The Shadow”, „Green Hornet”).
Park Minjoon „Grając w kalmara. Nieoficjalny przewodnik” | Opis wydawcy: Przewodnik po największym fenomenie serialowym ostatnich lat – „Squid Game”. 456 tonących w długach osób bierze udział w serii dziecięcych zabaw, z których nie wolno im odpaść. Oznacza to bowiem śmierć. Ta niepokojąca mieszanka popularnych w dzieciństwie gier, krwi, walki o życie oraz krytyki systemu czerpie inspirację z „Battle Royale” i świata mangi. W bardzo krótkim czasie oddziaływanie serialu staje się zjawiskiem dotąd niespotykanym i zatacza coraz szersze kręgi. „Grając w kalmara” to nieoficjalny przewodnik, który pozwoli ci poznać wszystkie tajemnice serialu, przybliży świat koreańskiej popkultury, a także dostarczy niezbędnej wiedzy, byś mógł brylować w rozmowach na te tematy.
Co zrobisz w sytuacji, w której każdy wybór jest zły? Nieoficjalny przewodnik po serialu dostarczy ci wszystkiego, czego potrzebujesz, żeby zgłębić tajemnice każdego odcinka w najdrobniejszych szczegółach. Książka zdradzi ci nieznane fakty o filmie i jego bohaterach, tajniki każdej z serialowych gier wraz z instrukcjami, jak wygrać. Poza tym znajdziesz tu mnóstwo ciekawych szczegółów, analizy oraz quiz, który sprawdzi twoją wiedzę o tym globalnym fenomenie. Ekscytująca lektura dla tych, którzy nie przyjmują do wiadomości, że pierwszy sezon „Squid Game” już się zakończył.
„Squid Game” to jeden z największych serialowych hitów w historii. Obejrzany w ciągu kilku tygodni przez ponad 150 milionów widzów, stał się fenomenem, który wyszedł daleko poza granice Netflixa. Zdominował telewizję, internet, media społecznościowe oraz prasę na całym świecie.
Clotilde Bruneau, Pierre Taranzano „Świat Mitów: Iliada” | Opis wydawcy: Kolejny tom serii „Świat mitów” – komiksów opartych na greckiej mitologii. Tym razem prezentujemy komiksową adaptację jednego z najsłynniejszych greckich eposów – „Iliady” – przypisywanej Homerowi opowieści o wojnie trojańskiej. Greckie wojska od dziesięciu lat oblegają Troję. Dla Menelaosa, króla Sparty, zdobycie miasta to kwestia honoru, ponieważ chce odzyskać swoją żonę piękną Helenę, porwaną przez syna władcy Troi Parysa. Dla brata Menelaosa, Agamemnona, jest to zaś znakomity pretekst do zajęcia mitycznego miasta i poszerzenia granic własnego imperium. Natomiast dla Achillesa, najmężniejszego ze wszystkich wojowników, to świetna okazja do zdobycia legendarnej sławy. Jednak żaden z tych potężnych wojowników nie wie, że jest jedynie pionkiem w grze. Troja bowiem stanowi pole bitwy samych bogów, którzy rozgrywają śmiertelników niczym figury na szachownicy. I tylko mieszkańcy Olimpu wyjdą z tej potyczki zwycięsko…
Pomysłodawcą serii „Świat mitów” i jej opiekunem merytorycznym jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry. Scenariusz komiksu napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau („Dedal i Ikar”), natomiast rysunki wykonał francuski rysownik Pierre Taranzano („Gilgamesz”).
Javier de Isusi „Boska komedia Oscara Wilde’a” | Opis wydawcy: W „Boskiej Komedii Oscara Wilde’a” Javier de Isusi wychodzi poza ramy znanego powszechnie życiorysu, próbując wyobrazić sobie, co działo się w duszy pisarza na przestrzeni trzech ostatnich lat przed jego śmiercią. Składa jednocześnie głęboki hołd twórczości Wilde’a, przemycając w opowieści cytaty i odniesienia wyrażające znaczną część poglądów pisarza. Album wyróżniony prestiżową nagrodą Premio Nacional del Cómic 2020.
Nicolas Petrimaux „Dorwać Ramireza. Akt II” | Opis wydawcy: Drugi tom pełnej zaskakujących zwrotów akcji opowieści sensacyjnej rodem z filmów Tarantino! Jacques Ramirez, spokojny arizoński sprzedawca sprzętu AGD, nawet nie podejrzewa, że jego życie zostanie przewrócone do góry nogami. W ciągu zaledwie kilku dni dochodzi do kilku niespodziewanych wydarzeń: meksykańscy bandyci rozpoznają w nim płatnego zabójcę, z którym mają na pieńku; zostaje uznany przez policję winnym zamachu terrorystycznego; napotyka dwie poszukiwane za liczne napady złodziejki, Chelsea i Dakotę. W wyniku splotu tych wszystkich wydarzeń staje się obiektem pościgu zarówno przestępców, jak i sił pilnujących porządku. Na jego drodze pojawia się też pewien tajemniczy starszy pan… Czy Jacques naprawdę jest zwykłym sprzedawcą odkurzaczy? A może w tym, co go spotyka, nie ma przypadku, bo bohatera po prostu dopadła przeszłość, od której starał się uciec? W drugim akcie historii poznamy nowe fakty, ale czy zbliżą nas do odpowiedzi? Na pewno nie zabraknie kolejnych niespodzianek fabularnych, strzelanin, zabawnych rozmów ani szczypty erotyki!
„Dorwać Ramireza” jest pierwszą autorską serią Nicolasa Petrimaux, mieszkającego w Lyonie francuskiego twórcy, który od dzieciństwa fascynuje się amerykańskimi filmami akcji. I fascynację tę widać w komiksie, który pod względem prowadzenia fabuły, metody obrazowania i niewymuszonego humoru przypomina najlepsze osiągnięcia kina sensacyjnego.
Kurt Vonnegut „Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater” | Opis wydawcy: Groteskowy, a zarazem przerażająco wierny obraz świata zbudowanego wokół kultu pieniądza. Eliot Rosewater, miłośnik alkoholu, a także prezes bajecznie bogatej Fundacji Rosewatera, nie jest w stanie znieść ciężaru fortuny, którą posiada. Wpada w obłęd i wyrusza w pijacką pielgrzymkę po całym kraju, żeby na końcu zamieszkać w ciasnym biurze w swoim rodowym miasteczku i zacząć, ku niezadowoleniu wpływowego ojca, pomagać jego mieszkańcom w codziennych potrzebach. Tymczasem przebiegły i ambitny prawnik Norman Mushari postanawia pozbawić Eliota majątku i dostać się do upragnionego grona najbogatszych ludzi Ameryki. Finał tego niezwykłego społecznego eksperymentu Eliota Rosewatera każe zastanowić się, kto jest bardziej szalony – milioner, który rezygnuje ze swojej fortuny, czy pełen hipokryzji i chciwości świat, w którym żyjemy.
Esther Averill „Jenny i Koci Klub” | Opis wydawcy: Pełna uroku opowieść o łagodnej kotce z czerwonym szalikiem. W nowojorskiej Greenwich Village, pod opieką kapitana morskiej żeglugi żyje sobie szczęśliwie czarna kotka. Skromna Jenny Linsky nade wszystko pragnie przystąpić do miejscowego Kociego Klubu, w którego szeregach znajdują się takie kocie osobistości, jak wytworna perska kotka Pani Motylek, zwinny tancerz Makaronik i stateczny, pulchny Pan Prezes. Czy jednak mała Jenny potrafi przezwyciężyć obawy i dowieść, że ona również ma szczególne umiejętności?
Poznajcie Jenny i jej przyjaciół, takich jak nieustraszony Łobuz, czyli Kot Strażak, przeżywających przygody w sercu wielkiego miasta, i przekonajcie się, dlaczego „The Atlantic Monthly” nazwał Jenny „osobistością niewiele mniejszą niż tacy giganci jak Piotruś Królik”.
Pierre Alary, Anthony Jean, Ronan Toulhoat i in. „Conan z Cymerii tom 1” | Opis wydawcy: Zbiorcze wydanie trzech części z francuskiej serri Conan z Cymerii. To właśnie z tej kolekcji pochodzi Conan „Córka Lodowego Olbrzyma” Robina Rechta. Seria oparta jest na oryginalnej prozie Roberta E. Howarda. Pierwszy tom zawiera niepublikowane dotąd w Polsce opowieści: „Królowa Czarnego Wybrzeża” Jeana-Davida Morvana i Pierre’a Alary’ego, „Czarny kolos” Vincenta Brugeasa i Ronana Toulhoata, „Za czarną rzeką” Mathieu Gabelli i Anthony’ego Jeana. W albumie znajdziesz też obszerny materiał publicystyczny.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi