Rzadki egzemplarz pierwszego wydania powieści „Harry Potter i kamień filozoficzny” najdroższym dziełem beletrystycznym XX wieku

13 grudnia 2021

Niezwykle rzadkie pierwsze wydanie „Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego” autorstwa J.K. Rowling zostało sprzedane na aukcji w USA za rekordową kwotę 471 tysięcy dolarów, co czyni je najdroższą książką beletrystyczną z XX wieku, jaka została opublikowana w obiegu komercyjnym.

W przeszłości ceny aukcyjne pierwszych wydań wahały się od 100 do 130 tysięcy dolarów, dlatego tym razem cenę wywoławczą ustalono na 75 tysięcy dolarów. Ostatecznie licytacja zakończyła się kwotą 471 tysięcy dolarów, co jest równowartością blisko 2 milionów złotych.

„To nie tylko najdroższa książka o Harrym Potterze, jaką kiedykolwiek sprzedano, ale też najdroższe komercyjnie opublikowane dzieło beletrystyczne z XX wieku, jakie kiedykolwiek sprzedano” – oświadczył Joe Maddalena, wiceprezes domu aukcyjnego Heritage Auctions w Dallas.

Trudno prześledzić historię książki, ponieważ zarówno kupujący, jak i sprzedawca nie chcieli ujawniać swojej tożsamości. Wiadomo jednak, co czyni ten egzemplarz powieści tak wyjątkowym.

Pierwsze wydanie „Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego” ukazało się w twardej i miękkiej oprawie w łącznym nakładzie 5650 egzemplarzy. Ale twarda oprawa była znacznie rzadsza. Wydrukowano jedynie 500 egzemplarzy, przeznaczonych głównie do dystrybucji w bibliotekach publicznych. I właśnie to był jeden z tych 500 okazów.

Jako ciekawostkę podano, że egzemplarz tego samego wydania w twardej oprawie trafił do producenta filmowego Davida Heymana, który w tamtym czasie założył firmę Heyday Films i szukał książki dla dzieci, którą można by przenieść na ekran. Następnie skontaktował się z Warner Bros. i przedstawił pomysł adaptacji „Harry’ego Pottera”. Reszta to już historia. Osiem filmów o Harrym Potterze zarobiło łącznie około 7,7 miliarda dolarów, stając się prawdziwym kulturowym fenomenem.


 
[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy