14-20 sierpnia 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Prezentujemy nasz redakcyjny wybór najciekawszych nowości wydawniczych, które pojawiły się w sprzedaży w dniach od 14 do 20 sierpnia.
Karol Mularczyk „Rewolucyjny mechanizm, czyli po nitce do komputera” | Opis wydawcy: Pasjonująca historia niedocenionego wynalazku! Na początku była… wielka tajemnica, bo w Chinach za zdradzenie sekretu produkcji jedwabiu groziła utrata głowy. Gdy hodowla jedwabników dotarła w końcu do Europy, znajomość tkackiego rzemiosła zaczęła być w cenie, a handel tkaninami decydował o ekonomii i politycznych wpływach. Kto by pomyślał, że tyle może zależeć od zwykłej nitki lub sposobu jej tkania.
Prawdopodobnie w niejednej z naszych szaf znajduje się żakardowa marynarka, co zawdzięczamy pewnemu tkaczowi – Josephowi Jacquardowi, który ponad dwieście lat temu spędził wiele bezsennych nocy nad pewnym mechanizmem. Jego wynalazek zaintrygował samego Napoleona, a udoskonalany przez lata zwrócił uwagę matematyków i pomógł im stworzyć zaawansowane maszyny liczące.
Jak toczyły się losy tego rewolucyjnego odkrycia? Praca ilu umysłów złożyła się na doskonalenie jednego systemu na przestrzeni lat i jak bardzo skomplikowane są dzieje zwykłej nitki splatającej to, co mamy na sobie? W końcu – co mają ze sobą wspólnego krosna, organy i spis powszechny? Karol Mularczyk w swoim debiutanckim komiksie w fascynujący sposób odpowiada na te i wiele innych pytań.
Sławomir Mrożek „Zagadki bytu” | Opis wydawcy: Wybór tekstów Sławomira Mrożka, w którym śmierć (cóż za niepraktyczna forma!), oniryczność i wątki metafizyczne splatają się w jeszcze jeden obraz galerii Mrożkowego absurdu i przenikliwego spojrzenia na ludzką naturę. Tym wydaniem chcemy uczcić 10. rocznicę śmierci niezrównanego pisarza, dramaturga i rysownika.
Edward Lear „Dong, co ma świecący nos, i inne wierszyki Pana Leara” | Opis wydawcy: Wraca „Dong” – klasyka angielskiej poezji nonsensu z mistrzowskimi ilustracjami Bohdana Butenki! Kultowa książka, na której wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci.
Kim jest Akond ze Skwak? Czy Takie Coś z kraju Dżolibolibo to ryba, owad, ssak czy ptak? Czemu pan z Bombassa chodził na obcasach? Z tej książki nie dowiecie się ani tego, ani wielu innych rzeczy. Znajdziecie w niej za to poetycki absurd i dziecięcą beztroskę, dużo czułości i trochę melancholii – oraz wielu ekscentrycznych bohaterów. Wybierzcie się z nimi na morze w sicie, posłuchajcie, jak grają na srebrzystym flecie, zatańczcie w świetle księżyca. Poczujcie się wolni jak oni!
Wiersze Leara powstały w XIX wieku, ilustracje Butenki mają już ponad 60 lat, ale Dong się nie starzeje – wciąż urzeka lekkością i świeżością.
Hila Blum „Jak kochać własną córkę” | Opis wydawcy: Stojąc na ulicy tysiące kilometrów od domu, Joela ukradkiem obserwuje dwie dziewczynki. Niezauważona przez wnuczki, których nigdy nie poznała, i córkę, z którą od lat nie ma kontaktu, zaczyna snuć opowieść o błędach, łatwych do popełnienia, lecz mimo to niewybaczalnych. Joela ściga własne wspomnienia, by uchwycić moment, gdy drobne oszustwa życia rodzinnego doprowadziły córkę do ucieczki.
Hila Blum tworzy realistyczny portret radości, smutków i niepewności wpisanych w macierzyństwo. Zbrodnie popełnione z dobrych chęci, wielki trud, jaki podejmuje matka, aby ukryć swoją rodzicielską porażkę, oraz historia miłości do dwóch mężczyzn. Do tego, z którym założyła rodzinę, i do tego, z którym przeżywa jej stratę. „Jak kochać własną córkę” to hipnotyzująca powieść o trudnej, nierozerwalnej, przytłaczającej więzi matki z córką.
Karol Maliszewski „Diabeł z Wilkowca. Baśnie i legendy z Okolic Nowej Rudy” | Opis wydawcy: Szkoła dla diabłów, złośliwe duchy przynoszące nieszczęścia i sprowadzające na złą drogę, łapacz węży – to tylko mały fragment baśniowego uniwersum odtworzonego przez Karola Maliszewskiego w książce „Diabeł z Wilkowca. Baśnie i legendy z okolic Nowej Rudy”. Tekst Maliszewskiego i uzupełniające całość ilustracje Tatiany Tokarczuk składają się na literacką podróż, która przenosi nas do magicznej krainy – wchodzących w skład Sudetów Wzgórz Włodzickich.
Nakreślony tutaj obraz rzeczywistości starszym czytelnikom może przywodzić na myśl baśnie Braci Grimm, przed młodszymi otworzy świat magii i legend, który zostanie z nimi na długie lata. W opowiadanych przez Maliszewskiego historiach splatają się losy ludzi, zwierząt i fantastycznych istot, fakty z historii regionu i istniejące miejscowości stanowią tło dla wydarzeń, w których rzeczywistość zdrowy rozsądek każe wątpić. Ale czy zdrowy rozsądek jest zawsze najlepszym doradcą? Zabawna, błyskotliwa i odpowiednio przerażająca podróż przez czasy i wierzenia.
Alessandro Manzoni „Narzeczeni” | Opis wydawcy: W serii Proza światowa PIW prezentuje wielką (nie tylko objętościowo) powieść urodzonego w 1785 roku w Mediolanie Alessandra Manzoniego. Sytuując akcję „Narzeczonych” w latach 1628-1630, opierał się autor na sumiennych studiach. Dzieje miłości wiejskiej pary, borykającej się z licznymi przeciwieństwami, to tylko pretekst dla nakreślenia szerokiej społecznej panoramy na tle posępnego okresu Włoch wydanych na pastwę hiszpańskich najeźdźców i epidemii dżumy, opisanej z przeraźliwą wnikliwością i realizmem. Nie brak tu jednak miejsc jasnych, pełnych humoru i komizmu. To kamień węgielny włoskiej powieści, a zarazem jej kamień milowy; regularnie wznawiana wciąż cieszy się należnym jej uznaniem.
Paola Mastrocola „Powiedz mi, kim jestem” | Opis wydawcy: Kiedy się rodzimy, nie wiemy, kim jesteśmy. A gdy nie ma nikogo, kto mógłby nam to wyjaśnić, wszystko się komplikuje. Zabawna i pobudzająca do myślenia opowieść o pewnej… No właśnie, o kim?
Urodziła się w ciepłym, przytulnym kapciu. A ponieważ kapeć był pierwszą rzeczą, którą zobaczyła, wzięła go za swoją mamę. I może już do końca życia myślałaby, że jest kapciem, gdyby nie pewien bóbr, który nie miał ochoty zostać inżynierem. Gdy słyszy pytanie: „Kim jesteś?”, za każdym razem odpowiada inaczej. Bo każdy widzi w niej kogoś innego i czego innego od niej oczekuje. Ale czego chciałaby ona sama? Na swojej drodze spotka wielu oryginałów, którzy tak jak ona szukają swojego miejsca w świecie. Nietoperz, który chciał być żółty, samotny wilk, empatyczna jaszczurka z talentem ortopedycznym czy cała kolonia kretów – to tylko niektórzy z nich. Czy pomogą jej znaleźć odpowiedź na pytanie, kim naprawdę jest?
Powiastka filozoficzna Paoli Mastrocoli bawi i skłania do refleksji nad tym, jacy jesteśmy, i co wynika z tego, jak postrzegają nas inni. Książkę przetłumaczono na sześć języków, a we Włoszech stała się bestsellerem. Jest to pierwszy tom nowej serii Filigrany. W małym, zgrabnym formacie ukazują się w niej książki łączące literacki wdzięk, finezyjne ilustracje i lekką treść pobudzającą do refleksji.
Amy Bloom „W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach” | Opis wydawcy: Amy Bloom zaczęła zauważać zmiany w zachowaniu swojego męża, Briana: odsunął się od przyjaciół, rozmawiał głównie o przeszłości, skończyły się wspólne, długie spacery. W końcu usłyszeli diagnozę: Brian cierpiał na chorobę Alzheimera.
Zmuszony do konfrontacji z brutalną chorobą, Brian doszedł do wniosku, że chce umrzeć z godnością. Razem z żoną podjęli niewyobrażalnie trudną i bolesną decyzję. Zwrócili się do Dignitas, organizacji z siedzibą w Szwajcarii, która oferuje możliwość godnego i spokojnego zakończenia życia.
W przejmującej i zaskakującej opowieści Amy Bloom rzuca światło na część życia, o której tak często nie chcemy rozmawiać – o jego zakończeniu. Ta poruszająca, ale i napisana z humorem i rozbrajającą szczerością książka jest niezapomnianym obrazem pięknego małżeństwa i bezgranicznej miłości.
Claire Douglas „Dziewczyny, które zaginęły” | Opis wydawcy: Ile mrocznych tajemnic może skrywać małe miasteczko? W sielankowym zakątku południowo-zachodniej Anglii nie ma nic bardziej intrygującego niż przypadek Olivii Rutherford. Cztery dziewczyny jechały do domu, a po tym, jak ich samochód uległ wypadkowi, znaleziono tylko jedną z nich – Olivię.
Co się stało z dziewczynami, które zniknęły? Dziennikarka Jenna Halliday pojawia się w Wiltshire w związku ze zbliżającą się dwudziestą rocznicą tej tragedii, aby opisać sprawę. Miejscowi nie są zadowoleni z obecności tej outsiderki, zdeterminowanej, aby grzebiąc w przeszłości, dokopać się prawdy.
Wkrótce Jenna zaczyna dostawać pisemne pogróżki. Mieszkańcy miasteczka dają jej wyraźnie do zrozumienia, że nie jest tu mile widziana: musi wyjechać, zanim spotka ją coś złego… i zanim stanie się kolejną zagadką związaną z tym miejscem.
Piotr Borlik „Baltica” | Opis wydawcy: Witamy na pokładzie MF Baltica – tu zwykła podróż zmienia się w nieustającą zabawę. Uważaj jednak, by nie zatracić się w niej. Wystarczy chwila nieuwagi, a już nigdy nie zejdziesz na ląd.
Pasażerowie MF Baltica podróżują w różnym celu. Trójkę z nich łączy jednak coś więcej niż turystyczny rejs tym samym statkiem. Przykładny mąż, imprezująca studentka i starsza pani mają wrażenie, że umknęło im coś istotnego. Niedługo okazuje się, że ten brakujący element wspomnień może im uratować życie. Prequel trylogii „Boska proporcja”, „Materiał ludzki” i „Białe kłamstwa” z komisarz Agatą Stec.
Tiya Miles „Wszystkie rzeczy na drogę. Dzieje worka Ashley, dziedzictwa jej czarnych potomkiń” | Opis wydawcy: Worek jest pojemny: pomieścił znoszoną sukienkę, trzy garście orzechów pekan oraz warkocz Rose. Dzięki tym przedmiotom dziewięcioletnia Ashley wiedziała, że chociaż sprzedali ją handlarze niewolników, nigdy nie zostanie sama, bo matka sercem będzie przy niej. Służył kolejnym pokoleniom kobiet: najpierw zniewolonej Rose, potem jej zniewolonej córce Ashley, aż w końcu prawnuczce Ruth. Ta ostatnia wyszyła na worku jego historię, kończąc ją słowami swojej prababci: „Moja Miłość jest w nim na zawsze”. Płócienny worek – świadek historii czarnych kobiet – jest jednak dowodem nie tylko ich cierpienia, ale przede wszystkim siły i triumfu. Piekło niewolnictwa Karoliny Południowej, rozdzielanie rodzin przez dopisywanie ich członków do listy mebli i odbieranie im godności – to nie wystarczyło, by zatrzymać słowa miłości matki do córki, by zniszczyć rodzinne więzy podtrzymywane wbrew przeciwnościom losu.
Tiya Miles snuje opowieść o życiu Rose, Ashley i Ruth, szukając ich śladów w źródłach nierzadko rażąco niekompletnych ze względu na systemowe pomijanie w nich czarnych. Autorka wypełnia luki w dokumentach, odwołując się do przedmiotów życia codziennego, i opowiada w ten sposób wielowymiarową historię niewolnictwa i późniejszej niepewnej wolności w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu pokazuje, czym dla zniewolonej czy zniewolonego była garść orzechów, jak wyzwalające, ale i niebezpieczne mogło być posiadanie porządnej sukienki oraz jaka otucha płynęła z możliwości okrycia się, kiedy stało się na podeście aukcyjnym. Nawet jeśli za okrycie służył jedynie płócienny worek.
Książka „Wszystkie rzeczy na drogę” zdobyła wiele nagród, między innymi National Book Award w kategorii non-fiction. Została też ogłoszona jedną z najlepszych książek 2021 roku według krytyków z „Washington Post”, „New York Times” i „Kirkus Reviews”.
George Orwell „Lew i jednorożec. Najlepsze eseje i felietony” | Opis wydawcy: W eseju „Dlaczego piszę” George Orwell wyznaje, że nie potrafiłby napisać książki ani artykułu, gdyby nie było to dla niego również doświadczenie estetyczne. Takich – wysokiej próby – doświadczeń dostarcza lektura tego zbioru, który pozwala w pełni docenić skalę talentu i wszechstronność zainteresowań pisarza. Znajdziemy tu głośne eseje programowe poświęcone językowi propagandy, wizji demokratycznego socjalizmu i brytyjskiemu imperializmowi. Przeczytamy dwa wstrząsające teksty narracyjne, w których Orwell rozlicza się ze swoją przeszłością, przywołując młodzieńcze doświadczenia funkcjonariusza policji imperialnej w Birmie. Poznamy także jego przepis na dobre pisarstwo, refleksję nad tym, czy geniuszom wolno więcej, oraz parę myśli o tym, po co spoglądać w oczy ropusze szarej.
Ze zbioru dziewiętnastu błyskotliwych esejów i smakowitych felietonów wyłania się pełniejszy obraz pisarza – odmienny od tego, jakim chciałyby go widzieć konserwatywne kręgi. To obraz intelektualisty nieulegającego presji otoczenia, krytyka politycznej bierności, antyfaszysty, człowieka opowiadającego się jednoznacznie po stronie wartości lewicowych, osoby wrażliwej na piękno, urodę życia i przyjemność, jaką można czerpać z Natury.
Mirion Malle „W ten sposób znikam” | Opis wydawcy: Przejmująca opowieść o radzeniu sobie z traumami i psychicznymi problemami. Clara ma dwadzieścia kilka lat, przyjaciół, opublikowaną książkę, pracę, którą lubi, i szefa, którego lubi znacznie mniej. Jej była dziewczyna wrzuca radosne zdjęcia w sieci, terapeutka milczy, a pewne zdarzenie z przeszłości nie pozwala o sobie zapomnieć.
W swoim komiksie Mirion Malle, rysowniczka i scenarzystka z Francji, przygląda się temu momentowi w życiu, kiedy wszystko zaczyna się wymykać i przytłaczać, a próby zaradzenia kolejnym kryzysom przestają się sprawdzać. To opowieść o stanie zapadania się i mimo wszystko walki o siebie. O szukaniu wsparcia, a zarazem wycofywaniu się ze świata. „W ten sposób znikam” pozwala dostrzec te sprzeczności i zrozumieć, co może się dziać z osobą, która doświadcza depresji, i jak do niej dotrzeć, by pomóc.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi