1-7 kwietnia 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

7 kwietnia 2024

Przedstawiamy kilkanaście nowych powodów, by zajrzeć do księgarń. Wybraliśmy dla was najciekawsze książki, które ukazały się w dniach od 1 do 7 kwietnia.

Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko „ahat-ilī. Siostra bogów” | Opis wydawcy: Historia sumeryjskiej bogini wojny i miłości Inanny, zstępującej do podziemnej krainy umarłych, by po kilku dniach powrócić do świata żywych, jest jednym z najstarszych mitów ludzkości, którego echa odbijają się w świętych tekstach Babilonu, Grecji czy chrześcijaństwa. Olga Tokarczuk sięgnęła po ten mit w powieści „Anna In w grobowcach świata”, którą następnie zaadaptowała na libretto opery „ahat ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka. Odnalazła w nim uniwersalną opowieść o Bogini i odkryła, że jej zrozumienie pozwala zapanować nad lękiem przed śmiercią, a tym samym osiągnąć nieśmiertelność.

Tekstowi libretta Olgi Tokarczuk towarzyszy erudycyjny, bogato ilustrowany esej Zbigniewa Mikołejki, objaśniający wędrówkę mito­logicznych motywów w czasie i przestrzeni. Wspólnie – pisarka noblistka i wybitny religioznawca – w akcie literackiej i filozoficznej archeologii docierają do najgłębszych pokładów niezmiennych ludzkich wyobrażeń, lęków i pragnień.

Manu Larcenet „Droga” | Opis wydawcy: Jedna z ważniejszych amerykańskich powieści XXI wieku, wyróżniona nagrodą Pulizera – „Droga” Cormaca McCarthy’ego doczekała się komiksowej adaptacji. Jeśli bierze się za nią Manu Larcenet, to wiadomo, że będzie bardzo mrocznie, chwilami makabrycznie, a na pewno czytelnik zostanie rzucony emocjom na pożarcie. Wystarczy wspomnieć co Francuz zrobił w adaptacji „Raportu Brodecka” Philipe’a Claudela.

Postapokaliptyczna historia wędrówki ojca i syna przez opuszczone miasta i drogi Stanów Zjednoczonych, historia upadku ludzkości a zarazem dramatycznej walki o zachowanie człowieczeństwa w nieludzkich czasach. Larcenet potrafi odnajdywać się w ekstremizmach jak mało kto. I tym razem nie zawiódł. Po wybitnej książce, wspaniałym filmie z Viggo Mortensenem, czas na znakomity komiks!

Ray Nayler „Góra pod morzem” | Opis wydawcy: Ludzkość wreszcie odkryła obcą inteligencję – gatunek ośmiornic mający własny język oraz kulturę. Zaczyna się globalna rywalizacja o kontrolę nad nimi. Stawki są bardzo wysokie.

Międzynarodowa technokorporacja Dianima zamknęła dostęp do archipelagu Con Dao, na którym odkryto gatunek ośmiornic mogący posiadać własny język oraz kulturę. Specjalistka od biologii morskiej, doktor Ha Nguyen, która poświęciła całe życie na badania nad inteligencją głowonogów, jest gotowa na wszystko, by otrzymać szansę pracy nad tym odkryciem. Udaje się na wyspy, by dołączyć do ekipy Dianima, na którą składają się naznaczona bliznami pracownica ochrony oraz pierwszy (i być może ostatni) android na świecie. Ośmiornice mogą stać się kluczem prowadzącym do przełomu w badaniach nad pozaludzką inteligencją. Gdy doktor Nguyen próbuje nawiązać kontakt z nowo odkrytym gatunkiem, siły potężniejsze niż Dianima próbują zagarnąć ośmiornice dla siebie. Ale nikt nie pytał ich, co na ten temat sądzą. Ani co mogą w tej sprawie zrobić.

Futurystyczny thriller, medytacja nad naturą świadomości, ostrzeżenie przed katastrofą ekologiczną – olśniewający debiut Raya Naylera, „Góra pod morzem”, jest tym wszystkim jednocześnie.

Gaston Leroux „Upiór opery” | Opis wydawcy: „Upiór opery”, gotycka powieść grozy z 1909 roku autorstwa Gastona Leroux, francuskiego pisarza i prawnika, do dziś zaskakuje i zachwyca czytelników wartką akcja i wielowątkową fabułą. Tytułowy Upiór to w istocie genialny architekt i kompozytor o imieniu Eryk. Obdarzony barwnym życiorysem, błyskotliwym umysłem, ale też zdeformowanym ciałem, od lat zamieszkuje podziemia Opery Paryskiej. Pewnego dnia w operze pojawia się młoda, utalentowana sopranistka – Christine Daaé, w której Eryk zakochuje się bez pamięci. Ją z kolei łączy uczucie z wicehrabią Raulem de Chagny. Gdy umiera ojciec śpiewaczki, ta z rozpaczy traci głos. Owładnięty obsesyjną miłością Eryk postanawia pomóc dziewczynie odzyskać umiejętność śpiewania, porwać ją i rozkochać w sobie. Czy uczucia Eryka zostaną odwzajemnione? Czy śpiewaczka odzyska swój unikatowy głos? Jak dalej potoczą się losy Eryka, Christine i Raula?

Historia Upiora z Paryskiej Opery stała się inspiracją do stworzenia licznych ekranizacji. W 1986 roku na londyńskim West Endzie miała miejsce światowa prapremiera musicalu, który na podstawie historii Upiora stworzył Andrew Lloyd Webber. Musical „Upiór w Operze” stał się najbardziej dochodowym musicalem w historii, odnosząc gigantyczny sukces na najważniejszych scenach musicalowych na całym świecie, m.in. na Broadwayu, gdzie był najdłużej w historii granym spektaklem.

Becky Chambers „Modlitwa za nieśmiałe korony drzew” | Opis wydawcy: Po „Psalmie dla zbudowanych w dziczy” Becky Chambers powraca z piękną opowieścią o nadziei i akceptacji w drugim tomie bestsellerowej serii „Mnich i robot”.

Po przemierzeniu rolniczych obszarów Pangi siostrat Dex, herbaciany mnich, oraz Mszaczek, robot, posłane, by ustalić, czego potrzebuje ludzkość, kierują się do wiosek i miast małego księżyca, który nazywają domem. Mają nadzieję znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie, a przy tym poznają nowych przyjaciół, uczą się nowych pojęć i doświadczają entropijnej natury wszechświata. Czy w świecie, w którym ludzie mają już to, czego chcą, posiadanie więcej w ogóle ma sens? Mnich i robot będą musieli o to pytać – i to często.

Edward Ashton „Mickey7” | Opis wydawcy: Umieranie to żadna frajda… ale pozwala zarobić na życie. Mickey7 jest wymienialnym: narażonym na wielokrotną śmierć pracownikiem ekspedycji mającej na celu skolonizować planetę Niflheim. Gdy tylko zadanie okazuje się zbyt niebezpieczne dla zwykłych ludzi czy nawet maszyn, otrzymuje je Mickey. Po śmierci danej wersji ciała wytwarza się nowe z wszczepioną tą samą kopią mózgu. Po sześciu zgonach Mickey7 rozumie już, dlaczego był jedynym kandydatem, który zgłosił się na to stanowisko.

Podczas rutynowego zwiadu zaginiony w akcji Mickey7 zostaje uznany za martwego. Kiedy dzięki pomocy miejscowych form życia wraca do kolonii, okazuje się, że spisano go już na straty, a do pracy zgłasza się nowy klon, Mickey8. Zwielokrotnianie wymienialnego jest zabronione i w razie wykrycia obaj zapewne trafią do odzyskiwacza białka. Mickey7 musi więc utrzymać swego sobowtóra w tajemnicy przed resztą kolonii. Ostateczny los zarówno tubylców, jak i kolonizatorów zależy od Mickeya7. Oczywiście, jeśli uda mu się nie umrzeć na dobre…

Na podstawie powieści Joon-ho Bon, zdobywca 4 Oscarów za „Parasite”, nakręcił film „Mickey17” z Robertem Pattinsonem w roli głównej.

Fred Duval, Nicolas Jarry, Christophe Bec, Andrea Fattori, Laci, Michel Suro „Legendy Zachodu: Buffalo Bill, Dziki Bill Hickok, Butch Cassidy i Dzika Banda” | Opis wydawcy: Akcja komiksu „Buffalo Bill – Yellowstone” rozpoczyna się zimą 1867 roku. William Cody jest najlepszym łowcą bizonów na Zachodzie i udowadnia to po raz kolejny, zabijając sześćdziesiąt dziewięć bizonów na oczach zdumionych widzów, którzy przyszli oglądać rzeź zorganizowaną przez Buffalo Billa. Później następują tłuste lata i stworzenie lukratywnego widowiska Buffalo Bill’s Wild West, lecz między dwoma kolejnymi tournée Cody musi odetchnąć. Mimo przestróg wyjeżdża na polowanie do Yellowstone.

Akcja komiksu „Dziki Bill Hickok – Czterdziestu bydlaków” rozgrywa się w 1869 roku. Pociąg, którym jedzie Dziki Bill Hickok, wykoleja się kilka godzin po opuszczeniu stacji. Ocalali pasażerowie nie wiedzą, że największym zagrożeniem nie są ani Indianie, ani wilki czy zimno, tylko oddział kawalerii Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi najgorszy szubrawiec, jakiego znał Dziki Zachód, zdecydowany odzyskać to, co zabrał mu Hickok, nawet gdyby miał pozabijać wszystkich tych, którzy staną mu na drodze.

Akcja komiksu „Butch Cassidy i Dzika Banda” rozgrywa się wiosną 1899 roku. Dzika Banda, która ze słynnym Butchem Cassidym na czele terroryzuje okolicę, okrada pasażerów pociągu Union Pacific w pobliżu Wilcox. Za głowę bandyty zostaje wyznaczona nagroda w wysokości trzech i pół tysiąca dolarów! Szeryf Josiah Hazen, a także kilku stróżów prawa i łowców nagród wyruszają za nim w pościg przez bezkresy Wyoming.

Cara Hunter „Gorsze niż śmierć” | Opis wydawcy: Północ. Wezwanie do odizolowanego gospodarstwa rolnego na obrzeżach Oksfordu. Człowiek zastrzelony z bliska, w kuchni. Wszystko wskazuje na tragicznie zakończoną kradzież z włamaniem, ale inspektor Adam Fawley podejrzewa, że jest w tym coś więcej. Kiedy policja odkrywa związek z głośną sprawą kryminalną z przeszłości, w której chodziło o morderstwo dziecka i rzekomą pomyłkę sądową, prasę ogarnia szaleństwo. Nagle zespół Fawleya znajduje się pod lupą, obserwowana uważniej niż kiedykolwiek. A kiedy człowiek zaczyna grzebać w przeszłości, ma duże szanse natknąć się na kilka zakurzonych szkieletów w szafie…

Trevor Crafts, Matthew Daley, Mairghread Scott, Carlos Magno „Miasto Latarni- tom 2” | Opis wydawcy: Miasto Latarni nigdy nie było bezpiecznym miejscem dla Sandera Jorvego, a infiltrowanie brutalnej żandarmerii i podawanie się za zamordowanego Gwardzistę uczyniło jego życie jeszcze gorszym. Ale kiedy po nieudanej misji w zakazanym Podziemiu staje twarzą w twarz z samym Killianem Greyem, władcą Imperium Greyów i zagorzałym wrogiem Ruchu Oporu, Sander zostaje zmuszony do walki o przetrwanie… i będzie potrzebował pomocy Greya, żeby ujść z życiem.

„Miasto Latarni” – stworzone przez Trevora Craftsa, przy udziale Bruce’a Boxleitnera i Matthew Daleya, ze scenariuszem Daleya i Mairghread Scott oraz zilustrowane przez Carlosa Magna – opowiada o tym, czego trzeba, żeby zmienić przydzielone człowiekowi miejsce na świecie, a całość jest osadzona w oryginalnym, steampunkowym uniwersum.

Paulina Cedlerska „Puste miejsce” | Opis wydawcy: Czterej podopieczni poradni zdrowia psychicznego w zimowy wieczór wracają z zawodów pływackich. Z nieznanych przyczyn zmieniają trasę i jadą w przeciwnym kierunku. Porzucają samochód w lesie, a sami przepadają bez śladu. Ciała dwojga z nich zostają znalezione po kilku tygodniach poszukiwań. Według biegłych śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych. Pozostali uczestnicy wyprawy dosłownie rozpływają się w powietrzu. Dziesięć lat później Jaśmina i Wojtek przemierzają kamperem Puszczę Piską. Niespodziewanie znikają, a policja znajduje ich porzucone auto kilkanaście kilometrów od miejsca, w którym dekadę wcześniej odnaleziono samochód należący do czwórki zaginionych mężczyzn. Dla Karoliny, która nie traci nadziei na odnalezienie brata, dramatyczna historia młodego małżeństwa stanowi punkt wyjścia do tego, by walczyć o wznowienie śledztwa. Czy te dwie tragedie mają ze sobą coś wspólnego? Mazurski las stał się niemym świadkiem makabrycznych wydarzeń, a może w puszczy doszło do nieszczęśliwego wypadku?

Claudia Durastanti „Obca” | Opis wydawcy: Urodziła się w rodzinie dwojga głuchych, „Oliverów Twistów rzymskiej nocy”, dekadentów i buntowników. Dzieciństwo spędziła w Nowym Jorku, otoczona wielką włoską rodziną, gdy przeprowadzili się na prowincję, do Włoch – została jej już tylko samotność dzielona z matką i bratem. Przez kolejne lata podejmowała nieustanne próby zapuszczania korzeni i porozumienia się ze światem – do tej pory język jej rodziny naznaczony był emigracją, niepełnosprawnością rodziców i wyobcowaniem.

Między Bazylikatą a Brooklynem, od Rzymu po Londyn, z dorosłości w dzieciństwo – Claudia Durastanti przerzuca mosty w czasie i przestrzeni, swoją historię ubiera w literacki język, a przez autobiograficzną refleksję stara się zdystansować od przeszłości. Kreśli słodko-gorzką opowieść o niezwykłych, choć często toksycznych więzach łączących jej rodzinę, w której miłość miesza się ze złością, a zdrowy rozsądek z szaleństwem. Pisze o matce kochającej festiwal w San Remo, choć nigdy nie mogła go usłyszeć. O ojcu, którego ulubionym sposobem komunikacji była złośliwość. O babce, która miała słabość do zaginionych dziewczynek. I o sobie samej – o fantazjach, syndromie oszustki i wyobcowaniu. „Obca” to zarazem intymna i uniwersalna, pokoleniowa opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i nadawaniu sensów własnemu życiu.

John Steinbeck „Księżyc zaszedł / W niepewnym boju” | Opis wydawcy: Dwie poruszające historie amerykańskiego mistrza pióra, który jak nikt inny objawia prawdę o człowieku.

„Księżyc zaszedł”, nowela, której posiadanie w faszystowskich Włoszech było karane śmiercią, rozgrywa się w czasie II wojny światowej w nadmorskim miasteczku w północnej Europie. Niespodziewany desant batalionu spadochroniarzy doprowadza do zajęcia portu przez wroga. By zachować spokój, okupanci decydują się na wyjście „humanitarne” – zamiast zmienić ludzi u władzy, całkowicie ich sobie podporządkowują. Mieszkańcy nie zamierzają jednak łatwo się poddać. Kiedy ich bierny sprzeciw zamienia się w czynny opór, na jaw wychodzi prawda o wojnie i naturze ludzkiej.

W powieści „W niepewnym boju” Jim Nolan jest jednym z organizatorów strajku wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Bunt, który planowo miał objąć zbieraczy owoców i bawełny, przeradza się w brutalny konflikt między wyzyskiwaczami a wyzyskiwanymi. Gdy władzę przejmuje ślepy fanatyzm, sytuacja powoli wymyka się spod kontroli…

James Clavell „Shogun” | Opis wydawcy: Epicka powieść, której akcja osadzona została w feudalnej Japonii XVI wieku. Głównym bohaterem jest angielski żeglarz John Blackthorne, który w wyniku sztormu trafia na japońskie wybrzeże i zostaje wzięty do niewoli przez japońskiego samuraja Toranagę.

Blackthorne zostaje wciągnięty w wir politycznych intryg, gdzie jego losy splatają się z ambicjami Toranagi i walką o władzę wśród feudalnych lordów. Narracja ukazuje kontrast między europejskim wychowaniem Blackthorne’a a japońską kulturą, co prowadzi do fascynującego przedstawienia dwóch tak różnych światów.

Powieść wciąga czytelnika w świat honoru, zdrady i niebezpieczeństwa, ukazując niezwykłą dynamikę społeczną i polityczną Japonii z przełomu XVI i XVII wieku. Zaskakujące zwroty akcji, wątek miłosny między Johnem a Lady Mariko oraz starannie wykreowane postaci sprawiają, że „Shogun” to niezapomniane literackie doświadczenie, które pozostaje w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury. Powieść kolejny raz stała się inspiracją dla twórców filmowych. Najnowsza ekranizacja, na równi z poprzednią z 1980 roku, przykuwa uwagę milionów widzów na całym świecie.

Tommi Parrish „Wszyscy, którym ufam” | Opis wydawcy: Eliza jest samotną matką i poetką. Sasha, szukając kierunku w swoim życiu, właśnie wróciła do rodziców i dorabia jako prostytutka. Łączy je niecodzienna przyjaźń, która czasami próbuje być czymś więcej. Relacja bohaterek daje głęboko rezonujące spojrzenie na to, jak daleko ludzie potrafią posunąć się, aby znaleźć intymność w społeczeństwie, które coraz bardziej jej nie sprzyja.

Magdalena Salik „Wściek” | Opis wydawcy: Katastrofa klimatyczna, bezduszność korporacji i hipokryzja elit. Marie Duchene swoją bezradność przekuwa w pozytywne działanie – kaprys bajecznie bogatego potentata medialnego pozwala jej pracować nad przywróceniem światu mamutów włochatych. Jej mąż, Dagan Talbot, przeciwnie – porzuca karierę naukową na rzecz ekoaktywizmu, a poczucie sprawczości daje mu internetowa popularność. Kryzys w ich związku osiąga punkt krytyczny.

Głęboko pod powierzchnią dojrzewa nowe pokolenie rewolucjonistów, dla którego cała dotychczasowa historia ludzkości to jedynie nieistotny przypis do nowej ery. Gdy giną ludzie z pierwszych stron gazet, a światem wstrząsa seria potężnych awarii sieci energetycznych, nieuchronnie pojawia się pytanie o źródła technologicznej przewagi buntowników…

To nie jest literatura złowrogiej przyszłości. Opisane przez Magdalenę Salik fizyczne, polityczne i technologiczne procesy błyskawicznie nabierają rozpędu. „Wściek” to pasjonujący thriller połączony z przejmującą diagnozą społeczną i doskonale dopracowanym popularnonaukowym tłem.

Lomig „W lesie” | Opis wydawcy: Na świecie kończą się zasoby, więc dwie siostry uczą się samodzielnego życia w lesie. Czy uda im się wymyślić nową, lepszą rzeczywistość?

Nic nie jest tak jak dawniej. Świat, który znamy, uległ całkowitej degeneracji: nie ma prądu ani benzyny, pociągi przestały kursować, samoloty nie odrywają się od ziemi. Krążą za to niepokojące plotki, więc ludzie zaczynają uciekać. Siedemnastoletnia Nell i osiemnastoletnia Eva od zawsze mieszkały w rodzinnym domu w leśnej głuszy. Kiedy cywilizacja upada, a rodzice umierają, dziewczyny są zdane na siebie. Zostaje im tylko pasja do tańca i literatury. W obliczu nieznanego siostry muszą dorosnąć i zaufać otaczającym je lasom pełnym nieprzebranych bogactw.

Carlos Sampayo, Jose Muñoz „Alack Sinner tom 1: Wiek niewinności” | Opis wydawcy: Jedna z najważniejszych opowieści detektywistycznych w historii komiksu, inspiracja Franka Millera, legendarna seria „Alack Sinner” wreszcie doczekała się polskiego wydania! Były policjant, Alac Sinner, prowadzi nowojorską agencję detektywistyczną, a kolejne sprawy są pretekstem do ukazania zmian społecznych zachodzących w amerykańskiej metropolii.

Nie byłoby „Sin City” i „100 naboi”, gdyby Miller i Eduardo Risso nie poznali wcześniej „Alacka Sinnera”! Opowieść o megapolis była tak sugestywna, że przez wiele lat jej czytelnicy wierzyli, że Carlos Sampayo i Jose Muñoz tworzyli ją w Nowym Jorku. Nic bardziej mylnego, wzorem było bowiem argentyńskie Buenos Aires! Sampayo i Muñoz są wielkimi fanami jazzu, swingu i funky toteż muzyka tamtych czasów wylewa się z kart komiksów. Mroczny klimat opowiadań wprost genialnie odbija się w ciężkim chiaroscuro rysunków Jose Muñoza (wychowanka Alberto Brecci, Hugo Pratta i asystenta Solano Lopeza!).

Co ciekawe, komiks powstał na zamówienie włoskiego wydawcy i na włoskiej wersji autorzy i redaktorzy dokonywali poprawek przy okazji kolejnych wydań „Alacka Sinnera”. Carlos Sampayo i Jose Muñoz wprawdzie od ponad 40 lat mieszkają w Europie, są jednak Argentyńczykami, a ich ojczystym językiem jest hiszpański.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi