Znamy fabułę pierwszej powieści Olgi Tokarczuk po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla

11 kwietnia 2022

Wydawnictwo Literackie ujawniło pierwsze szczegóły na temat nowej powieści Olgi Tokarczuk – pierwszej po otrzymaniu przez pisarkę literackiej Nagrody Nobla. Książka będzie nosiła tytuł „Empuzjon” i trafi do sprzedaży 1 czerwca.

Akcja książki rozgrywa się na niespełna rok przed wybuchem I wojny światowej, we wrześniu 1913 roku, w położonym u podnóża gór uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku), gdzie od przeszło pół wieku działało wówczas jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Jak informuje Wydawnictwo Literackie, Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić. „Powieść na te czasy” – komentuje krótko na Twitterze Marcin Baniak, szef działu promocji krakowskiej oficyny, która opublikuje książkę.

„Empuzjon” to pierwsza powieść Tokarczuk od momentu przyznania jej Nagrody Nobla. Poprzednia to „Księgi Jakubowe” z 2014 roku, której angielski przekład znalazł się właśnie w finale Międzynarodowego Bookera. W międzyczasie ukazały się: „Opowiadania bizarne”, książka obrazkowa dla dzieci „Zgubiona dusza” oraz zbiór esejów i wykładów „Czuły narrator”.

[am]
fot. Martin Kraft/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy