banner ad

Zmarł William Peter Blatty, autor „Egzorcysty”

14 stycznia 2017


W wieku 89 lat zmarł William Peter Blatty, pisarz i filmowiec, który przestraszył miliony ludzi na całym świecie za sprawą bestsellerowej powieści „Egzorcysta” i filmu na jej podstawie uważanego za jeden z najlepszych obrazów grozy w historii kina.

Blatty zmarł w czwartek wieczorem, 12 stycznia, w szpitalu w Bethesda w stanie Maryland. „To był szpiczak mnogi, rodzaj raka krwi. Został zdiagnozowany dopiero w zeszłym miesiącu” – powiedziała wdowa po autorze, Julie Alicia Blatty. „Byliśmy małżeństwem przez 33 lata” – dodała.

Blatty odniósł sukces nie tylko jako powieściopisarz, ale również autor wielu scenariuszy filmowych. Co ciekawe, zanim napisał dzieło, które weszło do kanonu grozy, specjalizował się w komediach. Pisał powieści humorystyczne, jak „Johnie Goldfarb, proszę do domu!”, ale także scenariusze do filmów utrzymanych w takiej konwencji (np. „Różowa Pantera: Strzał w ciemności” i „Wielki skok na bank”).

Swą najsłynniejszą powieść, „Egzorcystę”, opublikował w 1971 roku. Fabuła książki inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami i opisywała historię dwóch księży próbujących pokonać demona, który wszedł w 12-letnią dziewczynkę. Zarówno powieść, jak i film zdobyły niemałe uznanie. Za scenariusz do filmu Blatty otrzymał Oscara, ekranizacja była też nominowana w kategorii „najlepszy film”, co rzadko przydarza się filmom z gatunku grozy.

„RIP William Peter Blatty, który napisał wspaniałą powieść grozy naszych czasów. Trzymaj się, staruszku Billu” – tak skomentował wiadomość o śmierci pisarza na swoim profilu na Twitterze Stephen King.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy