Zbiór opowiadań Zadie Smith zapowiedziany na jesień 2019 roku

20 grudnia 2018


Zadie Smith planuje wydać w przyszłym roku swój pierwszy zbiór opowiadań z prawdziwego zdarzenia. Książka będzie nosić tytuł „Grand Union”, a jej światowa premiera zapowiedziana jest na jesień 2019.

Z informacji udostępnionej przez brytyjskie wydawnictwo Hamish Hamilton wynika, że w tomie „Grand Union” znajdzie się 10 zupełnie nowych opowiadań oraz 10 napisanych i opublikowanych w ciągu 20 lat kariery pisarskiej Zadie Smith. Nowe i stare opowiadania będą się przeplatać, a całość zakończy nieco dłuższy utwór, tytułowy „Grand Union”. Zgodnie z zapowiedzią książka ma dać czytelnikom „mądry, zabawny i niezwykle różnorodny portret świata oglądany przez jedyną w swoim rodzaju Zadie Smith”.

Celowo piszemy, że ma to być pierwszy w dorobku Zadie Smith zbiór opowiadań z prawdziwego zdarzenia, ponieważ autorka opublikowała już kilka lat temu niewielki tomik „Lost and Found”, w którym znalazły się trzy opowiadania. „Nie mam wrodzonego talentu do tworzenia opowiadań” ? pisała wtedy. „Gdy miałam kilkanaście lat, moje próby w tej dziedzinie okazywały się za długie i wcale nie przypominały opowiadań, tylko powieści wciśnięte przemocą w osiemdziesiąt parę stron. (…) Mój umysł jest we wszystkich swoich aspektach rozlazły, rozwlekły, gadatliwy i niedookreślony”. Zdaniem Zadie Smith „człowiek staje się innym pisarzem, kiedy bierze na warsztat opowiadanie”. Inną Zadie będziemy mogli lepiej poznać już w przyszłym roku.

Światową premierę książki zaplanowano na 3 października 2019. Poniżej możecie zobaczyć oryginalną okładkę „Grand Union”:

[am]
fot. Chris Boland / www.chrisboland.com
źródło: Bookseller
Wypowiedź Zadie Smith pochodzi z książki „Lost and Found. Opowiadania” w przekładzie Michała Kłobukowskiego.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy