Wynaleziono książkę, która pozwala odczuć na własnej skórze emocje bohaterów

29 stycznia 2014

ksiazka-sensoryczna-1
Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts stworzyli książkę, która pozwala czytającemu doznać w trakcie lektury tych samych emocji, jakich doświadcza bohater.

Projekt nazwano „sensoryczną fikcją” i na razie opracowany został dla jednej książki, a właściwie noweli „The Girl Who Was Plugged In” (z ang. „Dziewczyna, która została podłączona”), autorstwa nieżyjącej już pisarki science fiction ukrywającej się pod pseudonimem James Tiptree Jr. Była to opowieść o siedemnastoletniej dziewczynie cierpiącej na dystrofię przysadkową, którą podłączono do urządzenia pozwalającego jej przeżywać swoje życie w ciele pięknej dziewczyny. Dzięki naukowcom z Massachusetts teraz i my możemy podłączyć się do książki i poczuć emocje, jakich doświadczała główna bohaterka.

ksiazka-sensoryczna-2

Prototypową książkę pokryto czujnikami i rozrusznikami podłączonymi do kamizelki, którą czytelnik powinien założyć na siebie podczas lektury. W trakcie, jak fabuła się rozwija, książka pozwala czytającemu wczuć się w emocje bohaterki. Gdy opisana na kartach noweli bohaterka pogrąża się w depresji, sto diodowych lampek na okładce książki oświetla otoczenie w kolorach odzwierciedlających jej nastrój. Bohaterka się boi? Napełnione powietrzem poduszki w kamizelce uciskają naszą klatkę, przez co mimowolnie odczuwamy napięcie. Bohaterka jest podekscytowana? Odpowiednio opracowane wibracje wpływają na nasze tętno, a serce zaczyna bić szybciej. Bohaterka jest zakłopotana? Urządzenie grzewcze znajdujące się w kamizelce zmienia temperaturę naszej skóry.

ksiazka-sensoryczna-3

Zdaniem pomysłodawców projektu, Felixa Heibecka, Alexis Hope i Julie Legault, fikcja sensoryczna ma być nowym sposobem na tworzenie i przeżywanie literatury. Czy projekt upowszechni się i wkrótce wszyscy będziemy kupować książki nowej generacji? Wydaje się to mało prawdopodobne. Zważywszy na to, jak obecnie wykorzystywana jest technologia 5D w kinie, należy przypuszczać, że podobnie sensoryczna fikcja będzie funkcjonowała jedynie jako ciekawostka. W końcu czyż dobremu pisarzowi potrzeba czegoś więcej niż same słowa, aby wciągnąć czytelnika w przeżycia bohaterów?

ksiazka-sensoryczna-4

ksiazka-sensoryczna-5

Poniżej możecie zobaczyć klip prezentujący możliwości pierwszej książki sensorycznej:

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy