Wydawnictwo Literackie opublikuje nagrodzoną Bookerem powieść Richarda Flanagana

8 grudnia 2014

flanagan-wydawnictwo-literackie
Wydawnictwo Literackie poinformowało, że w 2015 roku opublikuje wyróżnioną tegoroczną Nagrodą Bookera powieść Richarda Flanagana „The Narrow Road to the Deep North”. Książkę przełoży Maciej Świerkocki.

Określona mianem australijskiej wersji „Wojny i pokoju” powieść Flanagana inspirowana jest losami australijskich więźniów pojmanych przez Japończyków u schyłku drugiej wojny światowej i wykorzystywanych przy budowie tzw. Kolei Śmierci łączącej Birmę z Tajlandią. Pisarz zadedykował ją więźniowi 335, którym był jego ojciec.

Bohaterem „The Narrow Road to the Deep North” jest Dorrigo Evans, młody australijski chirurg, który trafia do japońskiej niewoli na półwyspie Syjam. W tym piekle, w którym morderczemu klimatowi dorównuje okrucieństwo strażników, a głód, choroby i wycieńczająca praca dziesiątkują więźniów, dociera do niego list, który zmieni jego późniejsze życie… Gdy wojna się kończy, Dorrigo wraca do domu i żeni się z przedwojenną narzeczoną. Nie potrafi jednak zapomnieć ani o tym, co przeżył w niewoli, ani o pewnej kobiecie, którą spotkał przed wyjazdem na front. I wtedy, zupełnie przypadkiem, na jaw wychodzi pewne kłamstwo.

„The Narrow Road to the Deep North” to tegoroczny faworyt rankingów „The Washington Post”, „The Telegraph”, „The Financial Times”, „The Irish Time” i „The Guardian”. „Są lata, kiedy Nagrodą Bookera wyróżniamy bardzo dobre książki. Są też i takie, gdy trafiają się arcydzieła. Tak właśnie jest w tym roku” – powiedział A. C. Grayling, sekretarz Kapituły Nagrody Bookera, przyznając statuetkę Flanaganowi. Po ogłoszeniu decyzji jurorów Man Booker Prize prawa do publikacji książki zakupiło 26 krajów, ratując pisarza przez pójściem do pracy w kopalni.

Wydawnictwo Literackie zapowiada, że planuje także wznowienie „Williama Goulda księgi ryb” oraz wydanie innych nie tłumaczonych dotąd na język polski powieści australijskiego pisarza.

fot. Colin Macdougall

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy