Wspólny thriller Jamesa Pattersona i Billa Clintona znalazł już ponad milion czytelników

10 sierpnia 2018


Powieściopisarz James Patterson i były prezydent USA Bill Clinton mają powody do świętowania. Ich wspólny thriller znalazł już ponad milion nabywców. To największy tegoroczny przebój w Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o literaturę beletrystyczną.

Powieść „The President is missing” (z ang. „Prezydent zaginął”) była sensacją na Londyńskich Targach Książki w kwietniu, gdzie promowano tytuł w dość oryginalny sposób, przemieniając jedno ze stoisk w Gabinet Owalny amerykańskiej głowy państwa. Każdy z czytelników mógł usiąść przy wiernej replice prezydenckiego biurka, po bokach którego stali agenci Secret Service. Nie zabrakło również aktora przebranego za aktualnie urzędującego Donalda Trumpa.

Światowa premiera powieści miała miejsce dwa miesiące później, dokładnie 4 czerwca. I choć recenzje otrzymała mieszane, to jednak nazwisko byłego prezydenta zadziało jak magnes i ciekawość czytelników zwyciężyła. W ciągu dwóch miesięcy w samej Ameryce Północnej sprzedano ponad 1 milion egzemplarzy książki, licząc wydania w twardej oprawie, e-booki i audiobooki. To wynik, jaki obecnie rzadko która powieść osiąga. Dowodzi tego chociażby fakt, że „The President is missing” jest jedyną książką beletrystyczną, która znalazła się w dziesiątce największych dotychczasowych bestsellerów 2018 roku w USA.

Zdaniem specjalistów sukces osiągnięto dzięki rekomendacjom przekazywanym przez czytelników z ust do ust oraz aktualnej tematyce. W kontekście powracających dyskusji o wpływie Rosji na wybory w USA książka trafiła w swój czas, poruszając m.in. temat cyberterroryzmu.

Choć Bill Clinton może teraz poszczycić się mianem jednego z nielicznych amerykańskich powieściopisarzy, którzy sprzedali ponad milion egzemplarzy swojej książki, warto wiedzieć, że większość pisarskiej pracy wykonał James Patterson. Przeprowadzono nawet analizę porównawczą, która to potwierdza. Nie znaczy to jednak, że były prezydent nie przelał na papier żadnych treści. Pomagał jednak głównie swoim osobistym doświadczeniem, dzięki czemu wyjątkowo realistycznie ukazano życie w Białym Domu i sposób funkcjonowania Waszyngtonu.

Poniżej możecie zobaczyć wykres przedstawiający analizę stylometryczną powieści „The President is missing”, dzięki czemu można ustalić w przybliżeniu wkład obu autorów w tekst:

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy