Nagroda Literacka Gdynia po raz pierwszy z festiwalem Miasto Słowa. Ogłaszamy program tegorocznej edycji

10 sierpnia 2018


Nagrodzie Literackiej Gdynia w tym roku po raz pierwszy towarzyszy festiwal Miasto Słowa. Będą spotkania z nominowanymi, a następnie laureatami Nagrody, warsztaty, akcje miejskie i panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w tytułach walczących o Kostki Literackie. Wśród gości ? znamienici polscy prozaicy, w tym Jerzy Pilch i Eustachy Rylski, a także Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski czy Olga Drenda. Z Czech przyjedzie Petra Hůlová, a Pablopavo i Ludziki zagrają w Gdyni koncert.

„Festiwal Miasto Słowa to cykl wydarzeń literackich, który towarzyszy Nagrodzie Literackiej Gdynia. Dlaczego? Dlatego, że była taka potrzeba. Nagroda Literacka Gdynia jest uznawana za jedną z najważniejszych i najpoważniejszych w Polsce, ale jej skutkiem ubocznym, jak najbardziej pożądanym i zamierzonym, jest ciągły wzrost zainteresowania literaturą. Festiwal Miasto Słowa jest właśnie odpowiedzią na wzmożone apetyty czytelnicze gdynian i odwiedzających ją turystów” ? mówi Szymon Kloska, rzecznik prasowy festiwalu i Nagrody Literackiej Gdynia.

Najważniejszym i niezbywalnym elementem festiwalu są spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody Literackiej Gdynia. To doskonały probierz tego, co dziś w polszczyźnie najważniejsze, to literacka latarnia morska, która wskazuje drogę tym, którzy nie mają czasu, by samemu przebić się przez gąszcz nowości czy recenzenckich rekomendacji. To rola nie do przecenienia, bo przecież czasu brakuje nam wszystkim. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Spotkań i wydarzeń będzie dużo więcej.

I tak w tym roku w Gdyni gościć będą znamienici polscy prozaicy, w tym Jerzy Pilch i Eustachy Rylski, którzy opowiedzą o swoich nowych książkach. Będą też panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w nominowanych tytułach. Wśród nich spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” z udziałem Petry Hůlovej, autorki nominowanej „Macochy”, i tłumaczek: Julii Różewicz i Agaty Wróbel, a także rozważania o sztuce eseju, która to jest w Gdyni doceniana jak chyba nigdzie indziej ? opowiadać o niej będą: Olga Drenda, Paweł Mościcki i Marcin Wicha. Dalej, rozmowa o blokowiskach i ich literackich emanacjach z Beatą Chomątowską, Salcią Hałas i Moniką Milewską oraz debata o tym, co dzieje się gdzieś pomiędzy muzyką a literaturą, a debatować będą: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys i Jerzy Jarniewicz. Aż wreszcie opowieść o literaturze postpapierowej z udziałem Jacka Dukaja i Łukasza Orbitowskiego.

„Nagroda Literacka Gdynia to znakomita promocja polskiej literatury, ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez samych autorów. Od samego początku ? a to już 13 lat ? o tym, które książki zostaną nominowane, a następnie wyróżnione, decyduje niezależna kapituła. Za jej decyzjami, o czym jestem przekonany, stoi tylko piękno i odkrywczość naszej poezji, prozy, eseju i przekładu. Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa, w tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom nagrody, gali a przede wszystkim spotkaniom z nominowanymi i laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury” ? mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nagroda Literacka Gdynia jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku organizatorzy postanowili stworzyć, wspólnie z Biblioteką Gdynia, pasmo dla najmłodszych. Nie było łatwo, bo literatura dla dzieci w Polsce ma się świetnie i wybranie najciekawszych propozycji z lawiny arcydzieł może sprawić pewien kłopot. Nie zapomniano też o rodzicach, dla których została powołana do życia specjalna poradnia literacka.

Dopełnieniem programu literackiego jest, po raz pierwszy w tym roku, program filmowy. Wybrano filmy dokumentalne ? wiele z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę ? które uzupełniają i poszerzają tematy spotkań z autorami, osadzają je w światowym kontekście. Jeśli spotkania z nominowanymi eseistami to i film-esej o osobistym muzeum noblisty Orhana Pamuka, jeśli poezja ? to i niezwykle odważna „Poetka z Arabii” na ekranie. Będzie o blokowiskach polskich i brazylijskich, peryferiach naszych i francuskich oraz o maszynach do pisania, o sprawach ważnych, ale też o niczym. Projekcie odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Ale zainteresowanie programem wykracza poza granice miasta, dlatego wszyscy, którzy do Gdyni nie dotrą, będą mogli śledzić relacje z festiwalu na żywo w sieci.

Poniżej prezentujemy pełny program Festiwalu Miasto Słowa towarzyszącego Nagrodzie Literackiej Gdynia:

27.08 | poniedziałek

12:00 WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: „Sztuka pisania poezji” | Prowadzi: Maciej Woźniak [Konsulat Kultury w Gdyni]

15:00 WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: „Sztuka przekładu”  | Prowadzi: Paulina Braiter [Konsulat Kultury w Gdyni]

18:00 SPOTKANIE: Eustachy Rylski: „Powrót do przeszłości ? wokół 'Blasku’ Eustachego Rylskiego” | Prowadzą: Przemek Rydzewski i Katarzyna Trzeciak [Muzeum Miasta Gdyni] | Partner spotkania: „Tygodnik Powszechny”

Najnowsza powieść Eustachego Rylskiego to wyjątkowo wyprawa w przyszłość. Przyszłość, która wygląda dość prawdopodobnie. To nie alternatywna historia, to nie postapo, to nie proza polityczna, to Rylski w czystej postaci i Polska w kształcie całkiem możliwym.

20:00 LITERATURA I FILM: „Maszyna do pisania” | reż. Doug Nichol, USA 2016, 104 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

28.08 | wtorek

12:00 WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: „Sztuka pisania prozy” | Prowadzi: Przemysław Semczuk [Konsulat Kultury w Gdyni]

15:00 WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY: „Sztuka pisania eseju” | Prowadzi: Michał Ogórek [Konsulat Kultury w Gdyni]

18:00 SPOTKANIE: Beata Chomątowska, Salcia Hałas, Monika Milewska: „Życie bloku”

Kiedyś zło konieczne, dziś niekoniecznie. Blok, osiedle bloków, blokowisko ? to kwestia architektury, może być przyczynkiem do rozważań socjologicznych, ale to też doskonały wehikuł do snucia opowieści. O tym, co z nich zostało, i o tym, jak wyglądają po przemalowaniu i gruntownym liftingu porozmawiają prozaiczki, literacko związane z trójmiejskimi blokowiskami i autorka „Betonii” ? być może najpełniejszego potraktowania tematu.

Prowadzi: Ewa Stanek [Muzeum Miasta Gdyni]

20:00 LITERATURA I FILM: „Pixadores” | reż. Amir Escandari, Finlandia/Dania/Szwecja 2014, 93 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

29.08 | środa

18:00 SPOTKANIE z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja: Dominik Bielicki, Agata Jabłońska, Jerzy Kronhold, Natalia Malek, Maciej Topolski| Prowadzi: Zofia Król [Muzeum Miasta Gdyni] |partner spotkania: „Dwutygodnik”

19:30 SPOTKANIE z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej: Dorota Masłowska, Krzysztof Mrowcewicz, Radosław Romaniuk, Marian Sworzeń, Marcin Wicha| Prowadzi: Piotr Kieżun [Muzeum Miasta Gdyni]|partner spotkania: „Kultura Liberalna”

21:00 LITERATURA I FILM: „Poetka z Arabii” | reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff, Niemcy 2017, 90 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

30.08 | czwartek

16:00 SŁOWO DO KONTROLI ? akcja teatralno-literacka | [autobusy ZKM]

18:00 SPOTKANIE z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii przekład: Sława Lisiecka, Adam Pomorski, Magdalena Pytlak, Julia Różewicz, Agata Wróbel| Prowadzi: Tomasz Swoboda [Muzeum Miasta Gdyni]

19:30 SPOTKANIE z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza: Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Martyna Bunda, Paweł Sołtys, Aleksandra Zielińska| Prowadzi: Michał Sowiński [Muzeum Miasta Gdyni]|partner spotkania: „Tygodnik Powszechny”

21:00 LITERATURA I FILM: „Muzeum niewinności” | reż. Grant Gee, Wielka Brytania 2016, 97 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

31.08 | piątek

16:00 SŁOWO DO KONTROLI ? akcja teatralno-literacka | [autobusy ZKM]

17:00 SPOTKANIE: Petra Hůlová, Julia Różewicz, Agata Wróbel: „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech”

Kiedyś Hrabal, Pavel, Skvorecky, Sabach dziś przede wszystkim Bolava, Hulova, Procházková, Soukupová. Natomiast niezmiennie czeska proza pozostaje w centrum naszych czytelniczych zainteresowań i przyzwyczajeń. Słowem ? o tym, co się zmienia, i o tym, co pozostaje takie samo, rozmawiać będą ludzie najlepiej poinformowani: autorka, tłumaczki, wydawczyni i naczelny czechofil Rzeczpospolitej.

Prowadzi: Aleksander Kaczorowski [Muzeum Miasta Gdyni]

19:00 GALA Nagrody Literackiej GDYNIA | [Muzeum Emigracji]

21:00 LITERATURA I FILM: „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” | reż. Stephane Kaas, Holandia 2017, 67 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

1.09 | sobota

10:00 CZYTELNIA DWORCOWA | [Dworzec PKP Gdynia Główna]

12:00 SŁOWO DO KONTROLI ? akcja teatralno-literacka | [autobusy ZKM]

14:00 LITERATURA I FILM: „Film o niczym” | reż. Boris Mitic, Serbia/Chorwacja/Francja 2017, 78 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

16:00 SPOTKANIE: Olga Drenda, Paweł Mościcki, Marcin Wicha: „Gdzie jest esej?”

Gdzie jest esej? Na pewno w Gdyni, gdzie co roku się o nim mówi i gdzie co roku jest nagradzany. Ale poza tym nie za bardzo wiadomo. O tym, jak eseistyka wygląda dziś i w którym kierunku zdaje się zmierzać rozmawiać będą autorzy tekstów bardzo różnych, ale ponad wszelką wątpliwość ciekawych, symptomatycznych i charakterystycznych.

Prowadzi: Maciej Jakubowiak [Muzeum Miasta Gdyni] | partner spotkania: „Dwutygodnik”

17:30 SPOTKANIE: Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski: „Adaptacje, remiksy, przeróbki. Literatura postpapierowa”

O tym, jak brzmieć mógłby Conrad, gdyby pisał w XXI wieku, o tym jak wyglądać powinien Trurl i Klapaucjusz, a jak mogłyby Sepulki i o ewolucji języka diabelskiego opowiedzą: Jacek Dukaj i Łukasz Orbitowski. Będzie też słów kilka o komiksach, filmach, serialach, grach i innych aktywnościach paraliterackich.

Prowadzi: Szymon Kloska [Muzeum Miasta Gdyni]

19:00 SPOTKANIE: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys, Jerzy Jarniewicz: „O związkach literatury i muzyki”

O związkach literatury i muzyki mówi się przynajmniej od Sokratesa, a pisze od Platona. Tymczasem relacje tych dwóch artystycznych przedsięwzięć wciąż się zmieniają i bywa że zaskakują. W najskoczniejszej i najbardziej rozbujanej rozmowie festiwalu Miasto Słowa udział wezmą twórcy, którzy doświadczyli obu stron barykady. Wśród gości specjalnych laureat literackiej nagrody Nobla Bob Dylan i sir Paul McCartney (w osobach prawie własnych).

Prowadzą: Michał Sowiński i Katarzyna Trzeciak [Konsulat Kultury w Gdyni]|partner spotkania: „Tygodnik Powszechny”

21:00 KONCERT: Pablopavo i ludziki | [Klub Ucho] |bilety: 25/35 zł

2.09 | niedziela

10:00 CZYTELNIA DWORCOWA| [Dworzec PKP Gdynia Główna]

11:00?15:00 LITERACKI PIKNIK RODZINNY | „Florka i reszta ferajny” ? spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel | „Poczet Królów Polskich” ? warsztaty z Anną Kaszubą-Dębską | ?Poradnia literacka dla rodzica? ? warsztaty o tym, co i jak czytać dzieciom; prowadzą: Anna Kaszuba-Dębska, Natalia Gromow, Szymon Kloska | warsztaty plastyczne dla dzieci | [Konsulat Kultury w Gdyni]

12:00 LITERATURA I FILM: „Twarze, plaże” | reż. Agnés Varda, JR, Francja 2017, 89 min [Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Morskie Oko]

16:00 SPOTKANIE: Jerzy Pilch

Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za rok 2014 spotka się z czytelnikami, by porozmawiać przede wszystkim o swojej najnowszej książce „Żywego ducha”. Postapokaliptyczna wizja tej powieści skłania do zadawania pytań ostatecznych, ostatecznych w sensie ścisłym i to nim poświęcone będzie to spotkanie. O ile starczy czasu, pojawią się też watki, jeżeli nie ostateczne to na pewno podstawowe ? piłka nożna, Wisła, Bruno Schulz, proza autobiograficzna i przyszłość ojczyzny.

Prowadzi: Michał Nogaś [Konsulat Kultury w Gdyni]

18:30 SPOTKANIE z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia | Prowadzi: Michał Nogaś [Konsulat Kultury w Gdyni]

20:00 SPOTKANIE: Martyna Bunda, Michał Cichy, Michał Sobol: „Wsie, zaścianki, peryferia”

Są takie książki, które sprawiły, że odkryliśmy w sobie chłopów. Są też i inne, takie które podsycały naszą słabość do tego, co kawał w bok od szosy głównej. I im bardziej rozkrzyczana i zatłoczona rzeczywistość, tym więcej takich właśnie tytułów i, niestety, tym dalej do zaściankowego raju utraconego.

Prowadzi: Aleksander Kaczorowski [Konsulat Kultury w Gdyni]

Na wydarzenia wstęp wolny! Projekcje w Gdyńskim Centrum Filmowym ? 11 zł. 

Festiwal Miasto Słowa i Nagroda Literacka Gdynia odbywają się pod patronatem Booklips.pl.

fot. mat. pras. organizatora

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia