Wieś nie posiadała biblioteki. 5-latek z pomocą rodziców założył własną w małej budce

18 lutego 2019


5-letni Logan Brinson uwielbia czytać. Niestety we wsi Alpha w stanie Illinois (USA), gdzie mieszka, nie ma biblioteki. Postanowił więc rozwiązać ten problem i z pomocą rodziców założył własną w małej budce przed domem. Teraz ludzie z całego świata przysyłają mu książki, którymi dzieli się z rówieśnikami.

Logan Brinson przeprowadził się z rodzicami do Alphy w sierpniu 2017 roku. Jedną z pierwszych rzeczy, na którą rodzina zwróciła uwagę, to fakt, że licząca około 650 mieszkańców wieś nie posiada własnej biblioteki. Dla dzieci pokroju Logana to duży problem. Uwielbia czytać, ma nawet całkiem sporą osobistą biblioteczkę, ale chciałby poznawać wciąż nowe historie, tymczasem nie ma skąd ich wypożyczać.

Wspólnie z rodzicami założył więc własną bibliotekę na trawniku przed domem. Zbudowano małą budkę z zadaszeniem, która latem 2018 roku zaczęła funkcjonować jako „Mała Biblioteka Logana”. Oferta skierowana jest do miejscowych dzieci. Wszystkie one mogą wypożyczać jedną książkę naraz, a po przeczytaniu muszą zwrócić ją na miejsce. Do korzystania ze zbiorów nie potrzeba karty bibliotecznej. Liczy się miłość do książek i zaufanie sąsiedzkie.

5-letni Logan jest mocno zaangażowany w rozwój biblioteki. Stempluje wszystkie książki, dogląda zbiorów, a czasem także czyta wspólnie z innymi dziećmi, siedząc na werandzie. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem rówieśników Logana (o czym świadczą chociażby powyższe zdjęcia z oficjalnego profilu biblioteki na Facebooku) i przykuł uwagę mediów. Postawa chłopca ujęła miłośników książek z całego świata, dlatego do Alphy zaczęły napływać darowizny nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale również z Wielkiej Brytanii czy Australii. Ostatnio tylko w ciągu jednego dnia przyszło sześć paczek, w których było dwieście książek dziecięcych.

Mała budka nie jest w stanie pomieścić tak dużej ilości tytułów, dlatego Logan z rodzicami planują już kolejne działania. Z uwagi na to, że Alpha ulokowana jest wzdłuż bardzo ruchliwej drogi krajowej, która dzieli wieś na pół, wiele dzieci nie może korzystać ze zbiorów biblioteki. W związku z tym chłopiec udał się z rodzicami do lokalnych władz i poprosił o zgodę na otworzenie podobnej budki w centrum miejscowości. Pozwolenie oczywiście uzyskał i już w maju zostanie otwarta druga biblioteka.

Przykład Logana pokazuje, że miłość do książek można rozbudzać u dzieci na wiele sposobów, również takich, które rozwijają nie tylko intelektualnie, ale też kształtują dobre postawy społeczne i relacje z rówieśnikami.

Poniżej możecie zobaczyć krótki reportaż filmowy (po angielsku) o chłopcu i jego bibliotece:

[am]
źródło: WQAD, Logan’s Little Library, Mental Floss

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy