IKEA świętuje 40. urodziny Billy’ego ? jednego z najpopularniejszych na świecie regałów na książki

18 lutego 2019


W tym roku mija 40 lat od momentu, kiedy IKEA wprowadziła do sprzedaży regał na książki Billy. Przez ten czas półki sygnowane tą nazwą stały się jedną z najpopularniejszych serii meblarskich świata. Z wiadomych względów szczególnie upodobali je sobie czytelnicy.

O skali popularności Billy’ego niech świadczy fakt, że do tej pory sprzedano około 60 milionów egzemplarzy regału. Oznacza to, że statystycznie mniej więcej co 120 człowiek na świecie posiada w swoim domu ten mebel. A jego popularność nie maleje. Każdego roku fabryka mebli Gyllensvaans Möbler znajdująca się w liczącej około 250 mieszkańców miejscowości Kättilstorp (Szwecja) produkuje 4,5 miliona regałów Billy.

Choć regał Billy nie posiada etykiety popularnego projektanta, jego twórca jest bardzo znany w świecie IKEA. Zmarły w 2016 roku Gillis Lundgren (na zdj.) był jednym z pierwszych pracowników firmy. Wstępną wersję swojego projektu nakreślił ołówkiem na papierowej serwetce. Regał nazwał na cześć kolegi z pracy, Billy?ego Liljedahla, który zapragnął biblioteczki z prawdziwego zdarzenia. Chodziło o stworzenie niedrogiego mebla, który z łatwością będzie mógł dopasować się do stylu życia różnych osób i wielu rodzajów przestrzeni mieszkalnych.

„40 lat temu zlecono mi zaprojektowanie prostego, funkcjonalnego regału do przechowywania książek. Wtedy nawet nie wyobrażałem sobie, że Billy trafi do tylu domów na całym świecie. Pamiętam, że byłem szczególnie dumny z możliwości dopasowania wysokości półek i z głębokości regału ? idealnej do przechowywania książek. Mogliśmy też przewozić regał w płaskich paczkach ? to ja jako pierwszy zastosowałem ten pomysł. Regał Billy nadal jest jednym z moich faworytów i mam nadzieję, że również w przyszłości będzie się cieszył popularnością” ? mówił projektant.

Lundgrenowi udało się stworzyć ponadczasowy produkt, który wzniósł się ponad zmieniające się trendy i pozostał ikoną asortymentu IKEA. Na przestrzeni lat Billy był regularnie udoskonalany, pojawiał się w nowych wariantach i odsłonach kolorystycznych. Jednak powodem, dla którego mebel wciąż tak dobrze dopasowuje się do stylu życia wielu ludzi jest fakt, że stojący za nim koncept pozostaje niemal taki sam. Choć obecnie coraz więcej czasu ludzie spędzają w Internecie, a całą biblioteczkę mogą zmieścić w smartfonie, to ważne książki oraz inne znaczące osobiste przedmioty wciąż chcą mieć uporządkowane i w zasięgu wzroku. To, że zależy nam na pokazaniu światu tego, kim jesteśmy dobrze odzwierciadla popularny w mediach społecznościowych hashtag #shelfie. Za jego pomocą ludzie dzielą się zawartością domowych biblioteczek i nie tylko.

Z okazji swoich 40. urodzin regał Billy zyskał nowy żółty kolor i opcjonalne dodatki, takie jak półki ekspozycyjne i podpórki do książek z serii Bottna w kolorach niebieskim, czerwonym oraz zielonym. Nowe produkty są już dostępne w sklepach IKEA na terenie Polski.

[am]
fot. i źródło: IKEA

Tematy: ,

Kategoria: newsy