Widzowie filmu „Chłopak z sąsiedztwa” z J.Lo masowo poszukują… pierwszego wydania „Iliady”

21 lutego 2015

pierwsze-wydanie-iliady-jlo-1
W jednej ze scen nowego thrillera „Chłopak z sąsiedztwa” Jennifer Lopez otrzymuje w prezencie rzekome pierwsze wydanie klasycznego poematu Homera. Od czasu, gdy film wszedł do kin, „Iliada pierwsze wydanie” znajduje się na szczycie wyszukiwań w AbeBooks, największym na świecie serwisie zajmującym się sprzedażą używanych książek.

W filmie „Chłopak z sąsiedztwa” (w oryg. „The Boy Next Door”), który wejdzie na ekrany polskich kin w kwietniu 2015, piosenkarka gra rolę rozwiedzionej nauczycielki literatury. Pewnego wieczoru dostaje od młodego sąsiada (w tej roli Ryan Guzman) egzemplarz „Iliady”, na którym widnieje napis „pierwsze wydanie”. „O mój Boże ? to jest pierwsze wydanie? Nie mogę tego przyjąć, to musiało kosztować fortunę” ? reaguje bohaterka, na co sąsiad odpowiada: „Kupiłem za dolara na garażowej wyprzedaży”.

pierwsze-wydanie-iliady-jlo-2

Od czasu amerykańskiej premiery filmu w wyszukiwarce AbeBooks wciąż wpisywane jest hasło „Iliada pierwsze wydanie”. Ilość zapytań jest tak duża, że ten „biały kruk” stał się popularniejszy niż powieść „Zabić drozda”, która za sprawą mającego ukazać się sequelu przeżywa ostatnio swój renesans. Rzecznik AbeBooks, Richard Davies, powiedział: „Wydaje się, że ludzie, którzy oglądali film rzeczywiście starają się zidentyfikować to wydanie, które wręczono Lopez, z ciemnożółto-niebieską okładką. W ofercie AbeBooks nie znalazłem książki podobnej do tej z filmu, a przejrzałem setki ofert. To może być rekwizyt filmowy”.

pierwsze-wydanie-iliady-jlo-3Widzów filmu „Chłopak z sąsiedztwa” z przykrością informujemy, że nie istnieje coś takiego, jak pierwsze wydanie „Iliady”. Poemat powstał w VIII lub VII wieku p.n.e., kiedy to druku jeszcze nie wynaleziono. „Iliada” w formie książki dostępna jest od XVI wieku i w zasadzie każda nowa edycja może mieć swoje pierwsze wydanie. Scena z filmu wywołuje więc jedynie pobłażliwy uśmiech na twarzach wielu dziennikarzy, blogerów i czytelników. Obecnie najdroższym egzemplarzem dzieła Homera na AbeBooks jest wydanie z 1715 roku przetłumaczone przez Alexandra Pope?a, zawierające również „Odyseję”. Cena za egzemplarz wynosi 32 tysiące dolarów.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku, gdy w kinowej wersji „Seksu w wielkim mieście” pan Big czytał Carrie Bradshaw książkę o tytule „Listy miłosne wielkich ludzi”. Po premierze filmu tysiące osób poszukiwało takiej książki w księgarniach i antykwariatach, przekonując się, że w rzeczywistości taka publikacja nie istnieje.

[aw]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy