Warszawiacy czytali poezję w mięsnym i u fryzjera. Oto efekty akcji „Wiersze w mieście”

26 kwietnia 2018


Warszawiacy czytali w kolejce po mięso, w trakcie strzyżenia czy w oczekiwaniu na autobus. W niemal 250 miejscach w kwietniu zostało rozdanych ponad 100 tysięcy wierszy gratis. Można powiedzieć, że „Wiersze w mieście” opanowały stolicę.

Przez cały kwiecień warszawiacy na każdym kroku mogli spotkać poezję gratis. W warzywniaku, u okulisty czy w sklepie mięsnym. W klubach znalazły się plakaty, z których można było oderwać wiersze, jak numer telefonu do hydraulika z ulicznego ogłoszenia. Nowa, nietypowa odsłona akcji „Wiersze w mieście” promuje dostęp do poezji, jakiego do tej pory nie było. Wydarzenie dobiega końca. Jeszce tylko do końca kwietnia warszawiacy mogą dostać wiersz gratis.

Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, a ich motywem przewodnim: wolność. Reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów z różnych zakątków naszego kontynentu. W tym roku akcja zwiększyła swój zasięg nie tylko poprzez potrojenie liczby nośników, ale także poprzez dołączenie się do akcji kolejnych państw. Tegoroczna edycja „Wierszy w mieście” była drugą z kolei i wyewoluowała z organizowanej przez sześć lat kampanii „Wiersze w metrze”. Tylko od ubiegłego roku urosła czterokrotnie. Promocja obowiązuje do końca kwietnia lub wyczerpania zapasu 100 tysięcy wierszy.

„Jesteśmy niezmiernie dumni, ponieważ dotarliśmy do ponad stu tysięcy osób. Po raz pierwszy od początku trwania akcji to grono jest tak duże. Bardzo ważnym dla nas było, aby zachęcić także osoby spoza kręgu zainteresowanych poezją. Nawet jeśli było to tylko kilka procent ? można mówić o dużym sukcesie zarówno promocyjnym, jak i edukacyjnym. Cieszymy się, że udało nam się zainteresować również tych, którzy z poezją obcowali po raz pierwszy” ? podsumowuje Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke?N?Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt ?Wiersze w mieście? współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Oto lista poetów, których wiersze mogą przeczytać warszawiacy: Elfriede Gerstl (Austria), Inger Christensen (Dania), Doris Kareva (Estonia), Hugo Claus (Flandria), Menchu Gutiérrez (Hiszpania), Paula Meehan (Irlandia), Jehuda Amichaj (Izrael), André Simoncini (Luksemburg), Jan Wagner (Niemcy), Michał Jagiełło (Polska), Fernando Pessoa (Portugalia), Teodora Coman (Rumunia), Dumitru Crudu (Republika Mołdawii), Ivan Štrpka (Słowacja), Mehmet Narl? (Turcja), Lubow Jakymczuk (Ukraina), Ifor ap Glyn ? Narodowy Poeta Walii (Walia, Wielka Brytania) i Renato Gabriele (Włochy).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy