Największa akcja promująca poezję: ponad 100 tysięcy wierszy zostanie rozdane mieszkańcom Warszawy

27 marca 2018


Uwaga! Promocja, jakiej jeszcze nie było! Na mieście rozdają poezję. Ponad 100 tysięcy wierszy trafi do 200 miejsc w Warszawie. Będzie można dostać je gratis. Akcja „Wiersze w mieście” rozpocznie się już 3 kwietnia i będzie bodaj największą tego typu inicjatywą promującą poezję w Europie.

Wchodzisz do sklepu spożywczego po czekoladę ? wychodzisz z wierszem gratis. Idziesz do fryzjera ? i do strzyżenia dostajesz wiersz. Masz ochotę na ulubione latte na sojowym mleku ? i tym razem otrzymujesz wiersz. W klubach znajdą się plakaty, z których wiersz będzie można oderwać, jak numer telefonu do hydraulika z ulicznego ogłoszenia. Na przystanku autobusowym wiersza wprawdzie nie dostaniesz, ale będziesz mógł go przeczytać. W kwietniu w Warszawie na każdym kroku poezję dostaniesz gratis. Tak wyglądać będzie nowa, nietypowa odsłona akcji „Wiersze w mieście”, która ma umożliwić dostęp do poezji, jakiego do tej pory nie było. I w równie nowatorskiej skali ? zostanie bowiem rozdanych aż 100 tysięcy wierszy. Organizatorom akcji nie chodzi o przekonywanie przekonanych, lecz dotarcie z poezją do osób, które jej na co dzień nie czytają. Dlatego posłużyli się hasłami i sposobami dotarcia do odbiorców znanymi z promocji masowych produktów, usług i supermarketów.

W tym roku akcja zwiększa swój zasięg nie tylko poprzez potrojenie liczby nośników, ale także poprzez dołączenie się do akcji kolejnych państw. Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, a ich motywem przewodnim: „wolność”. Reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów twórców z różnych zakątków naszego kontynentu. Tegoroczna edycja „Wierszy w mieście” jest drugą z kolei i wyewoluowała z organizowanej przez sześć lat kampanii „Wiersze w metrze”. Tylko od ubiegłego roku akcja urosła czterokrotnie. Promocja będzie obowiązywać do końca kwietnia lub wyczerpania zapasu 100 tysięcy wierszy.

„Tematem tegorocznej edycji 'Wierszy w mieście’ jest wolność. Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o swoim życiu. Chcemy także postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie. Pragniemy nawiązać zarówno do toczących się wokół nas sporów i debat, a także ? pośrednio ? do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje w Europie Środkowo Wschodniej” ? komentuje Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

„Odnaleźć poezję za rogiem ulicy w najbardziej zaskakujących miejscach, zatrzymać czas i popatrzeć na miasto poprzez poetyckie frazy. EUNIC Warszawa zaprasza do projektu ?Wiersze w mieście?, aby zgodnie z tematem tegorocznej edycji, wspólnie zastanowić się nad wolnością i jej zapisem poetyckim w przestrzeni miejskiej” ? mówi Linda Marchetti, zastępczyni dyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce.

„Dzięki temu projektowi lektura poezji nie jest czynnością odświętną, lecz codzienną przygodą, dzięki której uczymy się słuchać innych i dowiadujemy się czegoś nowego o sobie samych. Sądzę, że początkowo pobieżny kontakt z wierszami może przekształcić się w potrzebę trwałej zażyłości. Kluczem do sukcesu 'Wierszy w mieście’ stanie się kulturowa różnorodność prezentowanych poetów” ? mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke?N?Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Oto lista poetów, których wiersze będą mogli przeczytać warszawiacy: Elfriede Gerstl (Austria), Inger Christensen (Dania), Doris Kareva (Estonia), Hugo Claus (Flandria), Menchu Gutiérrez (Hiszpania), Paula Meehan (Irlandia), Jehuda Amichaj (Izrael), André Simoncini (Luksemburg), Jan Wagner (Niemcy), Michał Jagiełło (Polska), Fernando Pessoa (Portugalia), Teodora Coman (Rumunia), Dumitru Crudu (Republika Mołdawii), Ivan Štrpka (Słowacja), Mehmet Narl? (Turcja), Lubow Jakymczuk (Ukraina), Ifor ap Glyn ? Narodowy Poeta Walii (Walia, Wielka Brytania) i Renato Gabriele (Włochy).

Dokładne lokalizacje, w których będzie można otrzymać wiersz, znajdziecie na: www.wierszewmiescie.eu.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy